Denník N

Newsfilter: Po zubárovi z Prahy sa pri transportéroch SNS objavil príbuzný Dankovho vysokého nominanta

Príbeh transportérov sa vyvíja tak, ako by ste predpokladali. Príplatky za noc a sviatky sú oveľa väčšia vec, ako sa zdá. Lobing pre liekovú agentúru nám nevyšiel + všetko ostatné dôležité z pondelka.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Stopy po zbrojnej zákazke vedú k Dankovmu človeku do Sniny

Funkcia generálneho tajomníka služobného úradu je v praxi na ministerstvách druhý najvyšší post, vplyvnejší ako štátni tajomníci. SNS má takto na obrane Dankovho človeka Jána Hoľka, na školstve mala mesiac Dankovho človeka Lukáša Machalu a na pôdohospodárstve je tým najvyšším styčným dôstojníkom SNS Jaroslav Regec.

No a ten z pôdohospodárstva má v blízkej rodine človeka, ktorý sa pred pár mesiacmi z ničoho nič stal riaditeľom aj väčšinovým majiteľom známej zbrojárskej firmy Way Industries z Krupiny. Tej fabriky, ktorá sa vďaka SNS práve blíži zrejme k najväčšej zákazke svojej histórie.

Donedávna sme si všetci mysleli, že Way Industries je firma Slavie Capital, ktorá má k SNS vo verzii 2016/2017 veľmi blízko. Slávia však tvrdí, že svoj podiel nedávno predala. Tretinovým majiteľom je teraz zubár z Prahy.

Rozhodujúcich 66 percent akcií kúpil človek zo Sniny, ktorý síce podniká a vyzná sa v strojárstve, no robil doteraz rádovo o ligu menšie biznisy, ako je najväčšia zbrojná zákazka v histórii Slovenska. A pozná sa so špičkami SNS.

Stavme sa, že ten, kto zasa nepochopí, v čom je vlastne problém, budú špičky SNS.

2. Nové príplatky môžu z Fica urobiť hrdinu, alebo ho aj doraziť

Od jari tohto roka Smer sľubuje zvýšenie povinných príplatkov za prácu cez víkend, v noci a cez sviatky, ale až koncom minulého týždňa sme sa dozvedeli prvé podrobnosti vrátane toho, že podniky budú vďaka tomu musieť zaplatiť zamestnancom a štátu ročne  približne o miliardu eur viac. Ak by sa to naozaj stalo, len tieto príplatky by znamenali rast priemerných platov na Slovensku o viac ako tri percentá okrem prirodzeného rastu.

Ak sa to podarí. Ak by to Smeru prešlo napriek protestom zamestnávateľov, čiernej práce by výrazne nepribudlo a platy by naozaj stúpli, Robert Fico by to mohol predávať ako svoj najväčší praktický úspech v sociálnej oblasti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie