Denník N

Takmer polovica mladých v prieskume povedala, že chcú ochranu bielej rasy

Ľubomír Kellenberger: Mladosť Zdroj: webumenia.sk/SNG

Mladým by ako sused najviac prekážal extrémista, podobne však aj rómska či moslimská rodina. K všeslovanskej vzájomnosti sa hlási takmer polovica mladých ľudí od 18 do 39 rokov oslovených vo výskume IVO.

Mladí na Slovensku, to sú dva nezmieriteľné tábory. Zhruba polovica z opýtaných vo výskume Inštitútu pre verejné otázky hovorí, že im je blízky patriotizmus, chcú chrániť kresťanstvo pred islamom, a najmä – je im blízka ochrana „bielej rasy“.

„Znepokojujúce je najmä zistenie, že ,ochrana bielej rasy‘ je názorový prúd blízky až 45 percentám mladých ľudí,“ hovorí analytik IVO a autor štúdie Marián Velšic. V kategóriách patriotizmus a ochrana kresťanstva išlo o viac ako 50 percent opýtaných.

Ale aspoň trochu útechy – 65 percent mladých v tomto výskume odmieta autoritársky režim.

Inštitút pre verejné otázky (IVO) uverejnil štúdiu s názvom Mladí ľudia a riziká extrémizmu, v ktorej sa mladých ľudí od 18 do 39 rokov pýtali na ich názory spojené s extrémizmom. Dáta zozbierala agentúra Focus, do analýzy zahrnuli viac ako 800 respondentov.

Akí tolerantní sú voliči strán: SMK a až potom ĽSNS

Najtolerantnejších voličov voči inakosti majú podľa tohto výskumu SaS, KDH, Strana zelených, Sme rodina a OĽaNO.

Najmenej tolerantní sú voliči SMK, o čosi lepšie sú na tom sympatizanti ĽSNS, nevoliči a podporovatelia SNS. V strede sú voliči Smeru, Mosta-Hídu a nerozhodnutí voliči.

Extrémistické strany podľa autora štúdie Velšica úspešne prebrali hodnoty, ktoré sú typické najmä pre konzervatívne strany. „Volanie po národnej suverenite a obmedzovanie vplyvu EÚ, patriotizmus, všeslovanská vzájomnosť, ochrana kresťanstva – na tom všetkom stavia svoju politickú agendu najmä ĽSNS,“ hovorí Velšic.

K liberálnej demokracii má podľa prieskumu blízko 40 percent mladých, odmieta ju štvrtina opýtaných. Zvyšok nemá vyhranený názor.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba

Teraz najčítanejšie