Denník N

Na nákupe transportérov môže zarobiť fabrika, za ktorou je rodina Dankovho úradníka

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vysoký úradník ministerstva pôdohospodárstva Jaroslav Regec z SNS hovorí, že nevedel o tom, že jeho príbuzný ovládol firmu, ktorá hrá dôležitú rolu v najväčšom zbrojnom obchode slovenskej histórie.

Je to prvé konkrétne podozrenie, že na nákupe vojenských transportérov za 400 miliónov eur by mohli zarobiť ľudia z prostredia Slovenskej národnej strany (SNS).

Ústredným aktérom sú strojárne Way Industries v Krupine, kde sa vyrábajú stavebné nakladače i známe odmínovacie vozidlá Božena.

Nominanti SNS na ministerstve obrany navrhli, že by sa ako subdodávateľ mohli podieľať aj na dodávkach osemkolesových transportérov. Na prvý pohľad všetko vyzerá v poriadku: firma má skúsenosti s vojenskou výrobou a pôsobí v regióne s vysokou nezamestnanosťou.

Fabrika bola ešte donedávna spájaná s finančnou skupinou Slavia Capital, ktorá v nej držala majetkový podiel. V uplynulých mesiacoch sa však akcionári oficiálne zmenili a väčšinovým vlastníkom sa podľa údajov v štátnom registri stal Jozef Marinič zo Sniny.

Tento šesťdesiatsedemročný inžinier je zároveň príbuzným vplyvného funkcionára SNS a kandidáta do parlamentu Jaroslava Regeca.

Regecovo miesto

Regec sa vlani stal generálnym tajomníkom služobného úradu na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré po voľbách pripadlo SNS. Z titulu funkcie je hlavným personalistom, ktorý môže mať vo svojom rezorte veľký neformálny vplyv.

Predseda SNS Andrej Danko na tieto posty dosadzuje jemu blízkych ľudí. Napríklad na ministerstve obrany sa šéfom služobného úradu stal Dankov sused a bývalý biznis partner Ján Hoľko, ktorý má v súčasnosti na starosti aj nákup transportérov.

Regec, podobne ako nový akcionár krupinských strojární Marinič, pochádza z 21-tisícovej Sniny. Marinič je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

SNS na obrane

Teraz najčítanejšie