Denník N

Nákup transportérov: Dankovi ľudia pol roka tajili, že sa dohodli s Fínmi

Andrej Danko a fínske transportéry Patria AMV, pre ktoré sa v tichosti rozhodli nominanti SNS. Foto – N a BAE
Andrej Danko a fínske transportéry Patria AMV, pre ktoré sa v tichosti rozhodli nominanti SNS. Foto – N a BAE

Minister obrany mal podľa vlády iba rokovať o rôznych možnostiach nákupu, v skutočnosti už deň po získaní poverenia od vlády jeho úradníci podpisovali prvé dokumenty.

Keď v polovici mája odletel minister obrany Peter Gajdoš na rokovanie do Bruselu, vyzeralo to ako rutinná záležitosť. Ministri členských štátov EÚ preberali množstvo tém – od lepšej spolupráce s NATO až po spoločné projekty v oblasti bezpečnosti.

Gajdošovi hovorcovia o ceste informovali v tlačovej správe na webe ministerstva obrany. Jednu dôležitú vec však nespomenuli.

Gajdošovi úradníci počas rokovaní v Bruseli podpísali aj „memorandum o porozumení“ s ministerstvom obrany Fínska, ktorým predbežne rozhodli o nákupe transportérov za viac než 400 miliónov eur.

Vyplýva to z kópie dokumentu, ktorú zverejnil analytik Progresívneho Slovenska Martin Dubéci. Získal ju od ministerstva obrany podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Dokument je vyhotovený v anglickom, slovenskom a vo fínskom jazyku. Fínska strana ho podpísala v Bruseli 18. mája 2017, Slováci pripojili podpis o deň neskôr.

Dôležitý dokument

Na prvý pohľad ide o všeobecné memorandum o tom, že Slováci a Fíni sa „budú usilovať o podporu spoločného výskumu, vývoja, výroby, obstarávania a obchodu“.

V skutočnosti však práve toto memorandum naštartovalo jeden z najväčších vojenských obchodov od vzniku samostatného Slovenska.

Už krátko po jeho podpise uzavreli obe strany aj takzvanú technickú dohodu. Slovenské a fínske štátne firmy podľa nej začali robiť prototyp nového vozidla pre slovenskú armádu, ktorý je postavený na konštrukcii fínskeho transportéra Patria.

Ak prototyp v najbližších týždňoch prejde armádnymi skúškami, ministerstvo bude môcť nakúpiť celkovo 81 fínskych vozidiel, ktoré sa v licencii zmontujú na Slovensku. Tým bude fakticky rozhodnuté o výzbroji časti pozemných síl na obdobie nasledujúcich tridsiatich rokov.

Dohodnuté v úzkom kruhu

Existenciu takéhoto dokumentu ministerstvo prvýkrát priznalo až predminulý piatok 10. novembra na tlačovej konferencii.

„Máme podpísané memorandum medzi ministerstvom obrany Slovenska a Fínska. Na jeho základe je podpísaná aj technická dohoda. Výsledkom bude prototyp vozidla, ktoré bude hotové možno už o mesiac,“ povedal pri tejto príležitosti generálny tajomník služobného úradu Ján Hoľko.

O memorande nevedel do 10. novembra ani štátny tajomník ministerstva za Most-Híd Róbert Ondrejcsák, ktorý má na starosti zahraničné vzťahy. „Nemôžem sa vyjadriť, nič o tom neviem,“ reagoval Ondrejcsák.

Všetko vznikalo v úzkom kruhu ľudí, medzi ktorých patril minister Gajdoš, národný riaditeľ pre vyzbrojovanie, generál Daniel Zmeko a predovšetkým vysoký úradník Hoľko, ktorý je priamym poverencom Andreja Danka na ministerstve.

O tom, že existuje memorandum s Fínmi, prehovorili ľudia blízki Andrejovi Dankovi až pol roka po jeho podpise. Na fotke zľava: podpredseda SNS a šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko, minister Gajdoš a kľúčový aktér celého nákupu Ján Hoľko. Foto – TASR

Ministrovo kľučkovanie

Až do začiatku novembra sa ministerstvo tvárilo, akoby žiadne zmluvy s Fínmi neexistovali. V nedeľu 21. mája, dva dni po podpise memoranda, prišiel Gajdoš na rozhovor do televízie TA3 a pri otázke moderátora na transportéry len stručne povedal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

SNS na obrane

Teraz najčítanejšie