Denník N

Béla Bugár: Budem znovu kandidovať vo voľbách, ak ma dovtedy neporazí

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri nákupe transportérov ide podľa predsedu Mosta-Híd o výsledok, nie o to, kto vlastní subdodávateľskú firmu, na odchod Kaliňáka nevidí dôvod.

Posledné prieskumy hovoria, že Most-Híd balansuje na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. Stál možný koniec strany za to, že ste išli do tejto vlády?

Ak porovnávame rôzne prieskumy, tak hovoria, že máme približne toľko, koľko sme dostali aj vo voľbách – 6 a pol percenta. Takže sa nedá povedať, že Most klesá. Nerobíme nič iné, len to, že plníme, čo sme sľúbili voličom. Vyzerá to tak, že tí, čo nás volili, nám aj naďalej veria. To, čo sme sľúbili v menšinovej aj sociálnej politike, plníme v tejto vláde tak, ako sa nám to ani predtým nedarilo. Či už ide o starodôchodcov, alebo živnostníkov. Vláda Fico 3 je iná ako Fico 1 alebo Fico 2, a to je aj náš vplyv.

V čom je to aj váš vplyv?

Napríklad zrušenie Mečiarových amnestií. Naši koaliční partneri na začiatku vlády odmietali tento problém akokoľvek otvoriť. Potom však vznikla istá atmosféra a to, čo pár mesiacov predtým ešte odmietali, sa nakoniec podarilo. Alebo sme boli veľmi tvrdo za to, aby sa do programového vyhlásenia vlády dostalo začlenenie Slovenska do euroatlantických štruktúr. Táto vláda aj najvyšší ústavní činitelia to nedávno potvrdili spoločným vyhlásením. Pani ministerke Žitňanskej sa darí presadzovať také veci, na ktoré predtým nikto nemohol ani pomyslieť. Myslím si, že politickí predstavitelia menšiny by mali byť v každej vláde. Ukazuje sa, že to znižuje etnické napätie a riešia sa veci, ktoré menšine pomáhajú.

Myslíte, že menšinoví voliči to vidia tak ako vy? V župných voľbách volili skôr SMK ako Most-Híd.

Tomu sa nedá čudovať. SMK je o 20 rokov dlhšie na politickej scéne ako my. Sám som tú stranu budoval. Tých najlepších v regióne sme vyberali, nedá sa to preskočiť za sedem rokov, koľko existuje Most-Híd. My sme v župných voľbách vyskúšali mladých ľudí, v Košickom kraji sme mali jedného alebo dvoch poslancov, teraz máme šiestich. SMK tam stratila dvoch. Rovnako ako na strednom Slovensku, aj v Košiciach sme odstrelili ich krajského šéfa, ale ja s nimi nesúťažím, súťažím o priazeň voličov. Kým na konci volebného obdobia sme mali 9 poslancov vo VÚC, teraz máme 10. SMK mala 40 a má 33. To isté sa stalo pred tromi rokmi vo voľbách do samospráv. Samozrejme, stále majú viac starostov a primátorov, ale strácajú a my sme získali. Tiež treba povedať, že preto, že sme v tejto vláde, je proti nám neprajná atmosféra a SMK to zneužíva. Stále si myslím, že o dva roky si ľudia všimnú výsledky a nebudú voliť emociálne.

Sú reálne rokovania s SMK o prípadnej koalícii?

Vyskúšali sme to, ale v SMK je veľké napätie. Ak by sme dokázali spolupracovať vo voľbách do VÚC, tak možno by sme časom vedeli presvedčiť aj tvrdé jadro SMK alebo aj u nás niektorých Slovákov, že sa oplatí spolupracovať, ale SMK to odmietla. Ich najsilnejšia komárňanská okresná organizácia povedala, že ak sa SMK dohodne s Mostom, vystúpi zo strany. Taká tam je nenávisť. Takže to nevidím ako reálnu možnosť.

Ako vnímate to, že SMK chce teraz pomáhať Igor Matovič a dokonca by bol ochotný ich zobrať do koalície?

Matovič nerobí nič len tak. Ja som ho označil za daňového podvodníka a to mi nezabudne, v kuse na mňa útočí. Pre SMK by bolo spojenie s Matovičom smrteľný bozk. Matovič dlhodobo napáda dvojaké štátne občianstvo, niečo, čo je v programe SMK. Niektorí z SMK sa po referende v Katalánsku vyjadrili, že toto je možno aj u nás cesta. Matovič pritom autonómiu odmieta.

Slovenskí voliči Mosta dostanú v týchto voľbách pravdepodobne ponuky od nových proeurópskych strán – čo s tým urobíte, keďže časť hlasov pre Most pochádza aj od Slovákov?

Áno, v Bratislave vidíme, že časť voličov sa veľmi kriticky pozerá na to, že sme v tejto vláde.

Svedčí o tom aj nezvolenie poslanca Františka Šebeja do župného parlamentu?

Predpokladám, že áno, ale treba vidieť aj to, že vo voľbách bola vyššia účasť. Keď sme však spočítali hlasy na severe, naši kandidáti, ktorí išli sami, dostali 14-tisíc hlasov. Jednému mladému z kandidátov za Most-Híd chýbalo možno 50 hlasov. Nie je teda pravda, že strácame slovenských voličov, ale je pravda a vidíme, že bratislavskí intelektuáli nás vnímajú negatívne. Katastrofické scenáre však nie sú pravdivé.

Možno by niektorí voliči pochopili, že Most je pragmaticky v tejto vláde, ale je nevyhnutné, aby ste sa fotili alebo priatelili s Andrejom Dankom alebo Martinom Glváčom a boli s nimi napríklad na dovolenke v Chorvátsku?

Roky chodíme na dovolenku do Chorvátska iba s jednou priateľskou rodinou. Glváč a Hrnčiar si kúpili za zátokou, kam chodím, apartmány. Chodil som tam ešte vtedy, keď tam oni dvaja vôbec nechodili. Mám tam prestať chodiť, lebo už aj oni tam chodia? A Andrej Danko je predseda Národnej rady. Keď sme na nejakej akcii, čo ho mám odstrkovať? Je právoplatne zvolený a koaličný partner. Ak sa niekto rozhoduje podľa toho, s kým som odfotografovaný alebo s kým som v koalícii a nie na základe výsledkov, tak to nie je moja chyba. Som vo štvrtej vláde a toľko sa nám nikdy predtým nepodarilo presadiť. A to je pre mňa dôležité.

Priatelenie sa s Dankom a Glváčom je nevyhnutná súčasť toho byť vo vláde?

To nie je priatelenie, je to spolupráca. Takisto som spolupracoval aj s Migašom alebo Ruskom, ktorí boli kedysi mojimi koaličnými partnermi. Mám zodpovedať za to, čo kedy robili?

Čo to hovorí o Moste, keď kritickejší k ministrovi vnútra Kaliňákovi je podpredseda Smeru a ich minister kultúry Maďarič ako napríklad vy?

Na začiatku sme povedali a stále to platí, že staré veci riešiť nebudeme. To, čo má riešiť polícia, nemajú riešiť politici. Pamätáte sa na Rybaniča, ktorý vyniesol bankové tajomstvo? Vtedy, bohužiaľ, aj prezident, ale aj opozícia alebo niektorí komentátori napísali, že je to vo verejnom záujme. Keď sa vyniesli informácie na predsedu Národnej rady, tiež to bolo v poriadku. Keď sa rovnako spôsobom vyniesli veci ohľadom pána prezidenta, tak zrazu je to útok koalície. Buď platí na každého rovnaký meter, alebo nie.

Novinári sa rovnako ako tým, čo vyniesol Rybanič, zaoberali aj daňovými záležitosťami Andreja Kisku.

Povedal som komentátori, nie novinári. Prekáža mi, že sa vytvorila atmosféra, že všetko, čo robí koalícia, je zlé a všetko, čo robí opozícia alebo prezident, je dobré. A toto bol len príklad.

Môže byť voličom Mostu sympatické, keď ku Kaliňákovi je kritickejší jeho vlastný kolega v strane ako vy, od koho by to možno viac čakali?

Ak Kaliňák alebo hociktorý minister urobí niečo, čo bude smrdieť alebo to bude mať blízko ku korupcii, tak budeme konať.

Problém je, že už sa to stalo a stále je minister.

Ale čo také sa stalo, čo je jednoznačne korupčná kauza?

Nevyšetril sa Bašternák, Kaliňák má od neho veľmi lacný podiel vo firme a ani nepotrestal podriadených, ktorí za to boli zodpovední, skôr ešte celú vec obhajoval.

Už som vám to povedal viackrát, že to sú veci, ktoré sa týkajú predchádzajúcich vlád. Polícia musí konať.

Nedávno ste sa vrátili z Moskvy, kde ste boli spolu s Andrejom Dankom, ktorý vystúpil v Štátnej dume. Bolo to v poriadku?

Keď čítam niektoré statusy Františka Šebeja alebo iné komentáre, hovorím si, že by bolo potrebné sa na to pozrieť nezaujato. Úlohou predstaviteľov nášho štátu je, aby robili všetko v prospech záujmov Slovenskej republiky. Táto cesta nijako neneguje naše euroatlantické smerovanie. Keď v Dume vystúpil predseda Knesetu, izraelského parlamentu, tak to nikomu, ani pánu Šebejovi, nenapadlo komentovať. Alebo keď Rusko navštívil nemecký prezident. Nikto si to nevšímal a nekomentoval to. Mercedes teraz v Moskve otvára ďalšiu svoju filiálku. Nikto nemôže spochybniť naše euroatlantické smerovanie, na druhej strane, máme záujem o dobré ekonomické vzťahy s okolitými krajinami. Myslíte si, že keď nás Nordstream, severný obchvat plynovodu, obíde, tak že to nebude veľká škoda pre Slovensko? Za tranzit nám platia. Schroeder v Nemecku to jednoznačne presadzuje.

Podľa vás bola kritika Františka Šebeja prehnaná?

Myslím, že keď hovorí, že tá cesta sa vôbec nemala uskutočniť, tak je zaujatý. Ale je to jeho vec. Sme občianska strana a niekedy nemáme všetci rovnaké názory. Mohol mi však zavolať.

Andrej Danko v ruskom parlamente povedal: „My, malé národy, sa môžeme len obracať na veľké mocnosti a bez ich pomoci sa nemôžeme domôcť mieru.“ Alebo: „Vysoko oceňujem vašu otvorenosť a schopnosť riešiť problémy korektným dialógom.“ Je to v poriadku hovoriť v krajine, ktorá anektovala Krym?

Je v poriadku, ak sa Merkelová stretne s predstaviteľmi Ruska a na tlačovej besede ich vôbec nekritizuje? To sa predsa robí diplomatickou cestou, nie cez médiá.

Jedna vec je ostrá kritika a druhá vystúpenie v parlamente s podliezavým prejavom.

To je vaše hodnotenie. Dovoľte, aby som povedal, že to bola klasická cesta, ktorá bola v záujme Slovenskej republiky, a nijako to nevybočilo z našich euroatlantických záujmov. Nikto nepovedal, že sme proti potrestaniu Ruska pre anexiu Krymu, čo napríklad český prezident Zeman otvorene hovorí.

Ale s ním sa asi nechcete porovnávať.

S ním nie. Dva týždne pred návštevou Moskvy som bol v Bruseli, kde sme v rámci EPP rokovali o tom, ako chrániť hranice, a o dva dni tam idem na rokovanie znovu ohľadom východoeurópskeho partnerstva. Hospodársky vieme spolupracovať s Moskvou, ale pokiaľ ide o zahraničnú politiku, sme jednoznační.

Ďalšia výčitka aj pána Šebeja je, že ste rokovali s predsedom ruskej dumy Volodinom, ktorý je na sankčnom zozname a ktorý až v Rusku navrhol Dankovi, že by mohol v Dume vystúpiť.

Hovorím to isté, čo pán Lajčák – ruská Duma nie je na sankčnom zozname.

Rozprávali ste sa na služobnej ceste s Andrejom Dankom o hrozbách, ktoré z Ruska prichádzajú?

Poznáte ma, že vnútorné rozhovory nevynášam.

Je Andrej Danko prozápadne orientovaný politik?

Programové vyhlásenie vlády jednoznačne hovorí o našej integrácii smerom na západ a nie na východ, čo nevylučuje hospodársku spoluprácu. Napríklad pri otázke migov sa jasne povedalo, že žiadne migy sa kupovať nebudú.

V materiáli na nákup transportérov, ktorý minulý týždeň schválila vláda, sa ako možný subdodávateľ na výrobe transportérov spomína krupinská fabrika Way Industries, ktorú spoluvlastní príbuzný vplyvného člena SNS Jaroslava Regeca, ktorý doteraz nepovedal, ako ju získal. Ste ochotný veriť tomu, že tento nákup je v poriadku?

Som ochotný veriť výsledkom. Firma môže byť v rukách americkej spoločnosti, v rukách Sulíka, hocikoho, mňa to nezaujíma. Zaujíma ma výsledok – či to bude vyhovovať západoeurópskym požiadavkám, lebo sme v NATO s či to bude lacnejšie, ako keby sme nakúpili priamo už existujúce vozidlá. Urobí sa prototyp a keď sa vyskúša, že vyhovuje, potom sa môže nakupovať. To je pre mňa dôležité. A keď vidím, ako to sledujú médiá, tak si myslím, že aj to je brzda, aby sa tam nič nečestné neudialo.

Ak hovoríte, že vás zaujíma výsledok a nezaujíma vás, kto fabriku vlastní, to je ako keby ste hovorili, že vás nezaujíma, či k zákazke došlo transparentným spôsobom.

Zaujíma ma výsledok. Vidím, že to médiá sledujú, že je to pod veľkou lupou a možno odhalíte aj to, čo by sme my neodhalili.

Médiá zistili, že za Way Industries je zubár z Prahy alebo príbuzný SNS. To nie je pre vás problém?

Váš problém a tých, čo by túto vládu najradšej zabili, je, že vás nezaujíma výsledok, ale to, kto to vlastní. Je to, že to vlastní zubár, netransparentné? Vyvoláva to pochybnosti a vy to budete sledovať a my z našich možností tiež, ale to nie je netransparentné. V tomto zatiaľ problém nevidím. A musím povedať aj to, že ministerstvo obrany nie je v našej zodpovednosti, ale v zodpovednosti SNS. Až v druhom rade je to na našej vláde a spoločných pleciach.

Ak sa na tom nabalia ľudia blízki SNS, bude to aj vaša zodpovednosť, lebo vidíte, čo sa deje.

Dopredu šírite, že sa na tom niekto nabalí.

Lebo nemáme uspokojivé odpovede na to, kto je ten zubár, odkiaľ má peniaze, prečo je tam príbuzný predstaviteľa SNS.

Poviem príklad – ak nakúpime namiesto za 45 miliónov, za 40 miliónov to, čo potrebujeme, tak sme ušetrili? Asi áno. Hovorme o výsledku, o tom, či ušetríme a či dostanú naši ľudia prácu, keď sa na tom budú podieľať. Ak vznikne prototyp a zistí sa, že nezodpovedá predstavám armády alebo predstavám partnerov z NATO, tak to celé padne.

Prečo ste netrvali na naozajstnej súťaži? Nechali ste SNS vybrať priamo dodávateľov, ktorých subdodávky pospája štátny podnik Konštrukta Defence.

V armáde je zvykom postupovať takto. Ak by bola súťaž, prihlásili by sa zahraničné firmy a nebolo by zabezpečené, že sa väčšina zariadenia bude vyrábať na Slovensku.

Váš štátny tajomník ministerstva obrany Ondrejcsák obvinil nominantov SNS, že klamú, keď tvrdia, že spolurozhodoval o transportéroch. On hovorí, že ani nemal možnosť nahliadnuť do materiálov.

Náš štátny tajomník má pravdu. Ten materiál nevidel. Telefonoval som pánu Hoľkovi na ministerstvo potom, čo v rádiu povedal, že Ondrejcsák materiál videl. Povedal som mu, že to tak nenechám a že ak ho videl, musel by tam byť jeho podpis, pretože je to dôverný materiál, ktorý sa predkladá proti podpisu. Hoľko potom tvrdil, že je to asi na sekretariáte, ale ani tam to nebolo.

Je v poriadku, že Hoľko takto obviní Ondrejcsáka?

Telefonoval som mu. Viem, čo povedal, a myslím, že už si bude dávať väčší pozor na to, čo hovorí. Tiež som im povedal, aby sa obaja naučili spolupracovať. Nedá sa pracovať, ak štátny tajomník o niektorých veciach nevie. Mali by pracovať ako tím.

Sľúbili ste voličom nové postavenie inšpekcie ministerstva vnútra, nový výber policajného prezidenta. Kde to viazne?

V pomalom návrhu, mešká to. Včera alebo dnes k tomu sedí pani ministerka Žitňanská s pánom Gašparom a pánom Kaliňákom.

Myslíte si, že vo verejnosti preváži to, aké návrhy prijímate nad pocitom, že kto má správne kontakty, nie je spravodlivo vyšetrovaný?

Ľudia nevidia rozdiel medzi vládou, súdmi, prokurátormi. Ako keby bola všetko zodpovednosť vlády. Súdne prieťahy riešime, ale za to, že orgány činné v trestnom konaní rozhodnú raz tak a inokedy inak, nezodpovedá vláda. Je tu 25 rokov zaužívaný nejaký systém a my sa ho posledné dva roky snažíme meniť.

Keby boli Bašternák a Kočner iba obyčajní podnikatelia, pri podozrení z takýchto miliónových podvodov by už sedeli vo väzbe. Ako majú ľudia veriť, že polícia je nezávislá?

Polícia je len jeden článok. Viete, že prokurátor podal sťažnosť a že sa oba prípady vyšetrujú. Hovoríme o zmenách systému, aby sa nerozhodovalo pri rovnakých prípadoch inak. Nehovorím, že tu sa to deje, nepoznám spis. Už viackrát ste sa ma pýtali na Kaliňáka a ja vám na to hovorím, že radšej pomaličky meníme systém. Padne Kaliňák, ale čo bude ďalej?

Nie je problém, že systém meníte pomaličky?

Napríklad zvýšené dôchodky pre starodôchodcov ľudia pocítia začiatkom januára. Živnostníci budú cítiť zmeny v marci. Dúfam, že potom poviete, že aspoň niečo sa podarilo. Áno, trvá to veľmi dlho.

Opozícia bude Kaliňáka znovu odvolávať, podržíte ho teda?

Je normálne za jeden a pol roka trikrát odvolávať Kaliňáka? Prečo?

Dohodli ste sa už so Smerom na tom, či stiahnu Moniku Jankovskú z nominácie do Súdnej rady?

Ešte stále prebiehajú rokovania. Sme jednoznačne na strane pani ministerky. Ak povie, že nesúhlasí, tak za to nemôžeme hlasovať.

Problém je, že pani ministerka hrozí odchodom z vlády, ak to bude schválené.

Ide ma šľak trafiť. Toto nikdy nepovedala.

Povedala, že je to pre ňu principiálna otázka.

To hovorí aj nám, ale nepovedala, že potom odíde.

Podľa vás neodíde?

Nesnažím sa predpovedať, čo bude, snažím sa veci riešiť tak, aby k tomu nedošlo.

Je pre vás zotrvanie pani ministerky spravodlivosti vo vláde principiálna otázka?

Pre nás je dodržanie koaličnej zmluvy aj programové vyhlásenie vlády principiálnou otázkou.

Bude sa o Jankovskej znovu hlasovať na najbližšej schôdzi?

Pán predseda Národnej rady to zaradil po rozpočte, takže malo by sa hlasovať. Dovtedy máme ešte dva týždne.

SaS vyhlásila, že ak by prezident Kiska znovu kandidoval, podporí ho vo voľbách, vy by ste ho podporili?

Nebudem dopredu nič hovoriť. Ani nevieme, či pán prezident bude kandidovať. SaS si vymýšľa bubliny a na to nebudem reagovať. Ja na prezidenta kandidovať nebudem.

Kto by bol podľa vás dobrý kandidát na prezidenta?

To je zle položená otázka, aj keď pravdivá. Viem si predstaviť pár ľudí, len oni si to nevedia predstaviť. Namiesto riešení sa dnes zápasí emóciami, celý systém sa potom rúca a nikto nechce riskovať, že bude nejako onálepkovaný.

Je medzi ľuďmi, ktorých si viete v tejto funkcii predstaviť, Iveta Radičová?

Mená určite nikdy nepoviem. Nemá to význam. Mienkotvorné médiá majú na nás kritický názor, pretože sme v tejto vláde a pretože každý čakal, že po roku 2016 už Smer vo vláde nebude. Keby som sa teraz za hocikoho postavil, tak by som mu poškodil.

Aj vy si myslíte, že by mal Kiska uhradiť milión za lietanie do Popradu?

Problém je v tom, čo a ako mu bolo povedané, že môže využívať. Nemyslím si, že súkromne domov by mal chodiť štátnou linkou. Jeho sídlo je navyše v Bratislave, no ja by som to takto neriešil. Je pravda, že ak vznikla škoda, tak každú škodu treba uhradiť.

Vznikla škoda?

Ja neviem.

Prezident má 24-hodinovú ochranku a hovorí, že minister vnútra mu povedal, že môže na presun do Popradu využívať vládny špeciál.

Kaliňák tvrdí niečo iné a teraz chcete, aby som rozsekol tento gordický uzol.

Mal by to prezident uhradiť?

Ak vznikla škoda štátu, tak áno. On tvrdí, že mu niečo Kaliňák povedal, Kaliňák tvrdí niečo iné. Mám na základe dvoch tvrdení urobiť sudcu? To nie.

Nemáte názor na to, či je dôveryhodnejšie tvrdenie prezidenta, alebo ministra Kaliňáka?

Už dávno sa takto nerozhodujem. Napríklad aj pre vyjadrenia prezidenta, že ak sa ma to netýka, je to verejný záujem, ak sa ma to týka, nie je to verejný záujem. Čo je dôveryhodné? Som veľmi opatrný. Nie je dobre, ak je medzi ústavnými činiteľmi vyostrený spor. Koho je to chyba, že ústavný súd bude o chvíľu nefunkčný? Kto povedal, že bude rešpektovať názor Benátskej komisie?

Podľa vás by mal prezident vymenovať zvolených kandidátov?

Načo sa potom obrátil na Benátsku komisiu? Mal by dodržať to, čo povedal – že ak komisia vysloví, že musí nejakého vybrať, tak to urobí. My teraz nemôžeme pracovať na zákone o ústavnom súde, lebo koaliční partneri to do rozhodnutia prezidenta odmietajú otvoriť.

Uprednostnili by ste teda zmenu systému pred možno na 12 rokov zlým personálnym rozhodnutím?

Zmena systému by nám dovolila personálne zmeny. Rozšíril by sa počet sudcov na 15.

Budete v roku 2020 kandidovať v parlamentných voľbách?

Predpokladám, že áno, pokiaľ ma dovtedy netrafí šľak. Ale dúfam, že netrafí.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie