Denník N

Newsfilter: Danko nás zachraňuje pred termonukleárnym infernom

Andrej Danko a Kotlebova poslankyňa Natália Grausová (vpravo). Foto – Facebook SNS

1. Po niekoľkých dňoch je tu nová roztržka SNS a Mosta. 2. Politici 17. novembra oslávili svoju agendu. 3. Ľuboš Blaha chce novú revolúciu. Plus krátke správy, zaujímavé články, citát a status víkendu a nový Shooty.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Most musí brániť programové vyhlásenie (a seba)

Prejav predsedu NR SR a SNS Andreja Danka v ruskej Štátnej dume, našťastie, nezapadol prachom. V sobotu ho skritizoval predseda zahraničného výboru František Šebej (Most-Híd), ktorého zase kritizoval predseda branno-bezpečnostného výboru Anton Hrnko (SNS).

Mimo zahraničnopolitickej línie. Podľa Šebeja bol Dankov prejav mimo línie našej zahraničnej politiky a chybou bola už samotná návšteva Ruska. „Myslím si, že tam vôbec nemal hovoriť, ani taká návšteva sa nemala uskutočniť. Neviem o žiadnej inej delegácii z EÚ, ktorá by navštívila dumu po anexii Krymu.

Všetko, čo tam zaznelo, boli hrubé nezmysly. Aká slovanská vzájomnosť? Tá, ktorá umožňuje Rusom zabíjať na Ukrajine?“ pýtal sa Šebej, ktorý pripomenul, že Dankov hostiteľ, predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin, sa po anexii Krymu ocitol na sankčných zoznamoch. „Nechápem, ako sa môžu slovenskí ústavní činitelia nechať hostiť človekom, na ktorého sú uvalené sankcie.“

Proti termonukleárnemu infernu. Podľa Hrnka to, akým dôležitým krokom bolo Dankovo vystúpenie, ukáže história. Ľudia ako Šebej podľa Hrnka: „… ako keby zabudli, že Slovenská republika je suverénny štát a má svoje vlastné zahraničnopolitické záujmy. Medzi ne určite nepatrí štvavá protiruská kampaň, v ktorej sa Rusko a jeho čelní predstavitelia vydávajú div nie za príčinu všetkého zla, ktoré obťažuje Európu i celý svet.“ Danko podľa Hrnka pri vystúpení v ruskej dume vychádzal z toho, že „nikto nemá záujem zhorieť v termonukleárnom inferne“.

Druhá verbálna roztržka. Ide už o druhý konflikt predstaviteľov Mosta-Híd a SNS v priebehu niekoľkých dní. V prípade chystaného nákupu obrnených transportérov sa do seba pustili šéf služobného úradu na ministerstve obrany Ján Hoľko a štátny tajomník Róbert Ondrejcsák. Kým Hoľko tvrdí, že Ondrejcsák nehovorí pravdu, že nákup šiel mimo neho, štátny tajomník vyhlásil, že mu bolo povedané, že táto vec nepatrí do jeho agendy.

Je pravdepodobné, že ani jeden z konfliktov neprerastie mimo verbálnej roviny. Koniec-koncov, transportéry na chvíľu zaspia a Šebej nakoniec hovoril, že hoci bol Dankov prejav chybou, nie je to dôvod na jeho rezignáciu.

Čoraz väčší dištanc. Lenže začína byť jasné, že Most sa bude musieť od svojho koaličného partnera dištancovať čoraz viac. Dankovu SNS totiž v posledných mesiacoch už zjavne prestalo baviť tváriť sa ako postslotovská strana a v školstve, na obrane i v prístupe k zahraničnej politike sa vracia do starých koľají.

Ak Most nepovažuje svoju účasť v tretej Ficovej vláde za svoju konečnú stanicu a chce si udržať aspoň tých voličov, ktorí mu odpustili aj Kaliňáka vo vláde, nemôže nechávať tieto ani ďalšie esenesácke prešľapy bez povšimnutia a musí brániť tak programové vyhlásenie, ako aj seba.

Globálne i lokálne. Navyše začína strana mať problém s pravicou, ktorú voliči oživili v župných voľbách. Reakcia Bélu Bugára na snahu lídra OĽaNO Igora Matoviča pritiahnuť SMK ukazuje, že Most bude musieť tvrdo bojovať aj na tomto fronte.

Do riadneho termínu volieb síce zostáva ešte takmer dva a pol roka, ale strana

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie