Denník N

Newsfilter: Firmy odpovedali na Ficovu nočnú zmenu inšpiratívnym videom

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Zníženie daní a odvodov pomôže viac, odkazjú firmy 2. Všetci túžia po uznaní, aj Milan Fiľo 3. Proti Andrejovi Dankovi sa ohradili odborníci + krátke správy, citát a FB status dňa a nový Shooty

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Zníženie daní a odvodov pomôže viac, odkazujú firmy

Republiková únia zamestnávateľov je málo zábavná organizácia, väčšinou sa vyjadruje stroho a priamo. O to prekvapujúcejšie je ich video s kampaňou za vlastnú verziu zvyšovania životnej úrovne pracujúcich. Hovoria, že okrem Ficových príplatkov za nočné zmeny a víkendy je tu aj iná cesta, ako zlepšiť postavenie pracujúcich. Rozdiel je v tom, kto tú zábavu zaplatí.

Prečo to hodiť len na firmy? Keď premiér vyrábal počas svojej nočnej zvarky, v skutočnosti pracoval na tom, aby si pokiaľ možno každý človek v tomto štáte zapamätal, že to on vybavil vyššie platy. No nech už to predáva akokoľvek šikovne, stále platí, že to miliardou eur ročne zatiahnu firmy. Fico sa ich na to ani len nespýtal.

Aj štát bohatne. Firmy združené v RÚZ nám teraz svojou kampaňou pripomínajú, že nielen im, ale aj štátu sa v posledných rokoch darí. A keď predpokladáme, že úspech firiem sa prejaví na platoch, rovnaké očakávanie môžeme mať aj voči vláde. To, že vláda má veľmi účinné nástroje, ukazujú na príkladoch: môže znížiť odvody a dane (cez odpočítateľné položky) a znížiť DPH na potraviny. Príklad vo videu (konkrétna rodina si polepší viac ako z Ficových príplatkov) je síce skôr ilustratívny, ale pointa je presná.

Vládne Fico, zabudnite. Hoci Slovensko aktuálne nie je v rozpočtovej striedmosti žiadnym tigrom, debata o znižovaní daní a odvodov je úplne na mieste. Ibaže Ficova hospodárska politika je nastavená len na dobré časy (čo sa ukázalo pri panickom rozhodovaní počas krízy) a premiér je až na výnimky zvyknutý spoliehať sa skôr na rastúce príjmy, než že by rezal výdavky. A keď dnes nie je ochotný riskovať ani toľko, čo by stálo dorovnanie podmienok štátnych zamestnancov so súkromnými, tak nejaké plošné znižovanie odvodov a daní je úplne nepredstaviteľné.

2. Všetci túžia po uznaní, aj Milan Fiľo

Ružomberský podnikateľ Milan Fiľo už má nachystaný slávnostný oblek a ak pôjde všetko tak, ako je naplánované, stane sa v ňom v utorok doctorom honoris causa Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Milan Fiľo je už roky vďaka mečiarovskej privatizácii jedným z najbohatších Slovákov. Podobne je to s jeho mocou – ďaleko prekračuje región ružomberského regiónu, čo sa ukázalo napríklad pri škandalóznom tendri na výber diaľničného mýta, v ktorom bol spolu s J&T medzi víťazmi. K bohatstvu a moci chýbal Fiľovi ešte jeden kľúčový atribút úspešného, priam hrdinského života: česť.

Problém je,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie