Denník N

Bratislava patrila medzi favoritov, liekovú agentúru však nezískala. O čo sme prišli?

Foto - Tasr, Denník N
Foto – Tasr, Denník N

Aktualizované 18:23. Slovensko nebude mať európsku agentúru, nepostúpilo ani do druhého kola. Lieková agentúra sa presťahuje do Amsterdamu.

Európska lieková agentúra (EMA) sa nepresťahuje na Slovensko. Po novom bude sídliť v Amsterdame. Bratislava nepostúpila ani do druhého kola, kam sa dostali Amsterdam, Kodaň a Miláno.

Bratislava nakoniec skončila štvrtá, potvrdilo Denníku N ministerstvo zdravotníctva. Najviac bodov v prvom kole získalo Miláno (25) nasledovala Kodaň a Amsterdam (obe 20), Bratislava s 15 bodmi skončila štvrtá a predbehla tak Barcelonu (13). Do tretieho kola sa dostalo Miláno a Amsterdam.

Tretie kolo sa skončilo nerozhodne, preto rozhodlo žrebovanie. Slovensko mohlo o víťazovi rozhodnúť, ale zdržalo sa hlasovania.

Slovensko prehralo súboj o svoju prvú európsku agentúru. Viacerí naši diplomati aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí predpokladali, že agentúru získame, pretože Bratislava ako jedno z mála hlavných miest žiadnu nemá.

Nestalo sa, neuspeli sme a do Bratislavy neprídu stovky vplyvných a vzdelaných ľudí s rozsiahlymi právomocami pri rozhodovaní o tom, aké lieky budú užívať obyvatelia v Európskej únii.

Drucker: Nebudeme hlasovať

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker ako šéf nášho vyjednávacieho tímu už pred hlasovaním povedal, že nezískanie agentúry bude vnímať ako neúspech a sklamanie.

„Bratislava skončila v hlasovaní štvrtá a teda sme nepostúpili iba tesne, a to samozrejme zamrzí,“ reagoval minister Drucker. Minister povedal, že Slovensko nepodporí žiadnu z troch postupujúcich krajín. „Nakoľko v druhom a treťom kole nebola žiadna krajina, ktorá by zohľadňovala geografické kritérium,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Európska agentúra pre lieky

Teraz najčítanejšie