Denník N

Rodičia s dieťaťom spievali pieseň Ortelu. Bulvárny exnovinár ich nahlásil sociálke, teraz čelí žalobe

Záber z videa, ktoré vyprovokovalo Pavla Novotného k ostrej reakcii. Rodina ho za to žaluje.
Záber z videa, ktoré vyprovokovalo Pavla Novotného k ostrej reakcii. Rodina ho za to žaluje.

Má štát právo zasiahnuť, ak rodičia vedú deti k nenávisti? A možno takých rodičov urážať? Práve to sa teraz rieši v Česku.

V júli minulého roka českí rodičia Monika Benešová a Karel Vyskočil na internete zverejnili svoje súkromné video. Zdieľali ho však verejne. V ňom cestujú autom aj so svojím deväťročným synom a počas jazdy spoločne spievajú protimoslimskú skladbu Mešita od skupiny Ortel.

Dieťa tam rukou v príslušnej pasáži textu piesne („Cítit se budou v právu, ti v tom černým hávu, útočí jen v davu a svatou válku ctí. Pro Aláhovou slávu, uříznou ti hlavu, mají jen o to snahu, žijou pro vítězství“) naznačuje podrezávanie krkov.

Ortel je v Česku populárna skupina, ktorá zbiera ceny v súťaži popularity Český slávik. V roku 2016 skončila v kategórii Kapela na druhom mieste za Kabátom, najskôr bronzového a neskôr strieborného Slávika získal v kategórii Spevák aj jej frontman Tomáš Ortel.

Tento človek kedysi, ešte s pôvodným priezviskom Hnídek, pôsobil aj v otvorene neonacistickej a antisemitskej skupine Conflict 88. Aj skupina Ortel je spájaná s krajnou pravicou a ponúka xenofóbne a rasistické texty.

Exnovinár: Na urážkach trvám

Na video rodičov ostro reagoval v Česku dlhé roky známy bulvárny exnovinár Pavel Novotný, ktorý sa na Slovensku preslávil v roku 2013 najmä rozhovorom s autorom tohto textu pre denník Sme a výrokom „áno, Ivetu Bartošovú naozaj zabijeme“.

Video z novembrového súdu:

Po tom, čo sa Novotný o videu dozvedel, vyhlásil, že rodičia z videa by nemali vlastniť občianske preukazy. Oboch označil za debilov, kreténov a zlých rodičov s nízkym IQ. Na správanie rodičov upozornil aj sociálku, ktorej navrhol, aby dieťa z rodiny odobrala a radšej ho dala dvom gejom, lebo tí z neho určite vychovajú slušnejšieho človeka.

Výsledkom je súd. Rodičia za urážky od Novotného žiadajú ospravedlnenie a 100-tisíc českých korún. Novotný to odmieta, na súdy sa teší a na svojich výrokoch trvá. Prvé pojednávanie o prípade bolo 6. novembra tohto roku, ďalšie bude 8. januára 2018.

„Rodičom som sa odmietol ospravedlniť, lebo je jasné, že sú to debili a zlí rodičia. Trvám na tom aj teraz a opakujem aj pre vaše noviny – sú to debili a zlí rodičia. Som o tom bytostne presvedčený,“ uviedol exnovinár Pavel Novotný pre Denník N.

Dodáva, že čo počúva daný pár, je mu ukradnuté, hoci je to aj nenávistná pesnička od Ortelu. „Problém je, že ju púšťajú dieťaťu a potom ho, chudáka, zavesia na najväčšiu svetovú sieť na zdieľanie videí.“

Ak ma súd donúti, ospravedlním sa, bude to však vynútené

Novotný pripúšťa, že súd prehrá. „Je to viac ako pravdepodobné. Mohol som to ukončiť ospravedlnením, dostal som ponuku od sudkyne aj žalobcov. Je zjavné, že rodičom sa táto mediálna pozornosť nepáči. Odmietol som to, chcem, aby rozhodol súd. A som vážne presvedčený, že mám pravdu.“

Zároveň kladie otázku: „Že Ortel šíri nenávisť, je v poriadku, konanie rodičov, ktorí do dieťaťa implantujú nenávisť, je v poriadku, ale povedať o nich verejne, že sú debili, už má byť zakázané?“

Na novembrovom pojednávaní sudkyňa podľa Novotného tvrdila, že „na finančnú ujmu rodičov to nevidí, ale že výrazom debili som narušil osobnostné práva rodičov. Sudkyňa tiež označila môj e-mail sociálke s návrhom na odobratie dieťaťa za šikanózny. Mala pravdu. Ja totiž tých rodičov chcem šikanovať.“

Rodičia Monika Benešová a Karel Vyskočil na súde tvrdili, že video zverejnili, „lebo si mysleli, že si ho pozrú len ich známi, a kanál na youtube.com vraj chcelo práve ich dieťa. Dodali, že sa s produkciou Ortelu stotožňujú. To video je tam dodnes. Nemyslia si, že urobili niečo zlé, považujú to za normu,“ hovorí Novotný.

Exnovinár reagoval aj na to, čo spraví, ak súd prehrá. „Ak ma donútia, zaplatím a ospravedlním sa, hoci budem naďalej presvedčený, že sú to debili a zlí rodičia. Moje ospravedlnenie nebude úprimné, ale vynútené. Súd poslúchnem. Ešte predtým však rodičov vezmem na kolotoč po všetkých možných inštanciách vrátane Ústavného súdu či Európskeho súdu pre ľudské práva.“

Tvrdí, že má podporu množstva ľudí. „Hoci som doma pomerne neobľúbený, cítim obrovskú ochotu zastať sa ma, dokonca mi ponúkajú finančnú zbierku pre prípad, že by som musel naozaj platiť.“ Priznáva aj množstvo kritikov a zástancov skupiny Ortel, ktorí by ho najradšej videli visieť.

Bývalý bulvárny novinár Pavel Novotný. Foto – archív P. N.

Ľudia sa majú deliť na dobrých a zlých, nie čiernych a bielych

Na otázku, či nemal zvoliť radšej inú formu riešenia problému, odpovedá, že chybu neurobil. „Mohol som podať trestné oznámenie, ale poznáte ma – chcel som vykričať do sveta, že toto je za čiarou, zlé, odporné. Urobil som to tak, aby som tých rodičov zasiahol čo najviac.“

Na tom, aby úrady rodine dieťa odobrali a dali ho radšej dvom gejom, netrvá. „To bolo moje zámerné zveličenie a šikanovanie – chcel som na rasistov ukázať prstom. Obaja rodičia však svoje dieťa nepochybne milujú. V žiadnom prípade nie je dôvod, aby im ho vzali. Chcem len, aby zaznelo, že nie je normálne natáčať malé dieťa, ako ho vedú k nenávisti, a ešte to dávať na internet.“

Podľa Novotného „to decko raz bude mať 18 rokov a možno nebude rasista, ale normálny človek. Rodič nemá právo takto mu ubližovať, keď to nemôže ovplyvňovať ani tomu vzhľadom na svoj vek rozumieť. Ja svoje deti učím rozdeľovať ľudí na dobrých a zlých, nie na čiernych a bielych.“

Želinská: Štát by mal zasiahnuť

Kauza v Česku okrem súdneho sporu na tému, či niekoho možno častovať urážkami za to, že šíri nenávisť, nepriamo nastoľuje aj otázky, ktoré sa týkajú každej demokratickej krajiny vrátane Slovenska.

Kde je hranica, za ktorou by už mal štát zasiahnuť v prípade, že rodičia svojho potomka vedú k nenávisti voči iným rasám, náboženstvám či sexuálnym menšinám? A mal by to vôbec robiť? Nie je výsostne intímnou záležitosťou rodiny, ako vychováva svoje dieťa?

Bývalá šéfka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave a dlhoročná sociálna poradkyňa Ida Želinská si po vzhliadnutí videa myslí, že v tomto prípade by štát voči rodičom mal zasiahnuť.

„Ak vstúpim do verejného priestoru, a sociálne siete sú verejným priestorom, musím počítať s tým, že na to, čo hovorím aj ako to hovorím, bude množstvo reakcií. A nielen ‚ľudských‘, ale aj od formálnych autorít.“

Konanie rodičov na videu je podľa nej „viac ako iste v rozpore s dobrými mravmi. A tie sa sledujú, lebo spadajú pod systém ochrany práv detí“.

Ako by taká intervencia štátu mala vyzerať?

„V ideálnom svete, keď existuje podnet, by si sociálka mala zavolať rodičov a hovoriť s nimi o tom, že je neprípustné šíriť nenávisť. Je to stopa, ktorú necháva štát v príbehu dieťaťa – definuje, že je odhodlaný sa proti takému správaniu postaviť,“ vysvetľuje Želinská.

Podľa nej teraz pred súdom stojí človek, ktorý sa „nie úplne adekvátnym spôsobom vymedzil voči arogancii. Poučenie? Neviem, či musíme používať vulgarizmy, keď chceme povedať, že niečo je pre nás neprípustné, že niečo odmietame. Reč a názor môžu byť tvrdé, a pritom nie vulgárne. Mrzí ma však, že súd opäť, koľký už raz, rieši reakciu a nerieši, čo jej predchádzalo“.

Blahová: Riešením je prevencia cez učiteľov a školy

Sociálna poradkyňa, ktorá sa tiež dlhodobo venuje ochrane detí, poslankyňa SaS Natália Blahová, to vníma inak.

„Nik z nás nevie, čo sa odohráva za zatvorenými dverami iných rodín. A tak je to správne. Súkromie je oáza, ktorú si každý chráni. Pod kontrolu štátu sa dostáva až vtedy, keď je podozrenie, že v rodine je páchaný trestný čin alebo sú v nej ohrozené deti. A aj to treba riadne preukázať. Štát nijako nedokáže ovplyvniť to, akými myšlienkami rodičia svoje deti indoktrinujú.“

Dodáva však, že ak to má priamy vplyv na patologické správanie rodiny alebo na zdravý vývin dieťaťa, treba zasiahnuť.

Blahová vidí riešenie v prevencii. „To je jediné, čo vie štát plne ovplyvňovať. Som presvedčená, že každý cent investovaný do dobrých škôl a učiteľov, ktorí učia deti kritickému mysleniu, chápaniu a prijímaniu inakosti je investíciou, ktorá sa spoločnosti vráti. Vráti sa jej v múdrych a zrelých ľuďoch, ktorí budú aktívne pracovať na tom, aby tí, ktorí sa cítia byť zo spoločnosti vylúčení, sa stali jej plnohodnotnou súčasťou.“

Správanie rodičov na videu je Blahovej cudzie. „Keď boli moje deti vo veku spomínaného chlapca, pozerali rozprávky a spievali pesničky, ktorým rozumeli a ktoré patrili do ich čistého sveta. Nepredpokladám, že chlapec porozumel textu piesne od Ortelu. Jedna pieseň na jeho život naozaj nemusí mať absolútne žiaden vplyv. Môžeme špekulovať, či výber hudby súvisí so svetonázorom rodičov, ktorí ho tým i nechtiac odovzdajú potomkovi. V takom prípade by to mohlo mať vplyv na jeho ďalšie vnímanie sveta a na prehlbovanie predsudkov.“

Štát by však podľa poslankyne rozhodne mal zasahovať proti pôvodcom a šíriteľom nenávisti vo verejnom priestore. „Má na to nástroje. Podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti je u nás trestným činom. Ak sa preukáže, páchateľ by mal niesť dôsledky.“

Poukazuje však na zložitosť problému, „lebo podnecovanie nenávisti a vyslovovanie svojho osobného názoru nemajú medzi sebou nakreslenú červenú čiaru, ktorá by vyznačovala – potiaľto je to názor, odtiaľto už podnecuje nenávisť. Zaznamenala som mnohé výroky, ktoré sa pohybujú práve na tejto neidentifikovateľnej hranici. No videla som aj evidentné a surové útoky na rasu, náboženstvo či etnikum, ktoré zostali nepotrestané, hoci orgány činné v trestnom konaní boli o nich upovedomené“.

Rodičia video nestiahli

Pokúšali sme sa spojiť aj s rodičmi z videa. Napriek viacnásobnej snahe sa nám to nepodarilo, telefón bol vypnutý.

Český portál lidovky.cz v článku o súdnom pojednávaní dňa 7. novembra uviedol, že na strane žalobcov „bolo cítiť veľkú nervozitu a dištanc. Odmietali sa vyjadriť pred novinármi, nechceli byť na fotografiách ani pred kamerou“.

Rodičia video zo stránky youtube.com dodnes nestiahli a pozrelo si ho už takmer 94-tisíc ľudí (údaj k 23. 11. 2017 o 21.45 hod.)

Nezávislosť médií na Slovensku nebola od roku 1989 nikdy vo väčšom ohrození, ako je teraz. Ak nás chcete podporiť nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom. Vopred ďakujeme🤞

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie