Denník N

Bývalý šéf rozhlasu po odchode z RTVS: O svojich nových podriadených som sa dozvedel z tlačovej správy

Vincent Štofaník. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vincent Štofaník. Foto N – Tomáš Benedikovič

Václav Mika by bol dobrý politik, hovorí Vincent Štofaník (40), ktorý doteraz šéfoval rozhlasovej časti RTVS. Odišiel, lebo mu nový generálny riaditeľ Jaroslav Rezník vyberal podriadených bez jeho vedomia.

Vincent Štofaník (40) pracoval v Rádiu Lumen, v Rádiu Twist a televízii TA3, kde moderoval a bol šéfredaktorom investigatívnej relácie Čierny Peter. Z televízie odišiel pre zásahy vedenia, ako jeden z bývalých reportérov potvrdil existenciu čiernych a bielych zoznamov firiem, o ktorých sa mohlo, či nemohlo informovať. V roku 2008 sa stal šéfdramaturgom Rádia Slovensko, od roku 2011 ako riaditeľ informačných programových služieb šéfoval Rádiu Slovensko a Rádiu Regina, od roku 2013 viedol v rámci RTVS celú rozhlasovú časť.

Ako vyzerali prvé týždne po nástupe nového generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka v RTVS?

Môžem hovoriť najmä o situácii v rozhlase, televízne prostredie poznám skôr zo spoločných stretnutí manažmentov. V rozhlase vyzerali prvé týždne v zásade štandardne. Od začiatku bolo cítiť, že nový generálny riaditeľ je v tomto prostredí doma, keďže v minulosti bol dve funkčné obdobia riaditeľom vtedy ešte samostatného Slovenského rozhlasu. Z môjho pohľadu je však na škodu veci, že nevenoval viac času komunikácii so stredným manažmentom, teda šéfmi jednotlivých rádií.

Možno preto, že s nimi už vtedy veľmi nerátal.

To si nemyslím. Skôr to bolo o tom, že si každý určuje svoje priority. Pre nového generálneho bolo vtedy zrejme skôr prioritou externé prostredie, teda ľudia, ktorí v minulosti pracovali v Slovenskom rozhlase, a mali chuť sa do verejnoprávneho prostredia vrátiť. Myslím si, že to nebola Rezníkova iniciatíva, ale že sa mu tí ľudia skôr sami hlásili, a on ich prijal. Je škoda, že situácia v rozhlase ešte nie je stabilizovaná. Sú tam noví aj starí šéfdramaturgovia, sú tam ľudia, ktorí chcú ešte odísť, aj ľudia, ktorí ešte len budú nahradení.

Uvažovali ste, že by ste v RTVS zostali?

Určite áno, najmä v posledných týždňoch.

Prečo ste chceli v RTVS zostať a prečo to tak nakoniec nedopadlo?

Pracoval som v rozhlase presne deväť rokov, nastúpil som 1. novembra 2008 a odišiel som k 30. októbru 2017. Urobilo sa veľa práce a mal som chuť pokračovať. Povedal som síce, že nový riaditeľ mohol viac komunikovať so stredným manažmentom, no zároveň musím priznať, že ja som s ním mal možnosť hovoriť. Mal som pocit, že čo sa obsahu týka – teda toho, ako má rozhlas vyzerať – sme sa vo veľa veciach zhodli.

Nakoniec ste sa však nedohodli.

Nie. Dlho nebolo jasné, či naozaj odídem, generálny riaditeľ mal záujem, aby som zostal.

Čo bolo teda dôvodom, že ste sa rozhodli odísť?

Personálna politika, teda obsadzovanie postov šéfov jednotlivých rádií.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

RTVS za Rezníka

Teraz najčítanejšie