Denník N

Zakliata pravda a divný Danko v TA3

Andrej Danko a TA3 patria dlhodobo k sebe.

Doplnené 24. 11. o 19.55: Predseda SNS má problémy s presnosťou, aj keď hovorí o histórii vlastnej strany.

Autorky sú analytičky Inštitútu SGI na projekte Demagog.SK

Andrej Danko sa po voľbách v roku 2016 stal veľmi rýchlo organickou súčasťou politickej scény. Je fenoménom, jeho výroky zľudoveli, stáva sa pomaly marketingovou značkou a správy o ňom skoro isto pritiahnu čitateľov. Danko vedie štandardnú politickú stranu, predsedá štandardnému (bezhoralkovému) parlamentu, niekedy však využije alternatívne vetné skladby a aj alternatívne fakty. Pojem alternatívne fakty je asi najvhodnejší aj pre opis jeho výkonu v poslednej relácii V politike na TA3.

Od hrdého predsedu by sa dalo očakávať, že históriu vlastnej strany pozná podrobne. Napriek tomu Andrej Danko tvrdil, že nikdy v predchádzajúcich VÚC voľbách SNS nepostavila vlastných kandidátov na posty predsedov samosprávnych krajov. Pravdou je, že s výnimkou roku 2005 mala SNS v každých voľbách vlastného nominanta na župana aspoň jedného samosprávneho kraja. V roku 2013 bol nominantom v Bratislavskom kraji samotný podpredseda strany, Jaroslav Paška. Danko sa stal predsedom SNS v roku 2012.

Téme obrany Danko, predseda strany, ktorá nominovala ministra obrany, venoval niekoľko faktických výrokov – dva z nich sme označili za nepravdu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie