Denník N

Ako sa rozhoduje o zdravotníctve? Opozícii dali na poslednú chvíľu viac ako 50 strán pozmeňujúcich návrhov

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto – TASR
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto – TASR

Opozícia kritizuje koaličných poslancov za to, že prerábajú návrh zmien v zdravotníctve, a na protest časť poslancov odišla z rokovania. Ide napríklad aj o platby pacientov za to, že sa objednajú k lekárovi po ordinačných hodinách.

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo práve rokuje o zákone, ktorý má zaviesť aj doplnkové ordinačné hodiny. Koalícia pri tomto rokovaní ukazuje, v akom chaose vznikajú aj dôležité zmeny v zdravotníctve.

Ide napríklad aj o to, že ak si pacient vyberie, že by chcel byť ošetrený mimo ordinačných hodín, za vyšetrenie by platil. Lieky a laboratórne vyšetrenia by zaplatila už poisťovňa.

Rokovanie meškalo 45 minút a koaliční poslanci naň priniesli viac ako 50 strán pozmeňujúcich návrhov. Minulý týždeň, keď už raz o týchto zmenách poslanci rokovali, ich stretnutie prerušili – práve preto, aby si mohli pozmeňujúci návrh preštudovať. Teraz však priniesli ďalšie prerobené návrhy.

„Rokovanie tohto výboru je fraška,“ povedala poslankyňa SaS Jana Cigániková.

Zákony najskôr poslanci preberajú na výboroch, kde by mali sedieť poslanci, ktorí téme rozumejú. Potom idú na hlasovanie do celého 150-členného poslaneckého zboru už s pripomienkami z výborov.

Už nie 50, ale 30 eur

Napríklad za ošetrenie už nemajú pacienti mimo ordinačných hodín platiť podľa najnovších zmien do 50 eur, ale najviac 30 eur. Lekár má objednaného pacienta prijať nie do 15, ale do 20 dní.

Koaliční poslanci na výbore tvrdia, že predložili rovnaký návrh ako minulý týždeň. Zmeny sú pritom výrazné.

Minister zdravotníctva Drucker povedal, že on navrhol, aby sa strop znížil, lebo je to ťažko komunikovateľné.

Opoziční poslanci preto žiadali, aby výbor opäť prerušili a aby minister zdravotníctva Tomáš Drucker zákon stiahol a zapracoval pozmeňujúce návrhy. Koaliční poslanci to zamietli.

„Keď dostaneme takéto množstvo pozmeňujúcich návrhov, tak si to nestihneme ani prečítať,“ povedala Jana Cigániková z SaS. Už predtým koaličných poslancov požiadali, aby takto nepredkladali pozmeňujúce návrhy a aby dali poslancom čas, aby si to stihli preštudovať. „Ak má zákon tak veľa zmien, tak asi nie je dobrý,“ povedala Cigániková.

Časť opozície z rokovania odišla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie