Denník N

Kto bude mať nárok na 13. a 14. plat a kedy

Andrej Danko. Foto N – Vladimír Šimíček
Andrej Danko. Foto N – Vladimír Šimíček

Zvýhodnená odmena bude najviac vo výške 500 eur.

Predseda SNS Andrej Danko so svojou štátnou tajomníčkou na ministerstve financií Danou Meager povedali prvé presnejšie informácie o tom, komu, kedy a v akej výške môže firma vyplatiť zvýhodnený 13. a 14. plat.

Firmy nebudú vyplácať zamestnancom platy navyše povinne, budú dobrovoľné. Zamestnanci tak nebudú mať na tieto platy nárok zo zákona. No ak sa ich firma rozhodne vyplatiť, budú čiastočne oslobodené od odvodov.

Návrh zákona chce SNS predložiť do parlamentu až na januárovú schôdzu. Andrej Danko povedal, že ministerstvo financií odhaduje vďaka týmto novinkám výpadok daní a odvodov v prvom roku na približne 20 miliónov eur.

Podmienky pre 13. plat

Firma môže zamestnancovi prvýkrát vyplatiť zvýhodnený 13. plat za mesiac máj 2018. Zamestnancovi príde teda odmena na účet v júni. Do výšky 500 eur (vrátane) sa z odmeny nebudú platiť zdravotné odvody a toto oslobodenie platí tak pre zamestnanca, ako aj pre jeho zamestnávateľa.

Podmienkou čiastočného odvodového zvýhodnenia je, aby zamestnanec pracoval vo firme v kuse aspoň 24 mesiacov. Prvýkrát sa to bude zisťovať k 30. aprílu 2018. Ak teda vo firme odpracoval aspoň dva roky, môže dostať za máj zvýhodnenú odmenu.

Keď sa firma rozhodne vyplatiť zamestnancovi 13. plat za máj 2019, z tejto odmeny – do výšky 500 eur vrátane – sa nebudú platiť zdravotné odvody a ani daň z príjmu fyzických osôb. Od sociálnych odvodov 13. plat oslobodený nebude.

Podmienky pre 14. plat

Zvýhodnený 14. plat, rovnako do výšky najviac 500 eur, môže firma prvýkrát

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie