Denník N

Dankovo vzplanutie v Moskve nie je jednorazové, SNS to ťahá k Rusku

Andrej Danko v ruskej dume zažil „standing ovation“. Foto – FB Andreja Danka
Andrej Danko v ruskej dume zažil „standing ovation“. Foto – FB Andreja Danka

Miernejší postoj k Putinovmu Rusku nemusí byť len jednorazovým nadšením Andreja Danka z návštevy Moskvy. V jeho strane hovoria aj o zmiernení sankcií EÚ voči Moskve.

V ére Slotovej Slovenskej národnej strany by nadšenie z Moskvy neprekvapilo, no v prípade SNS Andreja Danka už áno. Len pred mesiacom sa v spoločnom vyhlásení s prezidentom a premiérom prihlásil Danko k euroatlantickej orientácii Slovenska. Už tri týždne potom ale vystúpil nečakane s prejavom v ruskej Štátnej dume. A proruské nálady sa v SNS držia aj po návšteve Moskvy.

SNS ďalej propaguje správu o jeho vystúpení na Facebooku. Keď bol v Moskve, Dankovi ľudia chrlili jeden status za druhým a zverejnili desiatky fotografií. Pokračovali aj po návšteve a platia za statusy o návšteve, statusy o tom sa zobrazujú ako propagované.

Pripomeňme, že predseda parlamentu členskej krajiny EÚ a NATO rečnil v Moskve na pozvanie šéfa dumy Volodina a ten je na zozname politikov, na ktorých Európska únia uvalila sankcie. Po rusky sa Danko prihovoril Putinovi verným poslancom, ktorí odhlasovali aj pripojenie Krymu k Rusku, o obsahu prejavu nič vopred nevedel šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

SNS hrá na slovanskú vzájomnosť

Predseda SNS návštevu i vystúpenie v dume obhajuje. „Keď ste počúvali pozorne môj prejav, povedal som, že  nemusíme mať vo všetkom rovnaký názor, ale spája nás slovanská vzájomnosť. Poďakoval som za históriu. Ukázal som pozitíva vecí. Ale veď tak sa robí dnes politika. Ak si vy myslíte, že prezident Ruska a Ameriky si nadávajú, tak pokiaľ by si začali nadávať, tak je tu znova studená vojna,“ vysvetľoval cez víkend v TA3.

A otvoril aj tému sankcií. „Po mojich návštevách v Rusku sa zamýšľam čím ďalej viac, či sankcie sú účinné a či naozaj fungujú, pretože tam vidím návštevy európskych štátov, veľmi veľké obchodné prepojenia.“

Koordinátori slovanskej spolupráce

SNS sa k bližšej spolupráci s Ruskom hlási roky. Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška upozorňuje, že to zachytával aj volebný program strany, kde je aj ich pozícia k Rusku.

V programe sa píše, že SNS podporí „rozvoj myšlienky slovanskej vzájomnosti a vytvorí jednotnú platformu na rozvoj mnohostranných vzťahov medzi slovanskými štátmi“. Slovensko môže podľa SNS „zohrať úlohu iniciátora a koordinátora perspektívnej a prospešnej spolupráce štátov slovanských národov“.

Strana teda sľubovala ešte viac, než Danko v ruskej dume. A v programe je ešte táto veta o SNS: „Vytvorí a stabilizuje sieť dvojstranných a mnohostranných partnerstiev s politicky a kultúrne blízkymi štátmi, ktoré umožnia Slovensku rozvoj bezpečnostných, ekonomických, kultúrnych a spoločenských väzieb so spriatelenými štátmi.“

Krym a invázia sú stále problém

Paška hovorí, že s Ruskom chcú spolupracovať hlavne ekonomicky. V otázke anexie Krymu sa podľa neho neodlišujú od oficiálneho slovenského postoja – že ju nie je možné uznať.

Štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí za SNS Lukáš Parízek však v stredu otvorene kritizoval web ruskej armádnej televízie Zvezda, podľa ktorého by malo byť Československo vďačné za inváziu z roku 1968, ktorá vraj zabránila štátnemu prevratu.

„Sú to veľmi nešťastné vyjadrenia, ja som tie články videl a už nadpis sám osebe je dosť poburujúci, my budeme vyžadovať reakciu a odôvodnenie z ruskej strany,“ vravel v stredu Parízek, ktorý bol tiež minulý týždeň na oficiálnej návšteve Ruska. Aj po ruskej reportáži o roku 1968 obhajoval prejav svojho straníckeho šéfa v ruskom parlamente, kde padla napríklad aj táto veta v mene Slovenska: „My, malé národy, sa môžeme len obracať na veľké mocnosti a bez ich pomoci sa nemôžeme domôcť mieru.“

K Dankovmu vystúpeniu v dume má Paška ešte jedno vysvetlenie: Na Slovensku sa má podľa neho na budúci rok uskutočniť samit parlamentných lídrov medzi Európou a Áziou a šéf SNS sa snaží pritiahnuť čo najvplyvnejších politikov. V otázke sankcií je Paška konkrétnejší než Danko. Hovorí, že v prípade zbrojného priemyslu by sa zachovať mali. „Embargo na zbrojný systém alebo technológie sú na mieste. Ale prečo majú byť predmetom embarga aj také záležitosti ako paradajky alebo energie? Tam si už nie sme istí, či je to správne.“

Práve SNS však ovláda ministerstvo obrany, ktoré si vlani vyžiadalo od Ruska ponuku na nákup nových ruských stíthačie Mig-35. V súčasnosti ich už nákup vylučuje, no odkladanie nákupu nových strojov udržiava slovenskú závislosť od migov, na ktorých naša armáda dodnes lieta.

Dankovi ruská agenda nepomôže

Stane sa ústretovejší prístup k Rusku súčasťou politiky SNS a bude sa tak snažiť získať aj voličov, ktorí majú bližší vzťah k tejto krajine než k Západu? Na túto otázku Paška priamo neodpovedá a opäť hovorí o tom, čo si strana dala do volebného programu.

Ak sa proruský postoj strany stane viditeľnejšou súčasťou politiky SNS, strane to zrejme výraznejšie nepomôže. „Aj z prieskumov vieme, že vzťah obyvateľov k Rusku nie je prevažne negatívny. Ľudia sa často nesústreďujú na ekonomickú dimenziu toho vzťahu, ale skôr na slovanstvo, spoločné kultúrne a civilizačné korene,“ hovorí šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

To podľa analytika nie je téma, cez ktorú by SNS dokázala výrazne získavať nových voličov. Nezabráni ani, aby Dankova strana strácala ďalších priaznivcov, ktorí prechádzajú k Ficovi. „Kým bude Fico tlačiť na sociálno-ekonomické témy, bude predstavovať rôzne balíčky, Danko ho týmito témami neprebije.“

Teraz najčítanejšie