Denník N

Takto sa uteká z KĽDR na slobodu. Na vojaka vystrelili na hranici 40-krát

Vojaka trafilo päť guliek, no prežije. Aby ho presvedčili, že je v Južnej Kórei, pustili mu televíziu, ktorá sa mu páčila.

Severokórejský režim je presiaknutý klamstvami. Jedným z najabsurdnejších je, že ľudia z neho neutekajú. A tí utečenci, čo po svete opisujú otrasné pomery v komunistickej diktatúre, boli vylákaní, oklamaní alebo zvedení.

Príbeh severokórejského vojaka, ktorého meno zatiaľ oficiálne nepublikovali, hoci podľa miestnej tlače ide o 24-ročného muža s priezviskom Oh, ale ukazuje, že odhodlanie utekať z KĽDR je obrovské a ľudia sú na úteku za slobodou ochotní riskovať život.

Rovnako ako to, že severokórejský režim sa ich snaží zastaviť aj za cenu porušenia dohody o prímerí a narušenia demilitarizovanej zóny oddeľujúcej dve Kórey.

Zverejnili video

Veliteľstvo OSN, ktoré dohliada na dodržiavanie podmienok prímeria na Kórejskom polostrove, zverejnilo v stredu  video incidentu, ktoré podľa neho jasne dosvedčuje, že severokórejskí vojaci snažiaci sa zastaviť zbeha, narušili demilitarizovanú zónu. Strieľali v nej, aj na ňu fyzicky vstúpili.

Na videu sa dá vidieť vojenské auto alebo džíp, ktorý prešiel vo veľkej rýchlosti okolo budovy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Severná Kórea

Teraz najčítanejšie