Denník N

Som liberál, ale imigrácia musí spomaliť, hovorí americký profesor zo Stanfordu

Larry Diamond navštívil tento týždeň Slovensko. Foto – L. A. Cicero/Stanford
Larry Diamond navštívil tento týždeň Slovensko. Foto – L. A. Cicero/Stanford

Liberálne demokracie potrebujú priestor, aby mohli absorbovať ľudí, ktorí prišli. Trumpovým voličom treba načúvať, tvrdí Larry Diamond, jeden z najväčších odborníkov na demokracie na svete.

Povedali ste, že demokracie na svete sú v miernej recesii od roku 2006. Myslíte si, že je to len dočasný ústup, alebo zlatý vek demokracií na Zemi máme za sebou?

Nie je dôvod, prečo by to malo byť viac ako len dočasný pokles. Nie sme ako v 30. rokoch minulého storočia, keď demokracie zlyhávali všade. Vtedy bol veľký trend autoritatívnym smerom. Teraz je tento trend stále len mierny. Je však nebezpečenstvo, že sa z toho môže stať niečo vážnejšie, pretože vo vnútri liberálnych demokracií je veľa zraniteľných miest. Rusko a Čína sa hlboko miešajú do politík a kultúr týchto krajín, snažia sa podkopať vieru v demokracie. V prípade Ruska vidíme aj snahu ovplyvniť výsledky volieb. Nie je isté, či demokrati na Západe majú schopnosti odpovedať, či už vnútorne, alebo globálne. Sme vo veľmi neistom období dejín. Môže to však znamenať, že zástancovia liberálnej demokracie sa zomknú. Som optimista, čo sa týka dlhodobej perspektívy, pretože ľudia chcú byť slobodní. Sú neradi, keď im niekto diktuje.

Môže byť demokracia najlepšou formou vlády v každej krajine, alebo pre niektoré kultúry nie je vhodná?

Demokracia je najlepšia forma vlády všeobecne. A najlepšia forma vlády, s akou kto kedy prišiel. Ktovie, čo prinesie budúcnosť. Ale netvrdím, že je najlepšia forma vlády pre každú kultúru v každom období histórie. Zlyhanie arabskej jari, keď sa demokracia nechytila v žiadnej krajine okrem Tuniska, svedčí o fakte, že trvá, aby fungovala. Niekedy je lepšie, keď je cesta k nej postupná ako revolučná. Chcete, aby to fungovalo, no nie sú na to základy a zlyhá to. Ak by bolo zajtra ľudové povstanie v Saudskej Arábii, krajine bez historickej skúsenosti s politickými stranami, pluralizmom, občianskou spoločnosťou, tak len málo naznačuje, že by bolo úspešné. Môže to, naopak, viesť k ešte horšej forme autoritatívneho režimu.

Povedali ste, že ste síce liberál, ale podporujete spomalenie imigrácie. Môžete to rozviesť?

V Európe a v USA sme teraz v období, keď ľudia cítia úzkosť z imigrácie a zo schopnosti spoločnosti absorbovať ju. Samozrejme, je férové povedať, do akej miery je to legitímna obava. Niektoré krajiny zaznamenali veľké množstvo imigrantov, ako Nemecko alebo USA, iné krajiny veľmi málo. Hovorí sa, že takéto štáty reagujú skôr voči symbolom ako voči realite.

Ako Slovensko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Rozhovory

Teraz najčítanejšie