Bratislava patrila medzi favoritov, liekovú agentúru však nezískala. O čo sme prišli?

Aktualizované 18:23. Slovensko nebude mať európsku agentúru, nepostúpilo ani do druhého kola. Lieková agentúra sa presťahuje do Amsterdamu.

Foto – Tasr, Denník N

Európska lieková agentúra (EMA) sa nepresťahuje na Slovensko. Po novom bude sídliť v Amsterdame. Bratislava nepostúpila ani do druhého kola, kam sa dostali Amsterdam, Kodaň a Miláno.

Bratislava nakoniec skončila štvrtá, potvrdilo Denníku N ministerstvo zdravotníctva. Najviac bodov v prvom kole získalo Miláno (25) nasledovala Kodaň a Amsterdam (obe 20), Bratislava s 15 bodmi skončila štvrtá a predbehla tak Barcelonu (13). Do tretieho kola sa dostalo Miláno a Amsterdam.

Tretie kolo sa skončilo nerozhodne, preto rozhodlo žrebovanie. Slovensko mohlo o víťazovi rozhodnúť, ale zdržalo sa hlasovania.

Slovensko prehralo súboj o svoju prvú európsku agentúru. Viacerí naši diplomati aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí predpokladali, že agentúru získame, pretože Bratislava ako jedno z mála hlavných miest žiadnu nemá.

Nestalo sa, neuspeli sme a do Bratislavy neprídu stovky vplyvných a vzdelaných ľudí s rozsiahlymi právomocami pri rozhodovaní o tom, aké lieky budú užívať obyvatelia v Európskej únii.

Drucker: Nebudeme hlasovať

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker ako šéf nášho vyjednávacieho tímu už pred hlasovaním povedal, že nezískanie agentúry bude vnímať ako neúspech a sklamanie.

„Bratislava skončila v hlasovaní štvrtá a teda sme nepostúpili iba tesne, a to samozrejme zamrzí,“ reagoval minister Drucker. Minister povedal, že Slovensko nepodporí žiadnu z troch postupujúcich krajín. „Nakoľko v druhom a treťom kole nebola žiadna krajina, ktorá by zohľadňovala geografické kritérium,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Európska agentúra pre lieky

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |