Denník N

Fico hrozí, že položí vládu, ak si poslanci do konca roka nezmrazia platy. SNS aj Most idú proti nemu

Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizujeme – Premiéra rozhnevali poslanci, ktorí odmietli skrátené legislatívne konanie v otázke zmrazenia platov. Parlament nemôže byť slúžkou vlády, odkazuje mu Bugár. SNS útočí.

Premiér Robert Fico sa vyhráža, že položí koaličnú vládu, ak poslanci do konca roka nezmrazia platy ústavným činiteľom. Premiér poslal vyhlásenie z Abidjanu v Pobreží Slonoviny, kde je na spoločnom samite Africkej únie a Európskej únie.

Rozhnevalo ho včerajšie hlasovanie parlamentu, v ktorom poslanci odmietli rokovať o zmrazení platov ústavných činiteľov v skrátenom legislatívnom konaní. Vládny návrh podporilo len 32 poslancov – časť zo Smeru, Mosta-Híd a najmä Kotlebovej ĽSNS.

Veľká časť koalície sa zdržala, opozícia, ale aj niektorí poslanci SNS, ako Anton Hrnko či Karol Farkašovský, hlasovali proti. Celkovo nesúhlasilo 37 poslancov, 56 poslancov sa zdržalo.

„Je to pre mňa taká principiálna otázka, že pokiaľ by sa mala situácia vyhrotiť, tak som pripravený aj spojiť hlasovanie o dôvere vláde Slovenskej republiky s týmto zákonom,“ prihovoril sa v krátkom videu Fico priamo z rokovacej miestnosti plnej afrických a európskych politikov, aby na Slovensko poslal dôležitý odkaz.

Z prvých reakcií je zrejmé, že nie všetkým vo vládnej koalícii sa takýto odkaz pozdáva. 

Premiér z Abidjanu hovorí o platoch slovenských poslancov:

Bugár: Parlament nemôže byť slúžkou vlády

Bélu Bugára vyhlásenie premiéra prekvapilo.

„Včera som s premiérom hovoril telefonicky, čudoval sa, prečo vládny návrh neprešiel. Tak som mu povedal, že v každom koaličnom klube sa našli poslanci, ktorí s ním nesúhlasili, lebo išlo o rozhodnutie troch predsedov koaličných strán a nebolo rokovanie s poslancami.“

Bugár chce, aby sa všetci poslanci vládnej koalície stretli budúci utorok a návrh si vydiskutovali. „Pripadá mi to ako znásilnenie. Aj pán premiér musí vidieť, že 26 poslancov Smeru nesúhlasilo s jeho názorom.“

Podľa Bugára nemôže byť parlament slúžkou vlády. „Nedá sa tak, aspoň u nás v klube to nefunguje tak, že niekto zavelí a ostatní konajú, ako to chce predseda. Je to zlý precedens, najprv musíme rokovať s poslancami, ktorí musia cítiť aj určitú podporu zo strany vlády.“

Premiér podľa neho zvolil zlú cestu: „Vyvoláva zbytočné napätie vo vládnej koalícii.“

Hrnko: Nech sa nehrá na sociálneho mecenáša

SNS premiéra kritizuje, podpredseda strany Anton Hrnko na brífingu niekoľkokrát zvyšoval hlas.

„Nech sa niekto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie