Denník N

Kolektívny duch síce vyhral, ale finalisti prehrali

Finalisti chceli urobiť revolúciu, bez argumentov to však nejde. Foto – Adam Šakový
Finalisti chceli urobiť revolúciu, bez argumentov to však nejde. Foto – Adam Šakový

Cena Oskára Čepana pre mladých umelcov mala napätý záver. Víťazmi sú všetci finalisti. Ľudí chceli spájať v diskusii, podaril sa im však pravý opak.

Po prvýkrát v histórii nemá Cena Oskára Čepana jedného či dvoch víťazov. Víťazmi sa stali všetci finalisti – Apart Collective, Nik Timková, Katarína Hrušková a Zuzana Žabková, keďže vytvorili spoločnú výstavu namiesto individuálnych.

Skutočným víťazom však nie je nikto z nich.

Časom ním azda môže byť samotná cena, ak sa jej podarí prežiť a napredovať. Nebude to však ani zďaleka vďaka nekonštruktívnej kritike, pred ktorú ju postavili finalisti a z ktorej urobili leitmotív svojho výstupu.

Jeden za všetkých

Všetko sa to začalo tým, že štvorica finalistov sa rozhodla urobiť namiesto individuálnych diel, na základe ktorých porota vyberá víťaza, dielo kolektívne. V Nitrianskej galérii, kde sa odohrávalo tohtoročné finále Ceny Oskára Čepana, teda urobili spoločnú výstavu.

Dôvody pre toto rozhodnutie zhrnuli v manifeste, ktorý uverejnili na portáli Artalk. K tomuto kroku ich vraj viedlo viacero vecí – najmä však nezvládnutá organizácia súťaže, v ktorej už nechceli byť v pozícii súťažiacich. Žiadne konkrétne problémy nemenovali a ani nenavrhli riešenia, najmä totiž chceli otvoriť diskusiu. Otvoriť diskusiu. A ešte raz – otvoriť diskusiu.

Výsledkom tohto všetkého je niekoľko vecí a konštruktívna diskusia medzi nimi naozaj nie je. Ak ide o formálny výsledok ceny, porota sa zhodla, že dielo je naozaj kolektívne, a cenu dala všetkým. Odmeny si však musia rozdeliť a, napríklad, vybrať medzi sebou, kto pôjde na šesťtýždňový rezidenčný pobyt do New Yorku. Porota tak hodnotila najmä fakt, že finalisti odmietli individuálne „súťaženie“, a ocenila ich snahu o kolektívny výstup, pripravenosť „vyhrať aj prehrať spolu“, ktorú doviedli do dôsledkov. To je však len jedna vec.

Druhá, ktorá sa počas celého finálového dňa javila ako oveľa dôležitejšia než oná vznešená idea spolupatričnosti či väčšieho ohodnotenia umeleckej práce alebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie