Denník N

Vyvolal Trumpov hnev. Elitného futbalistu teraz nechce žiadny klub

Americký quarterback Colin Kaepernick protestoval proti spoločenskému systému v USA tým, že počas štátnej hymny kľačal. Magazín GQ ho vyhlásil za muža roka, sú však aj ľudia, ktorí ho nenávidia.

V auguste minulého roka sa Colin Kaepernick odmietol postaviť zo stoličky, keď pred zápasom NFL (národnej ligy amerického futbalu) na štadióne hrali štátnu hymnu. Po dueli novinárom povedal, že to spravil na protest proti policajnej brutalite a utláčaniu ľudí čiernej pleti alebo inej farby pokožky.

Jeden prejav protestu sa zmenil na sezónu kľačania pri hraní hymny: ku Kaepernickovi sa pridali nielen jeho spoluhráči, ale aj hráči iných tímov a dokonca aj z iných športov, napríklad futbalisti Herthy Berlín.

Američania sa nedokážu zhodnúť, kým vlastne Kaepernick je. Protestoval hlavne proti úmrtiam Afroameričanov pri zásahoch polície a ľudskoprávny aktivista Harry Edwards ho opísal ako „Muhammada Aliho tejto generácie“. Donald Trump ho však už počas prezidentskej kampane kritizoval. „Možno by si mal nájsť inú krajinu, ktorá mu bude viac vyhovovať,“ povedal.

Z Kaepernicka, ktorý patril vo svojom športe k najlepším, sa stal aktivista. A pridávali sa k nemu aj iní – napríklad svetoznámy basketbalista LeBron James. Ten po augustových nepokojoch v Charlottesville povedal, že má „vodcovský hlas“, a Trumpa začal označovať za „takzvaného prezidenta“. Vyhlásil: „Je to o tom, aby sme sa všetci pozreli do zrkadla a povedali si: čo môžeme spraviť lepšie, aby sme pomohli k zmene?“

Nemá za koho hrať

Kaepernick, syn čierneho biologického otca a bielej matky, vyrastal s bielymi adoptívnymi rodičmi v Turlocku, v meste, ktoré ho podľa portálu Bleacher Report naučilo všetky techniky, „aby žil medzi bielymi ľuďmi, a to tak expertným spôsobom, že vás začnú podozrievať – nie z toho, že ste beloch, ale preto, že ste sa prestali zaoberať všetkými tými vecami týkajúcimi sa rasy a ste konečne spokojný“.

Novinár Rembert Browne napísal, že z Kaepernicka vyrástol „hviezdny športovec, príkladný občan a bohabojný kresťan“.

Kaepernick si však od verejného vyjadrenia svojho názoru nedokázal nájsť zamestnávateľa a v októbri oznámil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie