Denník N

Na Slovensko idú podnikatelia, ktorých inde nechcú, polícia im robí naschvály, hovorí šéf agentúry pre cudzincov

Foto – N
Foto – N

Polícia v dokumentoch cudzincov hľadá chyby, aby sa museli vrátiť, a tak vzniká dlhé čakanie, hovorí šéf firmy, ktorá pomáha vybavovať ľuďom zo zahraničia dokumenty. Ak sa nezmení prístup policajtov, v radoch budú ďalej stáť platení brigádnici a frustrovaní ľudia z celého sveta.

Milan Kurota (39) z Bratislavy študoval na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského a fakulte medzinárodných vzťahov na petrohradskej štátnej univerzite v Rusku. Už desať rokov podniká s firmou Slovakia Invest, ktorá ponúka služby podnikateľom zo zahraničia.

Ako dlho ponúkate služby pre cudzincov, ktorí chcú na Slovensku podnikať?

Zhruba desať rokov.

Čo im ponúkate?

Naši klienti sú zahraniční podnikatelia, ktorým povieme, ako sa tu podniká a čo potrebujú.  Väčšinou sú z tretích krajín, takže najskôr potrebujú prechodný pobyt. Takáto podmienka nie je ani v Česku, Maďarsku, len na Slovensku platí, že ak si chce cudzinec mimo OECD založiť firmu a byť konateľom, musí mať prechodný pobyt. Je to zbytočná byrokracia.

Ako sa o vás dozvedia?

Cez reklamu na internete alebo odporúčania.

Odkiaľ sú najčastejšie vaši klienti?

Väčšinou sú z Ukrajiny, Ruska a v poslednom čase z Iránu.

S čím podnikajú?

Je to rôzne. Jedna skupina sú mladí ítečkári, ktorým je jedno, odkiaľ pracujú, len nechcú byť napríklad v Rusku alebo na Ukrajine. Ďalšia sú podnikatelia, ktorí pokračujú v tom, čo robili doma. Predávajú rôzny tovar ako stoličky, ropu, plyn, poľnohospodárske výrobky, soľ. Tretia skupina sú ľudia, ktorí museli odísť zo svojej krajiny a často robia niečo úplne iné, ako plánovali. Máme klientov, ktorí robili IT služby, no začali voziť soľ z Ukrajiny. Mnohí Iránci si otvárajú kaviarne alebo reštaurácie. Na začiatok je to jednoduchý biznis, naučia sa po slovensky a časom skúsia možno niečo iné.

Prečo si vybrali práve Slovensko, čím je atraktívne?

Slovensko väčšinou nie je ničím atraktívne a situácia sa pre cudzincov za posledné roky výrazne zhoršila. Keď sa nás klienti pýtajú, aké má podnikanie na Slovensku výhodu oproti iným krajinám, tak ja nevidím žiadnu. Hlavne keď sa zaviedla daň z dividend.

Prečo sem teda idú?

Väčšinou sem prídu, lebo v ich krajinách je to ešte horšie ako u nás. Existujú dve skupiny.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Cudzinecká polícia

Teraz najčítanejšie