Denník N

Kotleba má podporu aj medzi hendikepovanými, sú nastavení na pomoc od štátu, hovorí nový župný poslanec Machata

Marek Machata. Foto – archív M.M.
Marek Machata. Foto – archív M.M.

Marek Machata (34) je po mozgovej obrne zdravotne postihnutý, ako poslanec sa chce pozrieť na bezbariérovosť dopravy. Hovorí aj o potrebe reformy príspevkov pre hendikepovaných, ktorí sú podľa neho príliš odkázaní na štát.

Marek Machata (34) z Bratislavy vyštudoval právo, psychológiu a masmédiá. Pätnásť rokov pôsobí v občianskych združeniach, ktoré pomáhajú zdravotne postihnutým. Tri roky pracoval na úrade sociálnych vecí a rodiny. V súčasnosti je prezidentom združenia Imobilio, ktoré stavia rehabilitačné a vzdelávacie centrum pre ľudí s postihnutím, a je členom Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím, kde zastupuje mimovládne organizácie. V októbri sa stal v Bratislavskom kraji poslancom župného parlamentu za koalíciu SaS, OĽANO, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS, ZZ, DÚ.

Spolupracovali ste na projekte Poznaj svoju minulosť a nezabudni, v rámci  ktorého cestovala skupina hendikepovaných ľudí do Osvienčimu. Prečo ste to robili?

Chceli sme poukázať na historický fakt, o ktorom sa málo vie, že zdravotne postihnutí boli pilotnou skupinou holokaustu ešte pred Židmi, Rómami a ostatnými.

Zamerali ste sa na hendikepovaných, pretože sa prikláňajú tiež k extrémistom?

Aj medzi zdravotne postihnutými sú fanúšikovia Kotlebu, niektorí dokonca kandidovali, čo považujem za absurdné. Ako prví išli do plynových komôr. Zdá sa mi nebezpečné, ak niekto s barlami alebo na vozíku kandiduje za Kotlebu. Ako prvý by bol obeťou fašistického režimu. Väčšina z nás nemôže fyzicky pracovať a v koncentračných táboroch zostali žiť iba ľudia, ktorí buď niečo dôležité vedeli, alebo pracovali.

Prečo teda má Kotleba podporu aj medzi zdravotne postihnutými?

Viacerí sú nastavení na pomoc od štátu, ktorý by im mal niečo dať a postarať sa o nich. Štát je dôležitý, ale mal by skôr nakopnúť k práci a vzdelaniu a začleniť hendikepovaných viac do spoločnosti.

Kotleba im sľubuje viac?

V Kotlebovi vidia niekoho, kto urobí poriadok s neprispôsobivými občanmi. Potom majú pocit, že sa o tých, čo to naozaj potrebujú, postará. Ako napríklad šekom na sumu 1488 eur, keď sa neskromne domnievame, že išlo o reakciu aj na výstavu fotografií hendikepovaných ľudí z vyhladzovacieho tábora Auschwitz v rámci projektu „Nehodní žitia? Poznaj svoju minulosť a nezabudni!““, ktorý bol aj v parlamente.

Zmenili niektorí už názor, odkedy je Kotleba v parlamente?

Myslím, že áno, v mnohom pomohol aj projekt občianskeho združenia Pomoc človeku. Aj tak bol však bývalý študent Mokrohájskej na kandidátke ĽSNS. Bolo na ňom evidentne vidieť, že je postihnutý. Stále máme čo robiť. Dôležité je najmä vzdelávanie mladých ľudí, s ktorými treba debatovať o extrémizme.

Vy máte tiež zdravotné postihnutie. Čo sa vám stalo?

Narodil som sa s detskou mozgovou obrnou, čo je postihnutie oboch rúk aj nôh, v praxi to znamená vozík alebo barly, ktoré mám ja.

Boli ste aj na vozíku a postupne ste prešli k barlám?

Nie, môj stav sa zhruba v siedmich rokoch stabilizoval. Keď idem na dlhšiu trasu alebo neznáme miesto, tak si sadnem na vozík, kde mám väčšiu istotu.

Pracovali ste na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave, kde ste vydávali posudky ku kompenzáciám a dávkam pre zdravotne postihnutých. Dostávajú dosť peňazí?

Na Slovensku systém vychováva nesamostatných ľudí. Jediné, čo im vie dať, sú príspevky a invalidný dôchodok. Vo svete skôr dostanú na určitý čas podporu a programy na začlenenie do spoločnosti. U nás posudkový systém bráni šikovným ľuďom pracovať. Keď presiahnu štvornásobok životného minima, začne sa im krátiť príspevok na asistenciu, no oni ho potrebujú aj tak. Niekto môže byť špičkový IT expert, ale do práce sa bez asistenta nedostane.

Ako by ste to zmenili?

Posudzovanie by malo byť zjednotené a prísnejšie, no je to nepopulárne, lebo niektorí ľudia by o podporu prišli. Peniaze by sa však rozdelili efektívnejšie medzi ostatných. Ľudia, ktorí nemôžu pracovať, by mohli mať väčší základný príjem. Ja by som možno naopak nepotreboval priemerný dôchodok, ak by mi štát nezobral peniaze na asistenta.

Ak niekto zarába 1500 eur, koľko musí dať z platu na asistenta?

Všetko približne nad 800 eur sa mu z príspevku kráti. Iné príspevky sa krátia už pri trojnásobku životného minima.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie