Denník N

Radí ženám pred štyridsiatkou, či mať deti alebo nie, sama pred pár rokmi riešila podobnú dilemu

Evelien Isabella de Jong. Foto – archív EIJ

Jediný známy spôsob, ako si dnes založiť rodinu, je nájsť pravú lásku a mať s ňou deti, o iných možnostiach sa veľmi nehovorí, hovorí holandská poradkyňa Evelien Isabella de Jong.

Pomáhate ľuďom rozhodovať sa, či mať deti a založiť si rodinu, alebo nie. Ako to funguje?

Zvyčajne mi najprv pošlú email. Píšu mi najmä ženy, ktoré hľadajú „skutočnú lásku“ alebo „toho pravého“, no nemôžu ich nájsť a už majú viac ako 35 rokov. Začínajú teda premýšľať o tom, či ešte budú môcť mať deti. Biologicky totiž môžete mať deti približne do štyridsiatky, ale už po 35-ke to môže byť o čosi zložitejšie. Napísala som veľa blogov o tom, či mať deti, alebo o „tom pravom“ mužovi, na ktorého ženy často čakajú.

Aj vy ste mali po 35-ke podobnú dilemu?

Keď som mala 36 rokov, bola som single a skúšala som viacero vecí. Randiť s novými mužmi, hovoriť o založení rodiny s mojím homosexuálnym kamarátom, svojho dobrého priateľa som sa spýtala, či by mi nechcel darovať spermie. V Holandsku máme množstvo možností, ako si založiť rodinu. Zatiaľ o nich však veľa ľudí nevie a navyše je veľmi ťažké zistiť, čo by sa pre vás hodilo najviac. Pretože jediný známy spôsob, ako si dnes založiť rodinu, je nájsť pravú lásku a mať s ňou deti. O iných možnostiach sa veľmi nehovorí.

Evelien Isabella de Jong (1973) je poradkyňou, sprevádza ľudí pri rozhodnutí, či si založiť rodinu alebo nie. Obracajú sa na ňu najmä ženy po 35-ke, ktoré majú poslednú šancu mať vlastné dieťa. Pracuje ako koučka, poradkyňa a pomáha komunikovať festivalom, politickým a vzdelávacím inštitúciám. Študovala politickú kultúru a vedu na Maastrichtskej univerzite. Žije v komúne v centre Amsterdamu. Má dcéru. Na Slovensku ju môžete stretnúť 6. decembra na Pecha Kucha Night.

Ak sa vás tieto ženy spýtajú, či by mali mať dieťa, poviete im vždy áno a snažíte sa nájsť najvhodnejší spôsob?

Nie, dávam im veľa otázok, na ktoré keď si odpovedia, tak si samy uvedomia, či by dieťa mali mať, alebo nie. Ja im len pomáham správne sa pýtať. Je veľa žien, ktoré sa po týchto otázkach rozhodli nemať deti. Takže odpoveď nie je áno alebo nie. Vravím im, nech zistia, ako sa cítia, skúsia rôzne experimenty, zapisujú si, na čo pri tom myslia, až potom nech si vyberú to, z čoho majú najlepší pocit.

Čo ženy zvyčajne odradí mať deti?

Myslia si, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie