Denník N

Britský historik: Bombardovanie Drážďan nebolo naším najväčším hriechom

Keith Lowe. Foto – Peter Župník/Stredoeurópske fórum
Keith Lowe. Foto – Peter Župník/Stredoeurópske fórum

Počas kampane pred brexitom obe strany vo veľkej miere využívali symboliku a mýty druhej svetovej vojny. Britský historik Keith Lowe takéto využívanie histórie kritizuje.

Keith Lowe (1970) je britský spisovateľ a historik. Vyštudoval anglickú literatúru na Manchesterskej univerzite a pracoval ako editor historických kníh vo vydavateľstve Cassell. Po dvanástich rokoch svoje zamestnanie opustil, aby sa stal spisovateľom a historikom na plný úväzok.

Jeho knihy boli preložené do viac ako dvadsiatich jazykov. Je autorom troch odbornou verejnosťou veľmi pozitívne prijatých historických kníh o druhej svetovej vojne a jej dôsledkoch. Dve z nich, Krutý kontinent (2014)Strach a sloboda (2017), vyšli aj v slovenčine. Do Bratislavy prišiel na pozvanie Stredoeurópskeho fóra. 

Vo svojej najnovšej knihe Strach a sloboda sa venujete tomu, ako nás druhá svetová vojna dodnes ovplyvňuje. Ukázalo sa to výrazne aj počas kampane pred referendom o brexite. Akým spôsobom využívali jednotlivé tábory vojnu a mýty o vojne?

Európska únia bola vždy vnímaná – a to aj v Británii – ako reakcia na druhú svetovú vojnu. Ako dobrá reakcia. Idea bola, že sa všetci spojíme, aby sme zaistili, že sa nič podobné už nestane. David Cameron sa niekoľkokrát v tomto zmysle vyjadril, ale nebola to preňho žiadna veľká téma. Barack Obama na návšteve v Británii a pri svojom prejave v prospech prívržencov zotrvania hovoril o tom, že Briti a Američania spoločne porazili nacizmus a vytvorili Európu, aká je dnes, a že by preto mala Británia ostať v Únii. Ale to bolo skôr výnimkou.

Čo druhý tábor? Mám pocit, že tam sa operovalo s druhou svetovou vojnou omnoho viac.

Presne tak, je to až zarážajúce. Ľudia, ktorí boli za odchod, využívali druhú svetovú vojnu neustále, bolo to neuveriteľné. Napríklad v konzervatívnom denníku The Telegraph mali celostránkový článok, kde porovnávali brexit s Dunkerque. Hovorili: unikli sme z Európy v roku 1940, urobme to znova.

To je však historický nezmysel.

Je, ale ich nezaujímala história, len symboly druhej svetovej vojny a to, ako ich využiť na vlastné ciele.

Prečo je to zle?

Pretože celú tú koncepciu odtrhávajú od reality. Napríklad ak sledujete internetové diskusie, len čo niekto s niekým nesúhlasí, je len otázkou času, kedy sa navzájom začnú nazývať nacistami alebo prirovnávať k Hitlerovi. Nemyslia si to naozaj, len vyjadrujú svoj nesúhlas s tým druhým. Používajú pritom pojmy z vojny, totálne odtrhnuté od reality. Sú to pre nich len symboly so zmeneným významom. A to je to, čo robil tábor za odchod počas brexitu celý čas.

Je takéto zamieňanie významu nebezpečné?

Nemyslím, že by to bolo skutočne nebezpečné, ak všetci hovoríme rovnakým jazykom, ak všetci v diskusii používame tieto symboly len ako čosi abstraktné, odtrhnuté od reality. Problém je, že to sa nedeje. Mnoho ľudí to myslí vážne, niektorí pritom majú k udalostiam, ktoré sa udiali vo vojne, citový vzťah. U nich sa preto môžu vytvoriť silné emócie a tým sa do diskusií vnáša iracionalita. A práve preto mi to tak prekáža. Mám pritom pocit, že niektorí diskutujúci sa snažili práve o to – dosiahnuť emocionálnu odpoveď, nie podať nejakú informáciu. Tieto emócie sa môžu dostať mimo kontrolu, a potom to už nebezpečné môže byť.

Malo toto používanie, respektíve zneužívanie symbolov druhej svetovej vojny reálny vplyv na brexit?

Určite. Celý brexit bol v prvom rade o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie