Denník N

Keď zúfalí politici robia zúfalé veci, alebo ako Matovič Maďarov objavil

Vlani pred parlamentnými voľbami radil Maďarom, ako majú voliť, a teraz ich teatrálne pozýva na sprivatizované novembrové tribúny.

Autor je predsedom Mosta-Híd

Je až dojímavé, ako Igor Matovič v roku 2016 objavil Maďarov na Slovensku a prišiel na to, že sú to rovnocenní občania tejto krajiny. Je škoda, že o lojalite Maďarov a ich prodemokratickej orientácii vie až vo chvíli, keď mu tečie do topánok. Škoda, že až teraz, keď jeho neutíchajúca chuť hádať sa, udávať a rozsievať nenávisť dospela do štádia, že z vlastnej strany sa musel stiahnuť, lebo škodil. Ale možno, že je to len zhoda náhod.

Vlani pred parlamentnými voľbami radil Maďarom, ako majú voliť, a teraz ich teatrálne pozýva na sprivatizované novembrové tribúny. Akosi zabudol, že jedným z dôvodov Novembra bolo aj to, že ľudia prestali mať chuť počúvať politikov, ktorí im hovorili, koho musia voliť, aby boli zajtrajšky svetlé. November ukázal, že ľudia nie sú prihlúpla masa a nie sú odkázaní na to, aby prišiel „múdry“ politik a hovoril im, aká je správna voľba. Je pravda, že to niekedy dopadne inak, ako si predstavujeme. Ale aj to je demokracia.

Mám pre Igora Matoviča radu, ako môže pomôcť SMK. Napríklad tak, že v budúcnosti nebude vetovať zákon o dvojitom občianstve. Alebo napríklad nezhodí zo stola trikrát dohodnutý zákon o používaní jazyka národnostných menšín, lebo „neviem, prečo by to malo byť napísané aj po maďarsky“. Alebo aktuálne by mohol napríklad zahlasovať so svojimi kolegami a partnermi za uvoľnenie dlhovej brzdy, aby sme mohli na juhu Slovenska (a nielen tam) postaviť diaľnice a rýchlostné cesty.

Spolupracovať s SMK by sa mal snažiť kvôli juhu Slovenska, kvôli Maďarom a nie preto, „aby to neuchmatol Bugár“. Ak pochopí, že SMK pomôže do parlamentu tým, že bude považovať Maďarov za rovnocenných občanov tejto krajiny nielen v proklamatívnej, ale aj v reálnej podobe, má vyhraté. Lenže pri ňom jeden nikdy nevie.

A ešte poznanie, ku ktorému verím, že dospeje každý tribúnový politik. Viem s Matovičom súhlasiť v jednej veci: zastúpenie maďarskej menšiny musí byť v parlamente, ideálne vo vláde. Ale nie preto, aby Matovič mohol zostavovať vládu. Ale preto, aby sme mohli ochrániť národnostné školy, kultúru, používanie jazyka. Aby sme mohli na juhu stavať cesty, mosty. Dnes viem povedať aj to, že za posledný rok a pol sa v tejto práci podarilo toľko, čo dvadsať rokov predtým nie. Stojí to za to aj vtedy, ak za účinnej asistencie opozície preto Most-Híd stráca (verím, že dočasne) podporu.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie