Denník N

Fľaštičky s močom otvárali tajní agenti. Ako Rusi dopovali v Soči a prečo im môžu zakázať účasť na olympiáde

Ruský bežec na lyžiach Alexander Legkov podľa komisie MOV v Soči dopoval, vzali mu zlato aj striebro. Foto – TASR/AP
Ruský bežec na lyžiach Alexander Legkov podľa komisie MOV v Soči dopoval, vzali mu zlato aj striebro. Foto – TASR/AP

Vysvetlenie najväčšej dopingovej kauzy od čias NDR.

Bol to napínavý súboj až do konca. Preteky na 50 kilometrov v behu na lyžiach na olympiáde v Soči sa skončili šprintom štyroch pretekárov. Domáci diváci boli nadšení, v dramatickom finiši skončili na prvých troch miestach ruskí bežkári. Olympijským víťazom sa stal Alexander Legkov.

Po štyroch rokoch je všetko inak. Legkovovi pred pár týždňami Medzinárodný olympijský výbor odobral všetky medaily zo Soči a doživotne mu zakázal zúčastniť sa na olympiádach. Krátko na to diskvalifikovali aj druhého v poradí Maxima Vylegžanina.

Obaja boli súčasťou dopingového škandálu v Rusku, ktorý momentálne otriasa celým športovým svetom.

V týchto dňoch o medaily a dobré umiestnenia zo Soči prichádzajú ďalší a ďalší ruskí športovci. Dohromady vylúčili 25 pretekárov. Rusko prišlo o 11 medailí (z toho štyri zlaté) z olympiády z celkového počtu 33. Z prvého miesta v počte cenných kovov klesli na piate.

O medaily prišla aj Oľga Viluchinová, ktorá v biatlonovom šprinte skončila druhá za slovenskou reprezentantkou Anastaziou Kuzminovou.

Najväčší škandál od čias NDR

Svetový šport zažil za posledných 20 rokov viacero dopingových škandálov. V prípade BALCO sa odoberali olympijské medaily aj americkej šprintérke Marion Jonesovej. Aféra Lancea Armstronga, ktorý s nedovolenou podporou vyhral sedemkrát Tour de France, otriasol dôveru v celú cyklistiku.

Napriek tomu je súčasný prípad dopingu v Rusku podľa mnohých najhorší známy prípad v dejinách športu od čias štátom sponzorovaného dopingu v Nemeckej demokratickej republike. Nepodvádzalo jedno laboratórium, alebo jeden cyklistický tím, ale podľa vyšetrovania dvoch medzinárodných organizácií bol do dopingu zapletený samotný štát.

Rusko predstavilo tento týždeň oblečenie športovcov na olympiádu v Pjongčangu. Nie je isté, či sa využije. Foto – TASR/AP

Rusku preto celkom vážne hrozí, že jeho pretekárov vylúčia z olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu, ktoré sa konajú vo februári. V Riu chýbali ruskí atléti či vzpierači, no teraz môžu byť sankcie tvrdšie. Podľa šéfa Medzinárodnej olympijskej organizácie (MOV) Nemca Thomasa Bacha je rozdiel v tom, že tentokrát doping potvrdilo aj vyšetrovanie samotnej MOV.

Podľa New York Times je pravdepodobné, že Rusom dovolia zúčastniť sa, no bez ruských dresov, štátnej zástavy na otváracom ceremoniáli či hymny. V tom prípade by Rusko zrejme radšej bojkotovalo celú olympiádu. Rovnako sa vyhráža, že v tom prípade zakáže účasť hokejistov z KHL na olympiáde, čo by sa dotklo aj slovenského tímu.

Rusko obvinenia zo štátom sponzorovaného dopingu doteraz odmieta a vidí za tým politiku. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že ide o americké sprisahanie pred ruskými prezidentskými voľbami v marci. Napriek tomu, že vo výkonnom výbore WADA nie je ani jeden Američan (v rovnakom 14-člennom orgáne MOV sú dve Američanky).

Skúsili sme sa pozrieť, či je skutočne dostatok dôkazov, že v Rusku doping riadil štát. A či je správne, aby boli všetci ich športovci vylúčení z olympiády.

Kontroverzný chemik

Bryan Fogel je amatérsky cyklista a nie veľmi úspešný režisér a dramatik. Po prevalení dopingového škandálu okolo Lanca Armstrogna sa rozhodol, že na vlastnej koži zistí, aké diery existujú v systéme antidopingových kontrol. Rozhodol sa, že bude dopovať pred cyklistickými pretekmi a všetko zaznamená na kameru.

Jeho dokument sa však napokon ubral smerom, aký nečakal. Ako poradcu pri braní dopingu mu odporučili Rusa Grigorija Rodčenkova, ktorý v tom čase viedol moskovské antidopingové laboratórium, v ktorom testovali vzorky športovcov.

Grigorij Rodčenkov sa sotva dá považovať za kladného hrdinu. Ešte v 80. rokoch súťažne behával, a ako sám priznáva, pomáhal si nedovolenými prostriedkami.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Doping v Rusku

Teraz najčítanejšie