Denník N

Drucker obchádza diskusiu – rušenie nižších odvodov i hodiny u lekárov navyše išli rovno do parlamentu

Foto – TASR
Foto – TASR

Zrušenie nižších zdravotných odvodov pre ľudí s nízkym príjmom a zavedenie možnosti platby za vyšetrenie mimo ordinačných hodín prišlo priamo do parlamentu a bez verejnej diskusie.

Bez diskusie a priamo do parlamentu poslal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) dve dôležité zmeny. Jednou by sa zaviedli doplnkové ordinačné hodiny, počas ktorých by si pacienti platili zdravotnú starostlivosť. A to aj napriek tomu, že si platia odvody. Suma za jednu návštevu by mohla byť najviac 50 eur. Tento návrh predložili poslanci, bolo to po konzultácii s ministrom a Drucker je ten, kto návrh vysvetľuje a obhajuje.

Druhá veľká zmena je zrušenie takzvanej odvodovo odpočítateľnej položky pre firmy, teda zníženie zdravotných odvodov u ľudí s nízkymi príjmami. Ak by prešiel návrh, firmy by si už pri ľuďoch s nízkymi príjmami nemohli znižovať odvody do zdravotnej poisťovne. Zrušiť by sa odpočítateľná položka mala od januára budúceho roka a firmy by tak na zdravotných odvodoch zaplatili o vyše sto miliónov viac.

Bez diskusie

Ani jeden z týchto návrhov neprešiel klasickým pripomienkovým konaním a prišli rovno do parlamentu bez toho, aby sa k tomu napríklad mohli vyjadriť firmy či verejnosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie