Denník N

Fico píše Kiskovi z Bašternákoviec (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Korda, Bezák a Stach píšu o udalostiach, prešľapoch a podcenených udalostiach týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Ostatné voľby v krajinách EÚ končia patom, politické strany nie sú schopné vytvoriť koalície. Politici presúvajú obavy od problémov, s ktorými si nedokážu alebo nechcú poradiť, k takým, ktoré akože dennodenne riešia v slovných prekáračkách a osobných útokoch. Rozbíjajú spoločnosť, ktorá je polarizovaná, atomizovaná a väčšinovo nespokojná. A nespokojná väčšina, rozdrobená v motívoch a dôvodoch, svojimi volebnými preferenciami neumožňuje vytvorenie programovej a hodnotovo blízkej legislatívnej väčšiny. A prestáva platiť, že vládne najväčšia menšina, vznikajú menšinové vlády. Menšinová demokracia je nestabilná, pragmatická, prehlbujúca pocit neistoty a nespokojnosti. Skutočné problémy sú totiž späté s každodenným prežitím, ako sú dostupné kvalitné pracovné miesta, stabilita a spoľahlivosť sociálneho postavenia, efektívna ochrana pred sociálnou degradáciou a imunita voči odopretiu dôstojnosti. Pretože toto sú základné podmienky bezpečnosti, istoty a blahobytu.

Prešľap týždňa

Relatívne objektívne bežné meradlo ekonomického bohatstva tej-ktorej krajiny je HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily. Podľa údajov MMF, Svetovej banky či Central Intelligence Agency je v súčasnosti Ruská federácia na 48. – 57. mieste  (pre zaujímavosť, SR je na 39. – 42. mieste). Spomedzi nástrojov, ktoré Rusko proti Európe používa, je plyn ten najmenej dôležitý. Sčasti preto, že je to nespoľahlivý nástroj, sčasti preto, že takéto správanie odrádza zákazníkov, a sčasti preto, že Európa sa môže brániť cez lepší vnútorný trh. Energetika je v geopolitike dôležitá oveľa menej ako iné faktory. Kým existujú na trhu alternatívy, na závislosti nezáleží. Tak sa voči Rusku správajme dospelo. A ostro sa ohradzujme voči prekrúcaniu historickej pravdy. Okupácia 1968 ostane okupáciou a temnou kapitolou našej histórie. Dezinformácie a ruská propaganda poškodzujú slovensko-ruské vzťahy. A predseda parlamentu by nemal mlčať.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Prešľap týždňa

Premiér Fico vraj pošle prezidentovi republiky (!) Andrejovi Kiskovi list, v ktorom ho požiada o „preplatenie štátneho lietadla na súkromné lety domov“. Expres rekomando? A odkiaľ ho pošle – z úradu vlády, zo Súmračnej, alebo rovno z Bašternákoviec? A na poštu ho odvezie v dodávke so slečnou Troškovou? A čo ak si ho Kiska nepreberie, tak ako onehdy Fico predvolanie na súd? Srandičky, srandičky… ale toto je už naozaj čosi žumpovité, pán premiér!

Podcenená udalosť

Europoslankyňa Monika Beňová si už nemyslí, že by mal Kaliňák odstúpiť z funkcie, lebo ju presvedčil, že od Bašternáka nič nedostal. Nie je to prvý zázrak tohto druhu na našom území. Pred asi vyše rokom sa obyvateľom Batizoviec pod Tatrami zjavila podobizeň Ježiša na plynovom sporáku. Žena, ktorá Ježiša objavila na sporáku, opísala mimoriadnu udalosť takto: „Chcela som variť. Postavila som hrniec, no z ničoho nič mi ťahalo oči tam dole, že tam sa dačo deje.“ Pani Beňová vie, že aj tam hore sa voľačo deje. O rok a pol budú voľby do Európskeho parlamentu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Udalosti týždňa

Teraz najčítanejšie