Denník N

Volebný expert Kerekes: Radšej mať horší volebný systém, ktorý je stabilný, ako ho stále meniť

Daniel Kerekes, Foto N – Vladimír Šimíček
Daniel Kerekes, Foto N – Vladimír Šimíček

Daniel Kerekes je autorom série máp, ktoré detailnejšie analyzovali župné voľby. Vysvetľuje, akými fintami sa dá s volebnými výsledkami hýbať, keď sa mení nastavenie volebných obvodov a volebných systémov.

Daniel Kerekes (26) je doktorandom na katedre politológie brnianskej Masarykovej univerzity a konzultantom v politicalconsulting.sk. Venuje sa analýze volebných výsledkov a volebných systémov.

V rozhovore vysvetľuje, aké ťažké je vyrobiť volebné mapy, prečo to nerobí štatistický úrad, akú povesť má politológia aj prečo je lepšie mať síce horší, ale stabilný volebný systém, ako ho neustále meniť. 

Čo najzaujímavejšie sa môžeme dozvedieť o župných voľbách, ak sa na ich výsledky pozrieme cez volebné mapy?

Základnou vecou, ktorú takto zistíme, je rozdelenie politickej podpory v priestore. To nám môže suplovať aj nejaké sociodemografické dáta o obyvateľstve, ktoré nám inak chýbajú alebo ich máme len zo sčítania obyvateľstva, ktoré sa však robí len raz za desať rokov. Z volebných dát sa môžeme dozvedieť, že ľudí v konkrétnom regióne niečo trápi, a preto sa tam ich volebné preferencie tlačia na okraj politického spektra, teda k extrémistom. Vieme tiež ľahko identifikovať aj podozrenie na volebnú korupciu: stačí, ak kandidátom s inak mizernou podporou niekde vyskočí nezvyčajne vysoký počet hlasov.

V týchto župných voľbách sme vďaka vašim mapám jeden taký región volajúci o pomoc našli. Koncepcia takzvanej volebnej úspešnosti (teda porovnanie aktuálnych výsledkov Mariana Kotlebu oproti ziskom ĽSNS v minuloročných voľbách) prezradila nielen to, že Kotleba sa posilnil v celom Banskobystrickom kraji, ale aj to, že sa viditeľne posilňuje na periférii župy, napríklad na Gemeri. Čo sa tam presne deje?

Na Gemeri sa Kotlebova volebná úspešnosť zhlukuje. To znamená, že porovnanie minuloročných výsledkov v parlamentných voľbách a ziskov v župných voľbách, ktoré nazývame volebnou úspešnosťou, sa v tomto regióne štatisticky významne koncentruje. Podpora politických strán v priestore sa mení, často náhodne. No v týchto lokalitách sa Kotlebova volebná úspešnosť zhlukovala viac, než by sa dialo cez nejakú náhodu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie