Takmer polovica mladých v prieskume povedala, že chcú ochranu bielej rasy

Mladým by ako sused najviac prekážal extrémista, podobne však aj rómska či moslimská rodina. K všeslovanskej vzájomnosti sa hlási takmer polovica mladých ľudí od 18 do 39 rokov oslovených vo výskume IVO.

Ľubomír Kellenberger: Mladosť Zdroj: webumenia.sk/SNG

Mladí na Slovensku, to sú dva nezmieriteľné tábory. Zhruba polovica z opýtaných vo výskume Inštitútu pre verejné otázky hovorí, že im je blízky patriotizmus, chcú chrániť kresťanstvo pred islamom, a najmä – je im blízka ochrana „bielej rasy“.

„Znepokojujúce je najmä zistenie, že ,ochrana bielej rasy’ je názorový prúd blízky až 45 percentám mladých ľudí,“ hovorí analytik IVO a autor štúdie Marián Velšic. V kategóriách patriotizmus a ochrana kresťanstva išlo o viac ako 50 percent opýtaných.

Ale aspoň trochu útechy – 65 percent mladých v tomto výskume odmieta autoritársky režim.

Inštitút pre verejné otázky (IVO) uverejnil štúdiu s názvom Mladí ľudia a riziká extrémizmu, v ktorej sa mladých ľudí od 18 do 39 rokov pýtali na ich názory spojené s extrémizmom. Dáta zozbierala agentúra Focus, do analýzy zahrnuli viac ako 800 respondentov.

Akí tolerantní sú voliči strán: SMK a až potom ĽSNS

Najtolerantnejších voličov voči inakosti majú podľa tohto výskumu SaS, KDH, Strana zelených, Sme rodina a OĽaNO.

Najmenej tolerantní sú voliči SMK, o čosi lepšie sú na tom sympatizanti ĽSNS, nevoliči a podporovatelia SNS. V strede sú voliči Smeru, Mosta-Hídu a nerozhodnutí voliči.

Extrémistické strany podľa autora štúdie Velšica úspešne prebrali hodnoty, ktoré sú typické najmä pre konzervatívne strany. „Volanie po národnej suverenite a obmedzovanie vplyvu EÚ, patriotizmus, všeslovanská vzájomnosť, ochrana kresťanstva – na tom všetkom stavia svoju politickú agendu najmä ĽSNS,“ hovorí Velšic.

K liberálnej demokracii má podľa prieskumu blízko 40 percent mladých, odmieta ju štvrtina opýtaných. Zvyšok nemá vyhranený názor.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Kotleba

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |