Denník N

Hargaš zo Slovensko.Digital: Pellegrini rieši priveľa tém, nestíha to, mal by sa zamerať na jedenkrát a dosť

Foto N – Tomáš Benedikovič

Len otvoriť informatizáciu nestačí, Pellegriniho úrad musí ťahať témy, ktoré z toho vznikajú, hovorí Hargaš.

K zásadnej zmene v štátnom IT zatiaľ nedošlo, hovorí spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ združenia Slovensko.Digital JÁN HARGAŠ. Prísľub vicepremiéra Petra Pellegriniho, že ľudia nebudú na úrady od mája nosiť štyri výpisy, berie len ako začiatok, lebo plány štátu boli ambicióznejšie. Vysvetľuje aj to, ktoré nové IT projekty vyzerajú sľubne a ktoré stále pripomínajú projekty z minulého obdobia.

Štát pripravuje nové IT projekty, ministerstvá už predložili desiatky reformných zámerov, prebiehajú verejné vypočutia. Dá sa teda povedať, že v štátnom IT došlo k zásadnej zmene oproti tomu, keď sa projekty platili zo starých eurofondov (z OPIS-u)?

Po roku a pol fungovania Pellegriniho úradu sa dá povedať, že v štátnom IT to zatiaľ nevyzerá na zásadnú reformu. Je to skôr súbor opatrení, ktoré sa prijali a ktoré viac alebo menej pomáhajú. Určite je dobré, že informatizácia je oveľa otvorenejšia, predtým, ako sa projekt schváli, musí byť k nemu verejné vypočutie, na ktoré môže prísť hocikto. Vidíme, že tam nesedíme len my aktivisti, ale aj ďalší ľudia, ktorí majú k odbornej téme čo povedať. Dôležité bude, ako sa Pellegriniho úrad postaví k pripomienkam, ktoré počas híringov zaznejú. Ale zásadná zmena to podľa mňa ešte nie je. Nie je to reforma, sú to vylepšenia pomocou transparentnosti. Mám pocit, že potenciál bol na oveľa väčšie zmeny.

Pellegriniho úrad prijal pred rokom Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy (NKIVS). Každý hovorí, že je to mimoriadne dôležitý dokument, v ktorom sú aj konkrétne termíny, stačí sa ho držať. V čom je potom problém?

Dokument mal dobrý plán a termíny, ktoré ukazovali, že naozaj budeme veci rýchlo meniť. No len otvoriť informatizáciu nestačí, úrad musí byť pripravený ťahať témy, ktoré z toho vznikajú. Myslím, že to zaspalo na kapacitách. Pellegriniho úrad neodhadol svoje kapacity napriek tomu, že viacerí sme hovorili, že najdlhšie bude trvať zohnať nových ľudí, ktorí by tie témy vedeli uchopiť. Úrad nemal kapacity na to, aby dosiahol, že zámery, ktoré sa napísali do NKIVS, sa dostanú do praxe. Všeobecne je vo verejnej správe málo IT odborníkov.

Ján Hargaš (33)

Vyštudoval Obchodnú fakultu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Od roku 2011 pracoval na zahraničných IT projektoch pre štátne inštitúcie, z toho dva roky pôsobil vo Veľkej Británii. V minulosti pracoval aj na projektoch v štátnom IT v rámci OPIS-u. Je spoluzakladateľom a výkonným riaditeľom združenia Slovensko.Digital. Financial Times a Google ho v tomto roku zaradili medzi 100 inovátorov strednej a východnej Európy. 

Prečo sa štátu nedarí nájsť dosť IT odborníkov, je to len pre peniaze?

Časť problému je, že na Pellegriniho úrade nemala téma ľudských zdrojov vlastníka. Je to citlivá téma. Povedať, že potrebujeme itečkárov a potrebujeme ich zaplatiť lepšie ako bežných úradníkov, je veľmi citlivé aj voči verejnosti. Ale mne nejde do hlavy, že to nevieme verejne obhájiť, keď tých istých ľudí musíme nakupovať z externého prostredia za vyššie sumy. Keď externému dodávateľovi platíme 800 eur za deň, čo je 16-tisíc eur mesačne, tak by sme mali vedieť za tú sumu nakúpiť možno aj dvoch, troch takýchto ľudí ako interných zamestnancov. Nejde mi do hlavy, prečo sa nedá takéto racionálne zdôvodnenie témy predložiť verejnosti ako ponuka. Ak tu chceme reformu, potrebujeme lídra, ktorý je odvážny a ktorý do takýchto tém pôjde.

Má Pellegrini podľa vás autoritu na IT trhu aj medzi inými úradníkmi?

Myslím, že má. Aj tím okolo neho má autoritu. Skôr si myslím, že je to niekedy nevyužitá príležitosť. Všetci podporovali vznik inštitúcie, ktorá uprace v štátnom IT. Myslím si, že by mohol viac a aktívnejšie využívať svoju autoritu a podporu. Trochu to bolo vidieť aj pri kauzách nefunkčných schránok alebo pri probléme čipov v elektronických občianskych preukazoch. Podpredsedu vlády nebolo vidieť niekedy aj týždeň. To nie je dobré.

Pellegrini argumentuje, že keď problémy reálne nespôsobil, prečo by mal za ne zodpovedať. Elektronické schránky patria pod agentúru NASES, ktorá patrí pod úrad vlády, problém s čipmi v elektronických občianskych preukazoch malo riešiť ministerstvo vnútra.

Neberiem ten argument. Je to aj o symbole. Pellegrini má titul digitálny líder a je politik zodpovedný za informatizáciu. Kto iný má vysvetľovať problémy informatizácie, keď nie politik zodpovedný za informatizáciu? Keď je líder v dobrých časoch, musí byť pripravený ísť na tlačovku, aj keď nastane problém.

Kde by mal štát alebo Pellegriniho úrad pridať?

V dvoch oblastiach. Veľa vecí sa podarilo, ale problém je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Verejné IT zákazky

Teraz najčítanejšie