Denník N

Organizátorov protikorupčného pochodu napokon prijmú na Úrade vlády

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Študentov pozval na stretnutie riaditeľ odboru prevencie korupcie Peter Kovařík.

Študentov, ktorí organizujú Veľký protikorupčný pochod, prijme na Úrade vlády riaditeľ odboru prevencie korupcie Peter Kovařík. Dohodol sa na tom vo štvrtok s jedným z nich – Dávidom Strakom.

„Dnes som telefonoval s pánom Kovaříkom a dohodol som s ním stretnutie v polovici decembra. Sme radi, že sa toto stretnutie uskutoční z iniciatívy pána Kovaříka na Úrade vlády. Zároveň chceme oceniť prístup pána Kovaříka, ktorý nás na rozdiel od premiéra považuje za partnerov na diskusiu. Pán Kovařík sa vyjadril, že vníma naše aktivity a vidí množstvo možností na zlepšovanie situácie v spoločnosti. Na stretnutí sa zúčastnia traja organizátori Veľkého protikorupčného pochodu,“ potvrdil Straka Denníku N.

Stretnutie sa mohlo uskutočniť už skôr, keby nedošlo k viacerým nedorozumeniam.

Študenti žiadajú o stretnutie premiéra Roberta Fica už dávnejšie. On ich prijať odmietol. Ako odpoveď na pochod aj na požiadavky študentov však zorganizoval pre 18 študentov vysokých škôl protikorupčné školenie v Laxemburgu pri Viedni. Seminár sa skončil obedom na Úrade vlády s premiérom, aj ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Práve jeho odchod z funkcie organizátori pochodu žiadajú.

Na školenie do Laxemburgu nominovali študentov vysoké školy, nikoho z organizátorov však Akademický senát Univerzity Komenského na stretnutie s Ficom neposlal, hoci dvaja organizátori na Univerzite študujú.

Neúčasť protikorupčných aktivistov, aj účasť iných študentov vyvolala diskusiu na Facebooku. Do nej sa zapojil aj Ficov mediálny poradca a poslanec Smeru Erik Tomáš. Dada Fule, bývalá novinárka, dnes asistentka Jána Budaja a matka jedného zo študentov, ktorí pochod organizujú, Tomáša kritizovala, že Fico odmieta prijať študentov. Tomáš jej na to napísal, že Kovařík ich predsa už dávnejšie pozval na stretnutie a oni sa mu vôbec neozvali.

Straka si na základe toho dnes pozrel starší súkromný e-mail, ktorý už nepoužíva a našiel v ňom e-mail od Kovaříka ešte z júna. „Keby mi pán Kovařík napísal na oficiálny e-mail pochodu, určite by sme sa ozvali skôr,“ vysvetlil Straka.

„Od 1. 6. mám na starosti prevenciu korupcie, ktorá by mala mať dosah na preventívne opatrenia na celoslovenskej úrovni. Vnímam vaše aktivity a vidím množstvo možností na zlepšovanie situácie v spoločnosti, ktoré by mohli byť naším spoločným cieľom. Rád by som vám a vašim kolegom ponúkol osobné, neformálne stretnutie, bol by som rád, aby toto stretnutie malo konštruktívny charakter. Mojím úmyslom nie je stretnutie medializovať a ani oslabovať vašu činnosť,“ písal v e-maile Kovařík.

Keď si dnes Straka e-mail prečítal, Kovaříkovi zavolal a dohodli si stretnutie.

„Ak je výsledkom diskusie na Facebooku dohoda oboch strán na spoločnom stretnutí, tak to bolo na prospech veci,“ povedal Tomáš.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Protikorupčný pochod

Slovensko

Teraz najčítanejšie