Denník N

Béla Bugár: Budem znovu kandidovať vo voľbách, ak ma dovtedy neporazí

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri nákupe transportérov ide podľa predsedu Mosta-Híd o výsledok, nie o to, kto vlastní subdodávateľskú firmu, na odchod Kaliňáka nevidí dôvod.

Posledné prieskumy hovoria, že Most-Híd balansuje na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. Stál možný koniec strany za to, že ste išli do tejto vlády?

Ak porovnávame rôzne prieskumy, tak hovoria, že máme približne toľko, koľko sme dostali aj vo voľbách – 6 a pol percenta. Takže sa nedá povedať, že Most klesá. Nerobíme nič iné, len to, že plníme, čo sme sľúbili voličom. Vyzerá to tak, že tí, čo nás volili, nám aj naďalej veria. To, čo sme sľúbili v menšinovej aj sociálnej politike, plníme v tejto vláde tak, ako sa nám to ani predtým nedarilo. Či už ide o starodôchodcov, alebo živnostníkov. Vláda Fico 3 je iná ako Fico 1 alebo Fico 2, a to je aj náš vplyv.

V čom je to aj váš vplyv?

Napríklad zrušenie Mečiarových amnestií. Naši koaliční partneri na začiatku vlády odmietali tento problém akokoľvek otvoriť. Potom však vznikla istá atmosféra a to, čo pár mesiacov predtým ešte odmietali, sa nakoniec podarilo. Alebo sme boli veľmi tvrdo za to, aby sa do programového vyhlásenia vlády dostalo začlenenie Slovenska do euroatlantických štruktúr. Táto vláda aj najvyšší ústavní činitelia to nedávno potvrdili spoločným vyhlásením. Pani ministerke Žitňanskej sa darí presadzovať také veci, na ktoré predtým nikto nemohol ani pomyslieť. Myslím si, že politickí predstavitelia menšiny by mali byť v každej vláde. Ukazuje sa, že to znižuje etnické napätie a riešia sa veci, ktoré menšine pomáhajú.

Myslíte, že menšinoví voliči to vidia tak ako vy? V župných voľbách volili skôr SMK ako Most-Híd.

Tomu sa nedá čudovať. SMK je o 20 rokov dlhšie na politickej scéne ako my. Sám som tú stranu budoval. Tých najlepších v regióne sme vyberali, nedá sa to preskočiť za sedem rokov, koľko existuje Most-Híd. My sme v župných voľbách vyskúšali mladých ľudí, v Košickom kraji sme mali jedného alebo dvoch poslancov, teraz máme šiestich. SMK tam stratila dvoch. Rovnako ako na strednom Slovensku, aj v Košiciach sme odstrelili ich krajského šéfa, ale ja s nimi nesúťažím, súťažím o priazeň voličov. Kým na konci volebného obdobia sme mali 9 poslancov vo VÚC, teraz máme 10. SMK mala 40 a má 33. To isté sa stalo pred tromi rokmi vo voľbách do samospráv. Samozrejme, stále majú viac starostov a primátorov, ale strácajú a my sme získali. Tiež treba povedať, že preto, že sme v tejto vláde, je proti nám neprajná atmosféra a SMK to zneužíva. Stále si myslím, že o dva roky si ľudia všimnú výsledky a nebudú voliť emociálne.

Sú reálne rokovania s SMK o prípadnej koalícii?

Vyskúšali sme to, ale v SMK je veľké napätie. Ak by sme dokázali spolupracovať vo voľbách do VÚC, tak možno by sme časom vedeli presvedčiť aj tvrdé jadro SMK alebo aj u nás niektorých Slovákov, že sa oplatí spolupracovať, ale SMK to odmietla. Ich najsilnejšia komárňanská okresná organizácia povedala, že ak sa SMK dohodne s Mostom, vystúpi zo strany. Taká tam je nenávisť. Takže to nevidím ako reálnu možnosť.

Ako vnímate to, že SMK chce teraz pomáhať Igor Matovič a dokonca by bol ochotný ich zobrať do koalície?

Matovič nerobí nič len tak. Ja som ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie