Denník N

Babiš bol Bureš a s ŠtB spolupracoval vedome, hovorí bádateľ ÚPN Sivoš

Jerguš Sivoš. Foto N – Tomáš Benedikovič
Jerguš Sivoš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vojak, Oko, Ekron či Mosten sú názvy zväzkov a spisov ŠtB, v ktorých sa Andrej Babiš objavuje pod krycím menom Bureš. Nedonášal na disidentov, venoval sa len veciam v podniku zahraničného obchodu, opisuje jeho činnosť Jerguš Sivoš.

Andrej Babiš tvrdí, že nikdy vedome so Štátnou bezpečnosťou nespolupracoval a jeho evidencia agenta bola neoprávnená. Bratislavský Najvyšší a krajský súd mu síce v minulosti dali za pravdu, ale Ústavný súd nedávno tieto rozhodnutia zrušil. Babiš, ktorý sa stane 6. decembra novým českým premiérom, je tak dnes opäť evidovaným agentom ŠtB. Jerguš Sivoš, bádateľ Ústavu pamäti národa, ktorý analyzoval agentúrnu minulosť Babiša a pripravoval odborný posudok pre súd, jasne tvrdí: Babiš bol vedomým tajným spolupracovníkom ŠtB. Rozhovor pôvodne vznikol pre týždenník Reflex.

V čom je pre vás nález Ústavného súdu dôležitý?

Ústavný súd povedal dve zásadné veci. Tým, že Ústav pamäti národa zverejňuje registračné protokoly a dokumenty, nenesie zodpovednosť za ich obsah, pretože nie je právnym nástupcom ŠtB. Tieto zverejnenia mu prikazuje zákon. Odporcom preto ústav byť nemôže.

To však nerieši petit žaloby, teda či išlo v prípade Andreja Babiša o oprávnenú alebo neoprávnenú evidenciu…

V tomto zmysle je však podstatná ďalšia časť nálezu Ústavného súdu, ktorý poukázal na dôveryhodnosť svedkov, teda bývalých príslušníkov ŠtB. Povedal, že títo svedkovia ako vykonávatelia zlovôle komunistického režimu nemôžu svedčiť v prospech bývalých agentov ŠtB. Teda tých, ktorých sami verbovali, zaväzovali k spolupráci, riadili a využívali na udržanie monopolu moci komunistickej strany.

Obidve rozhodnutia súdu sú pre vás teda zásadné?

Nepochybne, pretože súdne spory nám brali veľa času a energie. Preto sme radi, že teraz nebudeme musieť obhajovať a brániť evidenciu tajných spolupracovníkov a ich oprávnenosť. A samozrejme je pre nás satisfakciou potvrdenie rozporu, na ktorý sme od začiatku poukazovali. Bývalí príslušníci ŠtB nemôžu byť z mnohých dôvodov na súde považovaní za vierohodných svedkov. Ich svedectvo nemôže mať väčšiu váhu než archívnymi dokumentmi podložená historická analýza.

Pripravili ste pre súd odborný posudok o spolupráci Andreja Babiša s ŠtB. Koľko ste nad tým strávili času?

Niekoľko mesiacov. Mal som ale výhodu, že som sa ešte pred kauzou Babiš dôkladne venoval XII. správe ZNB, o ktorej som napísal knihu. A práve pod túto správu spadal odbor na ochranu socialistickej ekonomiky a pod ten patril agent Bureš. Mal som teda prehľad o personálnej, organizačnej štruktúre tejto kontrarozviedky, o náplni práce jednotlivých oddelení. A čo bolo zásadné, v rámci výskumu som musel prejsť všetky dostupné archívy na Slovensku aj v Českej republike a vedel som, aké rôzne iné zdroje sa dajú dohľadať. Prevažná časť práce ŠtB bola totiž administratívna a všetky informácie sa analyzovali a posúvali na vyššie bezpečnostné a stranícke zložky.

Do čoho ste mohli nahliadnuť?

Do správ z operatívnej činnosti, odposluchov, sledovacej činnosti, do denných raportov, hlásení, do dokumentov, ktoré ŠtB posielala do ústredia Komunistickej strany. Študoval som plány práce, vyhodnotenie činnosti, kontrolné mechanizmy. Mohol som preveriť a skontrolovať takzvané objektové zväzky, ktoré sa viedli na strategické budovy, úrady, podniky zahraničného obchodu. Možností bolo veľa a bolo len otázkou času prejsť to obrovské množstvo strán dokumentov.

To ste museli fyzicky stránku po stránke prečítať?

Boli to desaťtisíce strán, ktoré sa týkali obdobia, počas ktorého bol spolupracovník Bureš vedený najprv ako dôverník a neskôr ako agent. Analyzoval som všetky dokumenty, ktoré súviseli s odborom na ochranu socialistickej ekonomiky. ŠtB bola veľmi dobre vnútorne kontrolovaná, neustále sledovala, či jej agenti nie sú napríklad odhalení a nespolupracujú s cudzou rozviedkou. Musel som preto analyzovať aj tieto dokumenty, zväzky iných tajných spolupracovníkov.

A práve v jednom z nich ste našli pre vás dôležitý záznam?

Presne tak. Našli sme materiál, v ktorom ŠtB preverovala najskôr spoľahlivosť spolupracovníka Bureša, či je vôbec vhodný človek na spoluprácu, na naverbovanie. Museli sme porovnávať zoznamy osôb, zoznamy dokumentov v jeho spise s inými dokumentmi, aby sme si overili, že to „sedí“, a to sa potvrdilo.

Andrej Babiš sa obhajuje, že jeho spis bol sfalšovaný, zmanipulovaný, vymyslený. Je to možné?

V žiadnom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie