Denník N

Na Slovensku je 75-tisíc voľných pracovných miest, pozrite si, kde chýbajú ľudia

Najžiadanejší sú na trhu práce operátori a montéri strojov a zariadení, záujem je aj o remeselníkov. Firmy už na nedostatok ľudí reagujú znižovaním nárokov.

Premiér Robert Fico (Smer) označil za najväčšiu výzvu tohto roka nedostatok pracovnej sily. Povedal, že od firiem dostáva v podstate tú istú otázku, ako nájsť ešte časť pracovnej sily medzi nezamestnanými, alebo aké iné opatrenia je vláda ochotná urobiť na riešenie problému s chýbajúcimi pracovníkmi.

Čísla ukazujú, že na Slovensku máme 75-tisíc voľných pracovných miest, čo je takmer dvojnásobne viac ako pred rokom. V posledných mesiacoch sa pritom počet voľných pracovných miest zásadne nemení.

Neobsadené pracovné miesta sú najmä na západnom Slovensku, ide o širšie územie medzi Bratislavou a Nitrou. Nezamestnanosť sa tam pohybuje len od dvoch do štyroch percent v závislosti od okresu.

Na druhej strane sú okresy s podstatne vyššou nezamestnanosťou, no s malým počtom voľných miest. Napríklad v Poltári ich bolo voľných 11, v Stropkove 19 a v Medzilaborciach 14.

 

Úrady práce evidovali ku koncu novembra 196-tisíc nezamestnaných, približne 160-tisíc z nich by mohlo do práce nastúpiť v podstate okamžite.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie