Denník N

Fico: Neverím v zázračnú ruku trhu, niektorí potrebujú dubčekovskú podstatu sociálneho štátu

Robert Fico počas príhovoru študentom pred slávnostným obedom na výročie dňa študentov. Foto – TASR

Aktualizované 15:37. – Robert Fico dnes obedom s vysokoškolákmi oslávil deň študentov. Prišli naň aj Robert Kaliňák, Peter Kovařík a Erik Tomáš.

Premiér Robert Fico dnes obedoval s osemnástimi študentmi, ktorí v rakúskom Laxenburgu absolvovali dvojdňový seminár na protikorupčnej akadémii IACA. O deň neskôr tak oslávil Medzinárodný deň študentstva, presun bol spôsobený pracovnými povinnosťami (vo Švédsku sa konal samit EÚ a na Slovensku sa stretol s nemeckým prezidentom).

Vo svojom príhovore študentom hovoril o tom, že by chcel ústavou garantovať sociálne práva, pretože množstvo ľudí, ktorí revolúciu zažili, sa nedokáže prispôsobiť trhu a potrebuje pomoc od štátu.

Na obed prišili aj podpredseda Smeru Robert Kaliňák, riaditeľ protikorupčného odboru na úrade vlády Peter Kovařík a poslanec Smeru Erik Tomáš.

Sociálne práva by mala garantovať ústava

„November vám dal možnosti, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Máte možnosť slobodne cestovať, vzdelávať sa, získavať informácie pre svoj individuálny rast,“ prihovoril sa Fico študentom. Študenti si dnes podľa neho nevedia predstaviť, aké bolo ťažké prekročiť hranice.

„Toto je všetko história, na ktorú si my pamätáme, a možno robíme chybu, že vám dostatočne nehovoríme o tom, aké to bolo a aké je dnes bohovské žiť v schengene. Schengen je úžasná vec, a preto som troška nervózny, že v súvislosti s migráciou sa teraz objavujú pokusy zavádzať na vnútorných hraniciach akési vnútorné kontroly,“ povedal Fico.

Pripomenul tiež, že Slovensko patrí ku krajinám s najslobodnejšími médiami a s najlepšou garanciou občianskych a ľudských práv. V budúcnosti by sa chcel venovať sociálnym právam.

„Je tu úvaha, že chceme do Ústavy SR zakotviť vyššiu kvalitu sociálnych práv, kde určite nájdete niektoré prvky, ktoré pre vás budú mimoriadne dôležité. Napríklad chceme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

17. november

Teraz najčítanejšie