Slovensko z výšky pár kilometrov: Za 15 rokov zmizol les veľký ako celé Tatry

Letecké mapy Slovenska ukazujú, že lesy nám miznú po hektároch. V Tatrách, Nízkych Tatrách aj na východe Slovenska.

Dve mapy v jednej: Lesy blízko Tichej doliny (pohybom horizontálne prelistujte)


Ekoteroristi verzus chamtiví lesníci. Jedni sú extrémisti ochotní pripútať sa reťazou o strom. Druhým ide iba o peniaze za drevo a rúbu aj v najchránenejších častiach Slovenska.

Takto vyzerá vášnivá debata o slovenských lesoch. V skutočnosti však nie je odkázaná na emócie. Ponúkame argumenty, mapy, dáta. Pohľad na Slovensko z výšky pár kilometrov.

Ako naozaj vyzerajú slovenské lesy a ako sa menili za posledných 15 rokov, ukazujú detailné ortofotomapy – nemanipulované obrázky lesov.

Robert Barca a jeho firma Eurosense robí kompletné mapovanie Slovenska už od roku 2002, v trojročných cykloch letecké mapy celej krajiny aktualizujú a majú tak presnejšie obrázky krajiny, ako má štát. Poskytli Denníku N mapy konkrétnych slovenských pohorí a oblastí v lesoch, kde bol výrub masívny.

Eurosense vie urobiť mapu do veľkých detailov, až 20 centimetrov na jeden pixel. To znamená, že pri úplnom priblížení vidíte každý jeden strom. Navyše pri infračervenom pohľade je vidieť aj to, či je strom živý, alebo už mŕtvy.

Vďaka týmto ortofotomapám teda vieme ukázať, ako sa menili slovenské lesy za posledných 15 rokov a kde mizli stromy vo veľkých plochách. Navyše ich vieme porovnať aj s mapami z roku 1949 a ukázať tak, kde boli lesy už historicky.

Rúbeme najviac vo vyspelom svete

Najskôr si zásadné zmeny lesov vysvetlíme na Tatrách a Tichej doline, mieste najvýraznejšieho boja o výruby v národných parkoch. Potom prejdeme na porovnania máp Nízkych Tatier a aj do iných oblastí Slovenska.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás