Denník N

Newsfilter: Po zubárovi z Prahy sa pri transportéroch SNS objavil príbuzný Dankovho vysokého nominanta

Príbeh transportérov sa vyvíja tak, ako by ste predpokladali. Príplatky za noc a sviatky sú oveľa väčšia vec, ako sa zdá. Lobing pre liekovú agentúru nám nevyšiel + všetko ostatné dôležité z pondelka.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Stopy po zbrojnej zákazke vedú k Dankovmu človeku do Sniny

Funkcia generálneho tajomníka služobného úradu je v praxi na ministerstvách druhý najvyšší post, vplyvnejší ako štátni tajomníci. SNS má takto na obrane Dankovho človeka Jána Hoľka, na školstve mala mesiac Dankovho človeka Lukáša Machalu a na pôdohospodárstve je tým najvyšším styčným dôstojníkom SNS Jaroslav Regec.

No a ten z pôdohospodárstva má v blízkej rodine človeka, ktorý sa pred pár mesiacmi z ničoho nič stal riaditeľom aj väčšinovým majiteľom známej zbrojárskej firmy Way Industries z Krupiny. Tej fabriky, ktorá sa vďaka SNS práve blíži zrejme k najväčšej zákazke svojej histórie.

Donedávna sme si všetci mysleli, že Way Industries je firma Slavie Capital, ktorá má k SNS vo verzii 2016/2017 veľmi blízko. Slávia však tvrdí, že svoj podiel nedávno predala. Tretinovým majiteľom je teraz zubár z Prahy.

Rozhodujúcich 66 percent akcií kúpil človek zo Sniny, ktorý síce podniká a vyzná sa v strojárstve, no robil doteraz rádovo o ligu menšie biznisy, ako je najväčšia zbrojná zákazka v histórii Slovenska. A pozná sa so špičkami SNS.

Stavme sa, že ten, kto zasa nepochopí, v čom je vlastne problém, budú špičky SNS.

2. Nové príplatky môžu z Fica urobiť hrdinu, alebo ho aj doraziť

Od jari tohto roka Smer sľubuje zvýšenie povinných príplatkov za prácu cez víkend, v noci a cez sviatky, ale až koncom minulého týždňa sme sa dozvedeli prvé podrobnosti vrátane toho, že podniky budú vďaka tomu musieť zaplatiť zamestnancom a štátu ročne  približne o miliardu eur viac. Ak by sa to naozaj stalo, len tieto príplatky by znamenali rast priemerných platov na Slovensku o viac ako tri percentá okrem prirodzeného rastu.

Ak sa to podarí. Ak by to Smeru prešlo napriek protestom zamestnávateľov, čiernej práce by výrazne nepribudlo a platy by naozaj stúpli, Robert Fico by to mohol predávať ako svoj najväčší praktický úspech v sociálnej oblasti.

V prospech hovorí aj rozšírený názor, že mzdy sú na Slovensku štipku podhodnotené a jednorazový skok v jednotkách percent by podniky vo všeobecnosti síce s krikom, ale rozchodili. Napokon, počet voľných pracovných miest je každý mesiac na pokrízových rekordoch.

Ak sa to nepodarí. Ak však Smer vysoké zvýšenie príplatkov za soboty, nedele, sviatky a noci parlamentom pretlačí a ukáže sa, že veľká časť firiem na to naozaj nemá, dostane Fico od ekonomiky školenie ešte pred komunálnymi voľbami v budúcom roku. (Richter aj Fico si dobre pamätajú, čo im v číslach nezamestnanosti vyrobila panika zamestnávateľov po zmene Zákonníka práce v roku 2012).

A teraz si predstavte napríklad titulky o drahšom pečive, ktoré sa aj tak dováža z Česka, lebo Babišovi sa ho vďaka novým príplatkom viac oplatí vyrábať  na Morave ako v slovenských pekárňach. Alebo o rušení projektov fabrík, ktoré rátali s robotou cez víkendy a v noci, ale teraz si ju už nemôžu dovoliť.

Nikto nič poriadne nevie. V príčetnom štáte by o takom niečom prebiehala možno aj rok diskusia plná čísel, modelov, rôznych názorov atď. Tu nie. Dostupné čísla sú známe len z materiálu k poslaneckému návrhu Smeru, ktorým sa má taká veľká zmena reálnej ekonomike prikázať. Tieto prepočty síce robili zrejme na ministerstve práce, ale prišli v poslednej chvíli a chýba v nich jasnejšia analýza, čo to spraví s celou ekonomikou a verejnými financiami.

Na ministerstve financií dosahy nových príplatkov nerátali, neboli ani v septembrovej daňovej prognóze, čiže čísla o daňových a odvodových príjmoch návrhu rozpočtu na budúci rok vlastne netreba brať vážne. A to ešte rozpočet ani nebol v parlamente.

Nejako bolo, nejako bude. Minister financií zjavne verí, že výsledkom príplatkov nebude prepúšťanie, ale vyššie platy a tým aj vyššie príjmy štátu z odvodov. Preto sa verejne nerozčuľuje.

Napokon, 13. a 14. platy z dielne SNS sú ešte väčší bordel ako príplatky Smeru. Koalícia  sa už na nich dohodla, ale nikto doteraz neukázal ani len poslanecký návrh, z ktorého by sa dalo aspoň vytušiť, kto na tom koľko získa a kto na tom koľko prerobí.

3. Bratislava nebude sídlom liekovej agentúry

Slovensko sa s kandidatúrou Bratislavy ako sídla Európskej liekovej agentúry nedostalo ani do druhého kola, hoci nielen podľa Financial Times patrilo medzi favoritov.

V prvom rade zlyhal predpoklad, že vyhrať by mala niektorá z ,nových‘ krajín Únie, keďže agentúra pre bankovníctvo skončila v Paríži. Vo finále o liekovú agentúru sa ocitli spolu s Milánom aj Kodaň a Amsterdam. Žrebom nakoniec vyhral Amsterdam.

Druhý dôvod zrejme bol, že Slovensko vo finiši už nemalo v zálohe ponuky rangu posilnenie vojsk v Pobaltí, čo vytiahli Taliani.

Naše argumenty napokon stačili len na 4. miesto. Napríklad zvyšku V4 sme núkali, že ak za nás zahlasujú, veľká časť subdodávok skončí v ich národných agentúrach, lebo Slovensku sa ani v prípade víťazstva nepodarí presvedčiť o sťahovaní všetkých 900 terajších zamestnancov.

Svoju úlohu v lobingu splnil aj premiér, ktorý reálnosti slovenských šancí najprv neveril, no dostatočne skoro si liekovú agentúru pridal do vlastnej agendy.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker si celý čas dával pozor na silné vyhlásenia, postupom času však aj tak bolo vidieť, že si jeho tím verí.

Drucker teraz môže pripomínať, že voči jeho práci pri vybavovaní agentúry nikto nevzniesol zaznamenaniahodné výčitky, no nepomôže mu to. Toto je súťaž, v ktorej všetko berie víťaz a všetci ostatní vrátane kandidáta zo štvrtého miesta odídu ako porazení.

Keď sa na EMA zabudne. Keď utíchne sklamanie zo slovenskej kandidatúry, stálo by za to aspoň na chvíľu presmerovať pozornosť na podmienky, v ktorých robí naša lokálna lieková agentúra Štátny ústav na kontrolu liečiv. Ak tam aj kvalifikovaní ľudia robia za platy ako brigádnik v pobočke farmaceutickej firmy, môžeme mať časom aj väčší problém ako nezískanie EMA pre Bratislavu.

Jednou vetou:

4. Trnavská automobilka PSA zrejme nedokončí novú motoráreň, v ktorej mala zamestnať viac ako 500 ľudí. Francúzske vedenie investíciu stoplo, v internej komunikácii to zdôvodnilo nedostatkom ľudí.  

5. Neúspešný kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja za Smer-SD Richard Raši požiadal Ústavný súd o prešetrenie sčítania hlasov v župných voľbách.

6. Platy štátnych a verejných zamestnancov sa od januára zvýšia o 4,8 %, informovala o tom viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová po prvom kole kolektívneho vyjednávania na Úrade vlády.

7. Najmenej 112 slovenských nákladných vozidiel zadržali v Belgicku počas koordinovanej akcie federálnych úradov a sociálnej inšpekcie v boji proti sociálnemu dampingu, k akcii došlo v obchodnom areáli v prístavnom meste Zeebrugge.

8. Hlavné mesto posiela do Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave mestského kontrolóra, aby preveril, či aréna potrebuje pre MS 2019 niekoľkomiliónovú investíciu.

9. Wizz Air otvorí v lete priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Londýnom-Lutonom, od 20. júna 2018 bude na tejto linke lietať každý deň, už 27. marca začne z Bratislavy lietať do gruzínskeho Tbilisi Georgian Airways, a to dvakrát týždenne.

10. Sme rodina navrhuje pred Vianocami zakázať reklamu na pôžičky, v novele zákona o reklame chcú tiež zaviesť povinnosť, aby reklama na spotrebné úvery, pôžičky a finančné lízingy obsahovala varovné označenie.

Zaujímavé články:

• Štefan Hríb o nádeji zo 17. novembra. (tyzden.sk)

• Fero Múčka o Kažimírovej ekonomike. (postoj.sk)

• Petr Šabata o hrozbe z Prahy. (sme.sk)

Status dňa:

Na cudzineckú políciu v Prahe sme sa objednali telefonicky, ak ste z EÚ stlačte 1, ak ste z iných krajín stlačte 2, for English press whatever. Dostali sme jasný termín. Spoločné so slovenským prístupom je, že pracovisko je na okraji Prahy. Inak všetko inak. Vonku nikto nestanuje, je tam krčma, vietnamské bistro, pekáreň a supermarket, normálny sídliskový dom služieb. Vnútri to vyzerá presne ako v Kaliňákovom klientskom centre, dokonca je tam aj detský kútik (ani v plastovom domčeku nikto nestanoval). Ak by bol ten destský kútik v tom ponižujúcom prostredí v cudzineckej Bratislave, normálne by som v ňom očakával nastražené črepy. Nevedeli sme, čo treba robiť, tak sme si išli vytlačiť čísielko. Doťukali sme sa až k našej konkrétnej schôdzke a prihlásili, že čakáme. Čakali sme asi sedem minút. Prišiel som prekladať medzi žiadateľom a úradníkom, ale úradník nakoniec hovoril po anglicky. Žartoval, že nám nemôže s vypĺňaním formuláru pomáhať, ale teda pomôže. A nevšimol som si, že by to tam volali alien police.

Citát dňa:

„Chceli sme predstaviť odborný tím. Mohli sme si vybrať, že sa budeme hrať aj na to, že budeme predstavovať tieňovú premiérku alebo tieňového premiéra. Tieňový premiér by bol čisto len o politike. Hranie sa na piesočku sme chceli odložiť bokom.“

Igor Matovič, predseda OĽaNO, ktoré predstavilo tieňovú vládu

Nový Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku: Čo nového v Transnistrii

V juhovýchodnom kúte Európy, medzi Moldavskom a Ukrajinou, žije pol milióna ľudí v takmer dokonalej izolácii od sveta. Tento štátik, ktorého neuznala žiadna krajina na svete, sa volá Transnistria a vznikol v roku 1992, keď Moldavsko vyhlásilo nezávislosť, Rusko mu odtrhlo tento kus územia a urobilo z neho svoju nárazníkovú zónu.

Po celé roky sa sem nikto z Európy nedostal, teraz sa však režim mierne uvoľnil a autor tejto reportáže to využil a navštívil mladých ľudí, ktorí sa stretávajú v podzemnom (doslova) klube s názvom Klub 19, kde diskutujú o demokracii a slobode prejavu. Majú všetci okolo dvadsiatky a Alexandra Gribinenková mu hovorí: „Veríme, že sloboda prejavu je dôležitá, ale ľudia, ktorí tu žijú, s ňou nemajú skúsenosť.“

Klub existuje už niekoľko rokov a jeho návštevníci tvrdia, že zatiaľ nepocítili žiadne represie, hoci režim v Transnistrii je veľmi tvrdý. Tento štátik má vlastnú menu aj vlajku, žije však len vďaka finančnej podpore Ruska, ovláda ho skupina miestnej oligarchie vlastniaca firmu Sheriff Enterprises, ktorej patrí všetko – od supermarketov, benzínových púmp, telekomunikácií až po futbalový klub, výrobu alkoholu či médiá. Na jeho území zostáva 2000 ruských vojakov, ktorí strážia veľké sklady ruských zbraní (Transnistria je známa nelegálnym obchodom so zbraňami).

Preto je existencia takého klubu, ako je tento, veľmi dôležitá, mladí ľudia diskutujú o všetkom možnom – od feminizmu až po situáciu v Iraku a konšpiračnú teóriu, podľa ktorej Američania nikdy nepristáli na Mesiaci. Ale častým dôvodom, prečo sem mladí prichádzajú, je angličtina, ktorá sa tu vyučuje pri pozeraní hollywoodskych filmov – od Pána prsteňov až po Iron Mana. Jedna z návštevníčok reportérovi hovorí, že by chcela študovať v Amerike.

Jej šance sú veľmi malé, nemá totiž pas, s ktorým by mohla vycestovať, aj keby ju úrady pustili – keďže štát je nemôže vystaviť doklad, ktorý by vo svete platil. Ruská prítomnosť nedáva veľkú nádej na zmenu a miestni oligarchovia sú tu absolútnymi pánmi. Pred niekoľkými dňami jeden z papalášov zabil dieťa, lebo išiel vysokou rýchlosťou vo svojom luxusnom aute. Mladí ľudia v klube sú rozhorčení, ale to je asi tak všetko, čo im je dovolené.

Nezávislosť médií na Slovensku nebola od roku 1989 nikdy vo väčšom ohrození, ako je teraz. Ak nás chcete podporiť nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom. Vopred ďakujeme🤞

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie