Denník N

Newsfilter: Hľadá sa Kotleba, ten, čo sľuboval, že urobí poriadok

Kotleba v Krásnohorskom Podhradí v roku 2012. Foto – TASR
Kotleba v Krásnohorskom Podhradí v roku 2012. Foto – TASR

1. Kotleba sa skrýva pred Lunterom. 2. Koalícia opäť umlčiava opozíciu. 3. Prečo sa lieková agentúra nesťahuje k nám? Plus Shooty, Šimečka, zaujímavé články, citát a status dňa.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Kotleba maká do úplného konca

Končiaci banskobystrický župan Marián Kotleba kráča v stopách niektorých svojich služobne starších kolegov z vysokej politiky. Na jednej strane sa skrýva pred svojím nástupcom, čím odďaľuje odovzdanie moci v župe, na druhej strane na poslednú chvíľu rozhoduje o pomerne veľkých sumách peňazí a personálnych otázkach, a to zrejme preto, aby svoje postavenie využil na obohatenie niektorých sebe blízkych ľudí.

Župa som ja. To, že Kotleba nadobudol pocit, že úrad predsedu BBSK je jeho majetkom, sa ukázalo už pri obsadzovaní všetkých  možných funkcií, na ktoré mal dosah a ktoré už krátko po voľbách 2013 začal dohadzovať spolustraníkom či príbuzným. V tejto línii pokračuje až do konca, keď sa zapiera pred Jánom Lunterom, ktorý sa zatiaľ márne pokúša stretnúť s ním.

Kotleba, respektíve jeho sekretariát, samozrejme, zatiaľ môže argumentovať báchorkami, že nemá čas, a naťahovať odovzdanie úradu do poslednej chvíle, ale všetko nasvedčuje tomu, že je za tým urazenosť, že mu miestni voliči dali košom a najmä snaha prilepšiť si, kým je čas. V skutočnosti svojím správaním ukazuje, že svoj obdiv k totalitným režimom myslí skutočne vážne a uznáva všetky ich stránky, teda nielen ich ideológiu a spôsoby, ale aj ich vzťah k majetku štátu, respektíve jeho občanov.

Princípy a peniaze. Kotleba na jednej strane z ideologických dôvodov odmietal eurofondy, čím pripravil svoj kraj o milióny eur a na čo nakoniec reagovala aj vláda. Na druhej strane mu vôbec nebolo ľúto prihrávať peniaze spriazneným ľuďom. A napokon i sebe, ako to dokazuje dom kúpený z príspevkov štátu za voľby akože na stranícke účely, ktorý však obýva práve on s manželkou. (Opravené dňa 19.2.2018. Za chybu sa ospravedlňujeme)

To, že principiálnosť nakoniec ustúpila peniazom, bolo najlepšie vidieť po minuloročných parlamentných voľbách. ĽSNS spočiatku tvrdila, že si peniaze na svoje fungovanie od štátu nevezme. Neskôr svoj postoj poopravila a jej predstavitelia začali hovoriť, že sa príspevku vzdá, ak sa ho vzdajú aj ďalšie politické strany. To bolo také zásadové, že strana za toto volebné obdobie zbohatne o päť miliónov eur.

Do úplného konca.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie