Moderátor Václav Moravec: Nenávidíme cudzincov, ale vládnu nám Slovák a Polojaponec. Je to blázinec

Jeden z najuznávanejších moderátorov Českej televízie sa obáva, že systém médií v Česku musí prejsť krízou, následným kolapsom a potom ho budú môcť začať budovať odznova.

Foto – archív V.M.

V jeho relácii Otázky Václava Moravce sa už vystriedali stovky politikov a v takmer nezmenenej podobe vysiela 13 rokov, Andrej Babiš v nej však odmieta diskutovať. Budúceho premiéra vníma ako cynika a najobratnejšieho politika od čias Václava Klausa, určitú podobnosť vidí aj s Mečiarom. 

Podľa najpravdepodobnejšieho scenára prezident Zeman na Mikuláša vymenuje za nového českého premiéra Andreja Babiša. Je v súčasnosti Česká republika historicky najbližšie k nedemokratickému smerovaniu?

Myslím, že kým sa nezmení ústava, je to číra špekulácia. Nesporne smeruje k autoritatívnejšiemu poňatiu demokracie a na to už dôkazy máme, stačí, keď sa pozrieme na hnutie ANO. Už len fakt, že značka a logo hnutia nepatria politickej strane, ale zvereneckému fondu spoluspravovanému manželkou predsedu. To, čo sledujeme v Poľsku, teda posun k autoritatívnemu režimu, môže byť neblahou inšpiráciou aj pre české politické spektrum.

Slovenská režisérka Zuzana Piussi sa dokonca vyjadrila, že „Babiš je horší než Mečiar, len to Česi ešte nevedia“. Súhlasíte, alebo sú takéto vyjadrenia prehnané?

Zuzana Piussi má ako dokumentaristka právo na emocionálnejší prístup, ale, samozrejme, určitú podobnosť Babiša s Mečiarom môžeme pripustiť. Napríklad prepojenie politiky s biznisom. Veď na tom Babiš vyrástol – najprv obchodne a potom politicky. Pozrime sa, aké väzby mal na ministra vnútra Stanislava Grossa, Ivana Langera a taktiež Václava Klausa. Výstižne to opísal novinár Henry Foy z Financial Times, keď navštívil Prahu. Sedel v hoteli s Babišom ako ministrom financií. Ten v rozhovore označil Klausa za niekoho, kto zničil republiku, je symbolom klientelizmu a korupcie.

To neznie priateľsky.

Potom do hotela vstúpil práve Klaus a Babiš sa s ním začal vítať ako s najväčším kamarátom. Keď Klaus odišiel, vrátil sa v rozhovore k svojej predošlej rétorike ohovárania. Novinár vtedy nedokázal pochopiť, čo za vzťah títo dvaja majú, ale napísal jeden z najlepších článkov, čo sa opisu Babišovej osobnosti týka.

Foto N – Pavel Bielik

VÁCLAV MORAVEC – český novinár, moderátor, redaktor a vysokoškolský učiteľ žurnalistiky. Narodil sa v roku 1974 v Ústí nad Orlicí a vyštudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Prahe, kde dnes pôsobí ako pedagóg. Od roku 2004 s prestávkami moderuje politickú diskusnú reláciu Českej televízie Otázky Václava Moravce a na ČT24 taktiež mesačník Fokus VM. V minulosti ako moderátor a redaktor pracoval napríklad pre Evropu2, Český rozhlas, Frekvence1, a až do jej uzatvorenia v roku 2006 aj pre českú sekciu rádia BBC. Je štvornásobným držiteľom ceny TýTý v kategórii osobnosť televíznej publicistiky. Má dvoch mladších súrodencov, je slobodný a žije v Prahe.

Čo to o ňom vypovedá?

Je veľký pragmatik a predátor. Na jednej strane by si prial, aby ho uznávala západná Európa, ale zároveň prispieva k jej deštrukcii. Veľmi zaujímavý pohľad má Martin Šimečka, ale aj ďalší slovenskí novinári, ktorí poznajú Babiša, Mečiara a aj to, prečo Babiš pred ním

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |