Denník N

Dokážu prehľadať aj milióny webov a nájsť bludy, ktoré ľudia šíria na Facebooku

Ilustrácia – Fotolia

V zozname stovky inovátorov východnej a strednej Európy je aj človek za softvérom, ktorý analyzuje obsah dezinformačných webov. Ďalším oceneným je zakladateľ webu Konšpirátori, ktorý vytvára zoznam podozrivých stránok.

Tohtoročný výber najzaujímavejších inovátorov zo strednej a východnej Európy ukazuje, aký dôležitý je boj proti dezinformáciám modernými premyslenými spôsobmi. Financial Times a Google do rebríčka vybrali popri klasických biznisových kreatívcoch aj ľudí, ktorí majú silné nápady do ťaženia proti klamstvám na webe.

Konkrétne zo Slovenska si porotcovia všimli projekt Konšpirátori.sk, ktorý zostavuje zoznam českých a slovenských webov „so sporným obsahom“, a z Česka firmu DATAWEPS, ktorá pri analýze dezinformácií využíva takzvaný data mining.

Z marketingového nástroja je zbraň proti klamstvám

V prvom momente nešlo o boj proti falošným správam na webe. Skupina českých dátových analytikov z firmy DATAWEPS.cz vytvorila program, ktorý prehľadáva web a pomocou kľúčových slov zhromažďuje údaje o tom, čo Česi a Slováci píšu na Facebooku alebo na rôznych diskusných fórach, a aj to, aké články vychádzajú na spravodajských serveroch a čo pod nimi ľudia píšu.

Marketingoví manažéri sa vďaka tomu môžu dozvedieť napríklad to, aké sú ohlasy na ich reklamnú kampaň alebo ako ich produkty komentujú ľudia na internete. „Napríklad keď McDonald’s chce vedieť, čo ľudia píšu o ich hamburgeroch, vieme mu k tomu poskytnúť potrebné dáta,“ hovorí Jan Mayer z DATAWEPS.

Ich softvér dokáže naraz prehliadať státisíce až milióny stránok. „Firmy si vďaka tomu nemusia platiť brigádnikov, ktorí by kontrolovali stránku po stránke a zistené údaje zapisovali do Excelu,“ hovorí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie