Denník N

Bol to vymodlený syn a ja som sa nedokázala naňho ani len pozrieť. Príbeh popôrodnej depresie

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Popôrodná depresia sa môže objaviť u ktorejkoľvek ženy. Rizikové faktory sú okrem biologických aj genetické či sociálne.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že asi 13 percent žien zažije po pôrode nejakú formu duševnej poruchy, najčastejšie depresiu, ale aj závažnejšiu, pre matku a dieťa rizikovejšiu psychózu. Vo vyspelých krajinách je to dokonca až takmer 20 percent, čo súvisí s lepšou prístupnosťou zdravotnej starostlivosti, menšou stigmatizáciou duševných ochorení a aj celkovou osvetou a vzdelaním žien, ale aj zdravotníckeho personálu. WHO uvádza, že „popôrodná depresia spôsobuje obrovské utrpenie a znemožňuje alebo obmedzuje schopnosť matky reagovať na potreby dieťaťa“.

Platí tiež, že popôrodnú depresiu si netreba zamieňať s „baby blues“, čo je oveľa rozšírenejší, krátkodobejší a menej vážny stav. Hoci ani sami lekári presne nevedia, čo ho spôsobuje, pravdepodobne ide o reakciu na hormonálne zmeny, novú životnú situáciu, nedostatok spánku, problémy s dojčením alebo nepríjemný zážitok či komplikácie pri pôrode. Prejavuje sa zmenami nálady, plačom bez zjavnej príčiny a pocitom „ja to nezvládam, čo som to za matku“. Tento stav, na rozdiel od depresie, sa začína zlepšovať asi 14 dní od pôrodu a zrejme, aj keď možno len na pár okamihov, ho zažila každá nová mama.

Dnes 35-ročná Natália, ktorá sa s partnerom pokúšala o dieťa takmer sedem rokov, kým sa jej podarilo porodiť, očakávala, že tieto pocity bude mať aj ona. Myslela si, že o materstve má naštudované všetko. Po troch spontánnych potratoch a vážnych gynekologických komplikáciách bolo pre ňu prioritou donosiť dieťa aspoň do času, aby sa dalo zachrániť. Podarilo sa to na výbornú, porodila dva dni pred termínom. To, čo nasledovalo, bola nočná mora.

Smútok, že chcete zomrieť

„Dieťa som chcela vždy, a keďže som sa prakticky od puberty liečila na gynekológii a lekár mi odporúčal, aby som neotáľala s tehotenstvom, začali sme sa s priateľom o dieťa pokúšať na dnešné pomery relatívne skoro, asi rok, dva po skončení vysokej školy. Prešli sme si všetkým, čím prechádzajú páry, ktorým sa to nedarí. Trikrát som potratila, z toho raz už v čase, keď nám lekár

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie