Denník N

Matovič chce Fica poraziť až tak veľmi, že volá na pomoc Orbánových favoritov

Foto – TASR
Foto – TASR

Je nelogické odpísať Most, lebo sa kamaráti s Ficom, a zároveň ospevovať SMK, hoci má oveľa horšieho spojenca.

Predseda OĽaNO si štátnický postoj zamieňa s neprijateľným relativizovaním. Želá si, aby po najbližších voľbách prestal vládnuť Smer. Správne si uvedomuje, že s maďarskými voličmi je výrazne väčšia šanca, že sa to aj podarí. Rovnako správne cíti, že Most-Híd bude mať veľký problém dostať sa do parlamentu. Logicky mu potom na porážku Roberta Fica zostáva mimoparlamentná SMK a jej prívrženci, o ktorých hlasy nechce prísť. S ich stranou si dokonca vie predstaviť volebnú koalíciu.

Až doteraz je všetko v poriadku. Spolupráca slušných menšinových strán s väčšinovými je ideál, ktorý chceme dosiahnuť.

Problém nastáva, keď Igor Matovič niektoré chyby vyhliadnutého partnera nevidí a o niektorých zavádza. SMK sa podľa neho zmenila a poľutoval ju, ako ju Béla Bugár dlhé roky ohovára, aby zostala v kúte ako „nejaký prašivý pes“. Kto však aspoň minimálne sleduje vzťahy medzi Mostom a SMK, musel zaregistrovať, že v disciplíne vzájomné ohováranie sú si obe strany prinajmenšom podobné. Presnejšie však bude, že v nej s náskokom vedie SMK. Urážka, že bugárovci sú zradcami maďarskej veci, je úplné minimum.

Ešte horšie je, že SMK sa ani nesnaží skrývať náklonnosť k Fideszu Viktora Orbána. Ten strane štedro pomáha a má v nej oddaných obdivovateľov. V tomto teda žiadna zmena nenastala. Ani to však ešte nie je najhoršie. V SMK sú aj prúdy, ktoré majú blízko k najkrajnejšej budapeštianskej pravici a strana s nimi veselo žije bez toho, aby sa svojich „kotlebovcov“ pokúsila zbaviť.

Takže – Matovič sa správa ako cynický politik. Tvrdí, že treba poraziť Fica, a zdá sa, že je mu jedno, aké nástroje na to využije. Poctivé od každého, kto bude mať nutkanie použiť SMK v boji s Ficom, by bolo položiť jej otázku, či chce demokraticky vládnuť na Slovensku, alebo sa kamarátiť s autokratom Orbánom a ešte horšími. Matovičovi by nemalo stačiť povedať, že nechceme vládu Smeru s SNS. Treba si vyberať aj medzi tými, s ktorými túto zostavu chceme nahradiť.

A či sa to niekomu páči, alebo nie, úvaha, že škrtneme Most, lebo vládne s Ficom, a začneme sa kamarátiť s SMK, hoci tá je mimoriadne zadobre so skorumpovaným a nedemokratickým Orbánom, nemá hlavu ani pätu. Fico je totiž zlá, ale stále lepšia alternatíva ako takmer samovládca Orbán.

Komentáre

Teraz najčítanejšie