Denník N

Mikrovlnky zabíjajú, Rusko je náš jediný priateľ. Bezpečnostnému výboru v českej snemovni zrejme bude šéfovať konšpirátor

Predseda SPD Tomio Okamura považuje Radka Kotena za dobrého kandidáta na post šéfa výboru pre bezpečnosť.

Na Facebooku je členom skupín ako napríklad „Chceme preč z NATO a EÚ – Rusko je nás skutočný priateľ“ či  „Záchrana sveta pred Nemcami a iluminátmi z USA“. Mikrovlnky sú podľa neho vražedné stroje, referendum na Kryme bolo legitímne a 11. september je najväčší podvod.

Poslanec extrémistickej strany Sloboda a priama demokracia (SPD) Radek Koten na svojom profile zdieľal poplašné správy a texty z dezinformačných webov, ktoré tak označuje aj české ministerstvo vnútra.

Radek Koten zrejme verí aj konšpirácii o 11. septembri. Zdroj: blog Romana Mácu/Facebook

„Tak nejak tušíme, že prítomnosť vojsk NATO na hraniciach Ruskej federácie nie je čisto náhodná. Žeby ďalší dovoz demokracie po americky? Položme si otázku: kto to platí a komu to prospeje?“ napísal v jednom zo svojich príspevkov, na ktoré upozornil server Aktuálně.cz.

Radek Koten by sa aj napriek tomu mal stať novým predsedom bezpečnostného výboru českej poslaneckej snemovne. Jeho stranícky šéf Tomio Okamura v tom nevidí žiadny problém. Koten totiž podľa neho nie je spojený so žiadnymi bezpečnostnými škandálmi.

„Chceli sme, aby to bol človek vyvážený, dokázal nájsť konsenzus a nemal zlú minulosť,“ povedal Okamura o svojom nominantovi.

Mikrovlnky – nenápadný zabijak

Poslanec SPD v rozhovore pre ďalší konšpiračný server, Parlamentní listy, hovorí, že on ani jeho strana nie sú proruskí ani proamerickí a chce hájiť záujmy českých občanov. Ako šéf bezpečnostného výboru by sa chcel venovať preplneným väzniciam alebo kybernetickej bezpečnosti.

Koten má IT firmu a technológiám sa venuje od mladosti. Poslanec SPD však má problém ustrážiť si svoj Facebook. V rozhovore pre Aktuálně.cz povedal, že do spomínaných skupín ho pravdepodobne pridal niekto iný a aj dezinformácie za neho zrejme šíril niekto z ľudí, ktorí mu pomáhajú spravovať jeho profil.

Objavila sa medzi nimi napríklad aj konšpirácia o mikrovlnkách. Koten minulý rok zdieľal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie