Denník N

Problémy? Zaútočme na prezidenta. Smer rozbehol otvorenú vojnu proti Kiskovi, aj ten už je drsný

Robert Fico a Andrej Kiska. Foto N – Peter Kováč
Robert Fico a Andrej Kiska. Foto N – Peter Kováč

Premiér chce od prezidenta milión eur za vládny špeciál, Lajčák prezidenta bezdôvodne napadol a prezident si platí reklamu s výzvou na sociálny štát a jasnou kritikou ministra práce. Kiskovi poradcovia pritvrdili.

Smer, premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska sú definitívne v otvorenej vojne a ich konflikt je najostrejší, odkedy sa stali politickými súpermi.

Kým doteraz Kiska reagoval skôr na kauzy, ktoré otvoril či živil Smer (lety vládnym špeciálom do Popradu, daňové kontroly v Kiskovej firme), teraz už aj prezident pritvrdil. Spor vyvrcholil vo štvrtok tým, že premiér prezidenta vyzval, aby štátu zaplatil milión eur za lety špeciálom, a prezident naňho reagoval neobvykle ostro.

Predseda vlády a Andrej Kiska majú zlé vzťahy už dlho. Ide iba o nich, alebo je za tým aj niečo viac? Odpoveď by mohli dať udalosti z posledného týždňa aj ich kontext.

1. Fiasko Smeru vo voľbách a otrasy v strane

Robert Fico najprv zľahčoval neúspech v župných voľbách, pri ktorých stratil štyroch županov. Spustilo to pnutie v strane. Podpredseda Smeru Marek Maďarič v utorok ponúkol svoju funkciu, a hoci strana do médií pustila informáciu, že funkciu ponúkli všetci podpredsedovia, išlo o jasný signál, že v doteraz súdržnom Smere sú problémy.

A navyše, po fiasku v župných voľbách môže o post ministra práce prísť Ján Richter, čo už pripúšťa aj on sám.

Prvým vysvetlením vyostrenia vzťahov prezidenta a Smeru by mohlo byť, že sa Fico snaží prekryť či zľahčovať napätú situáciu v strane po volebnom debakli.

Ďalším možným vysvetlením je rastúca nervozita v Smere z nasledujúcich prezidentských volieb, ktoré budú na jar 2019. Kiska stále neoznámil, či v nich bude kandidovať. V roku 2014 jasne porazil hlavu Smeru Roberta Fica.

2. Útok Lajčákom

V týždni, keď začali médiá písať o prvých vážnych sporoch vo vedení Smeru za posledné roky, sa však udiali aj ďalšie veci. Prezident Andrej Kiska mal v stredu prejav v Európskom parlamente, v ktorom vyzýval Úniu, aby sa bránila proti ruskej propagande a informačnej vojne. V rovnakom čase v ruskej Štátnej dume vystúpil predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý zasa hovoril o vyučovaní ruštiny na našich školách a „slovanskom svete“.

„Ako minister zahraničných vecí nemám dobrý pocit, že necítia (Danko ani Kiska) potrebu konzultovať,“ kritizoval prejavy ešte pred ich odoznením minister zahraničia Miroslav Lajčák (Smer). Kým v Dankovom prípade mal aspoň čiastočnú pravdu, keďže šéf SNS ministerstvu svoj preslov dopredu neposlal, na prezidenta zaútočil Lajčák nespravodlivo. Kiskova reč vychádzala z téz, ktoré mu poslalo ministerstvo, prezidentská kancelária ju s ministerstvom konzultovala a spolu s Kiskom letel do Štrasburgu štátny tajomník Ivan Korčok.

„Viem, že pán minister v tomto období aktívne vykonáva funkciu predsedu Valného zhromaždenia OSN, a asi, žiaľ, nemal dostatočné informácie, čo všetko sa u nás deje,“ komentoval Lajčákove slová Kiska v Štrasburgu a prezidentov poradca Rado Baťo na Twitteri nazval ministra „kariérnym zbabelcom“. „Inak, keby mal prezident ako prejavy v zahraničí hovoriť tie generické somariny, čo občas pošlú z rezortu, dosť by sme sa na cestách hanbili,“ pridal Baťo na Facebooku.

3. Útok Glváčom

Vojna Smeru proti Kiskovi sa tým však neskončila. Keď sa vo štvrtok Denník N pýtal podpredsedu parlamentu a šéfa poslaneckého klubu Ficovej strany Martina Glváča na Dankov prejav v Štátnej dume, okrem iného odpísal, že naša zahraničnopolitická orientácia je jasná.

„V tomto duchu treba vnímať aj prijatie ponuky z ruskej strany na vystúpenie predsedu parlamentu v Štátnej dume. Takúto ponuku nedostalo veľa politikov, a preto by nebolo správne urážať hostiteľa a poškodzovať naše záujmy, ako sa to, žiaľ, udialo v prípade pána prezidenta Andreja Kisku, ktorý poškodil naše vzťahy s Čínou.“ Glváč to povedal v zjavnej narážke na Kiskovo prijatie dalajlámu pred vyše rokom.

4. Kiska karhá Richtera

Štvrtková porcia adrenalínu medzi úradom vlády a prezidentským palácom pokračovala. Kiska najprv prijal ministra práce Jána Richtera (Smer) a verejne ho pokarhal. V piatok potom zavesila prezidentská kancelária na Facebook status zo stretnutia, v ktorom ide o jasný odkaz nielen Richterovi, ale celému Smeru.

„Nielen minister práce, ale každý jeden politik by sa každý deň mal zamýšľať nad tým, ako sa postarať o tých, ktorí sa sami o seba postarať nevedia. Každý jeden politik by mal rozmýšľať nad tým, ako spraviť zo Slovenska skutočne sociálny štát. Štát, v ktorom každý jeden človek bude vedieť, že ak sa mu stane niečo zlé, tak sa štát oňho postará.“

Prezidentská kancelária facebookový status sponzoruje, a tak sa zobrazuje aj ľuďom, ktorí aktívne Kisku na Facebooku nesledujú. Slovné spojenie „sociálny štát“ dlhodobo využíva Smer Roberta Fica a privlastňuje si ho ako strana, ktorá sociálny štát buduje.

Richtera a tým aj Smer kritizoval prezident za jasličkový zákon, nedostatočnú starostlivosť o seniorov, sociálnu situáciu opatrovateliek aj za kauzu Čistý deň, v ktorej Richter mesiace držal zariadenie, v ktorom sú podozriví zo sexuálneho zneužívania maloletých.

Ján Richter na koberčeku u Kisku. Foto – Facebook Andreja Kisku

5. Fico: Zaplaťte milión. Odpoveď: Ste frustrovaný

Fico reagoval na predvolanie Richtera do prezidentského paláca veľmi rýchlo – ešte vo štvrtok. Krátko po prijatí u prezidenta vystúpil Richter na tlačovke s premiérom k novým sociálnym opatreniam.

Premiér na záver tlačovky najprv novinárov upozornil, že teraz povie niečo, čo zatieni jej doterajší obsah. „Ja už nemienim počúvať tieto lacné výkriky pána prezidenta. Posielam pánovi prezidentovi list, v ktorom ho žiadam, aby uhradil milión eur za používanie lietadla na súkromné cesty domov,“ povedal šéf Smeru. „Ja nepoznám žiadneho robotníka, žiadnu predavačku, žiadneho hutníka, žiadneho učiteľa, ktorému by štát platil cestovanie lietadlom domov zadarmo.“ Vravel, že mu na túto tému pošle list aj faktúru.

Reakcia prezidentskej kancelárie jasne ukázala, že aj prezident už bude v reakciách na útoky tvrdý.

„Prezident rozumie frustrácii pána Fica po zbabraných a prehratých župných voľbách. A aj tomu, že potrebuje trochu času, aby si skonsolidoval stranu, v ktorej rastie nespokojnosť najmä s výkonom ministra vnútra. Ale potom by sa už jeho vláda mohla začať venovať problémom krajiny, korupcii, zneužívaniu polície, školstvu aj sociálnym problémom ľudí,“ napísal prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Prestrelka sa tým neskončila a reagoval zase Fico. „Pán prezident sa tak, ako sme uňho zvyknutí, snaží odkloniť pozornosť od svojich problémov. Skutočne nechápem, čo má zneužívanie štátneho lietadla na súkromné účely spoločné s voľbami do VÚC.“

„Takže ‚Slovensko nie je sociálny štát‘ z úst prezidenta je Achillova päta premiéra. Žiaľ, opatrovateľky, zdravotne ťažko postihnutí, rodiny, v ktorých je rakovina a padajú na sociálne dno, by o tom vedeli do detailov rozprávať, len ich nikto okrem prezidenta zrejme nepočúva. Reakcia premiéra na to, ako pomôcť ľuďom, je – lietadlo. Len zabudol, že ho ponúkol jeho najobľúbenejší minister prezidentovi. Stačilo povedať a prezident by tak ako dovtedy lietal na svojom,“ napísal na Facebooku Kiskov hovorca Krpelan.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie