Denník N

Obvinila marockú megastar zo znásilnenia. Pred tvojimi očami ti zabijeme matku, odkazujú jeho fanúšikovia

Laura Prioulová ukázala vo videu svoje zranenie. Reprofoto – Youtube
Laura Prioulová ukázala vo videu svoje zranenie. Reprofoto – Youtube

Po tom, čo Laura Prioulová obvinila Saada Lamjarreda z bitky a znásilnenia, sa na stranu speváka postavili fanúšikovia aj marocký kráľ. Zo znásilnenia ho pritom v minulosti obvinili ďalšie dve ženy.

Mnohé ženy, ktoré prehovorili o sexuálnom obťažovaní známymi mužmi, získali obdiv a uznanie. Ich obvinenia väčšinou viedli k obžalovaniu a verejnému odsúdeniu útočníkov.

Príbeh Francúzky Laury Prioulovej je však úplne iný.

Dnes 21-ročná žena obvinila marockú popovú hviezdu Saada Lamjarreda z toho, že ju vlani zbil a znásilnil v parížskom hoteli. Namiesto toho, aby sa jej okolie zastalo, sa musela rok ukrývať pred fanúšikmi speváka, ktorí sa jej vyhrážali smrťou a obťažovali jej rodinu a priateľov.

Na stranu marockého speváka sa nepostavili len jeho obdivovatelia, ale aj marocký kráľ Mohammed VI. Ten zaplatil spevákovi najlepších právnikov, aby ho zbavili obvinení.

Lamjarred, ktorý sa preslávil v talentovej súťaži Super Star v Libanone v roku 2007, je zatiaľ nevinný.

Konečne pripravená

O údajnom incidente sa diskutuje naprieč arabským krajinami, hlavne v severnej Afrike, kde je znásilnenie často ospravedlňované. Je to väčšinou žena, ktorú preň odsudzujú a obviňujú s tým, že muža vyprovokovala svojím správaním alebo oblečením.

Navyše, znásilnenie v manželstve sa v Maroku nepovažuje za zločin, hoci sex mimo manželstva je nezákonný. To všetko odrádza obete znásilnenia od toho, aby ho nahlásili. Znásilnenie je potrestané len veľmi mierne, ak žena počas útoku nepríde o panenstvo.

Prioulová, ktorá doteraz mlčala, tento týždeň publikovala na YouTube video, v ktorom opísala svoju skúsenosť. Urobila tak preto, aby si očistila meno a ochránila rodinu.

„Volám sa Laura Prioulová, mám 21 rokov a pred rokom som bola fyzicky napadnutá, zbitá a znásilnená,“ začína svoje 15-minútové svedectvo, v ktorom opísala okolnosti, ktoré viedli k jej údajnej skúsenosti.

„Prešiel rok, čo sa skrývam pred médiami, napriek tomu všetci o mne hovoria,“ uviedla vo videu. „Nikdy som o tom nerozprávala, pretože som okolo toho nechcela robiť humbug, pretože som sa bála, pretože ma táto skúsenosť naozaj pošpinila.“

Odvtedy sa na verejnosti neukázala a odmietala poskytovať rozhovory. Odišla z práce, zrušila si konto na sociálnej sieti a zo strachu nevychádzala z domu.

„Konečne sa cítim pripravená, hoci je obzvlášť náročné zverejniť môj príbeh,“ povedala pre New York Times.

Posmelila ju iniciatíva, vďaka ktorej ženy začali nahlas a verejne rozprávať o sexuálnych útokoch. Kým vo svete je známa pod menom Me too (v preklade Mne tiež), vo Francúzsku sa ustálila pod názvom BalanceTonPorc (v preklade Odsúď svoje prasa).

Opísala útok a ukázala fotky

Prioulová mala v čase incidentu 20 rokov. S kamarátmi vtedy navštívila Paríž.

Pre New York Times priznala, že do francúzskej metropoly sa odvtedy vrátila len raz, keď ju predvolali na súd. Uviedla tiež, že niektorí ju obvinili z toho, že pracovala ako profesionálny eskort, alebo že bola obchodníčkou s drogami.

Vo videu so slzami opisuje, ako sa s Lamjarredom náhodou stretla v parížskom klube, keď ju pozval k svojmu stolu. Neskôr sa rozhodol s malou skupinou presunúť na večierok do svojej hotelovej izby. Ostatní sa mali pripojiť neskôr, ale viac sa v hoteli neukázali.

Prioulová s Lamjarredom v izbe tancovali, dovolila mu, aby ju pobozkal. Keď jej chcel dať druhý bozk, odvrátila hlavu, čo sa mu nepáčilo.

„Zrazu ma udrel. Chcela som sa brániť, ale táto osoba ma udrela znova,“ opísala momenty v hotelovej izbe bez toho, aby vo videu spomenula meno speváka. „Táto osoba ma znásilnila,“ dodala Prioulová. Zverejnila tiež fotografie zranení, ktoré jej vraj spôsobil útočník.

Po údajnom incidente sa pred násilníkom skryla v kúpeľni. Keď po chvíli vyšla, aby sa dostala k svojmu telefónu a zavolala pomoc, Lamjarred sa na ňu opäť vrhol, roztrhol jej šaty a pokúsil sa ju znásilniť druhýkrát. Prioulovej sa však podarilo utiecť.

Vo videu tiež uviedla, že jej pomohla chyžná hotela, ktorá ju uvidela polonahú na chodbe. Následne speváka zatkli, Lamjarred strávil niekoľko mesiacov vo francúzskom väzení.

V jeho krvi našli stopy alkoholu a kokaínu. Prioulová sa podľa Le Figaro podrobila preventívnej liečbe na HIV. Spevák ju vraj totiž znásilnil bez ochrany.

Fanúšičky si želajú znásilnenie

Lamjarreda, ktorý sa v arabskom svete preslávil skladbou „Lam3allem“ (na YouTube má viac ako pol miliardy zhliadnutí), však v apríli prepustili na kauciu s tým, že nemôže opustiť krajinu.

Po svojom prepustení zverejnil video, na ktorom tancuje a spieva v parížskych uliciach. Tento týždeň tiež vyšiel marocký časopis Version Homme s titulnou stranou s Lamjarredom pred Eiffelovou vežou. V rozhovore uviedol, že o prípade nemôže hovoriť, aby spravodlivosť mohla v pokoji pracovať.

Na Prioulovú sa medzitým zdvihla vlna vyhrážok od spevákových fanúšikov. „Začali ma urážať a nazývali ma všetkými menami, vyhrážali sa mi smrťou. Mám strach,“ priznala Prioulová vo videu.

„Za toto zaplatíš, zomrieš,“ ukázala jednu zo správ denníku The Times. „Pred tvojimi očami ti zabijeme matku,“ uvádzala ďalšia.

Fanúšikovia tiež kontaktovali jej mamu, starých rodičov a priateľov, aby Prioulovú urážali.

Niektoré spevákove fanúšičky z Maroka publikovali na internete videá, v ktorých hovorili, ako si želajú, aby ich spevák znásilnil. Lamjarreda bránia jeho priaznivci aj v Libanone a Jordánsku, kde sa jeho skladby hrávajú ešte častejšie.

Nie je to prvé obvinenie

Denník Le Parisien však pripomína, že Lamjarred zostáva bez trestu podobne ako po dvoch predošlých obvineniach zo znásilnenia.

Z fyzického útoku a nedobrovoľného sexu ho obvinila žena ešte v roku 2010 v New Yorku. Speváka potom prepustili na kauciu a krátko nato z USA utiekol, aj keď to mal zakázané.

Americký súd koncom minulého roka rozhodol o ukončení prípadu, keď žalobkyňa stiahla svoju sťažnosť, údajne po tom, čo dosiahla urovnanie v mimosúdnom konaní.

„Príčinou tohto všetkého nie je nič iné len moja sláva,“ povedal Lamjarred ešte v máji.

Po tom, ako Prioulová prehovorila o svojich skúsenostiach, obvinila speváka zo znásilnenia aj ďalšia žena. Francúzsko-maročanka pre denník Le Figaro uviedla, že ju spevák pred dvoma rokmi znásilnil v Casablance. Aj v tomto prípade vraj pred incidentom užil alkohol a kokaín.

Žena nakoniec svoju žiadosť stiahla pre „veľký tlak okolia“. Denník Le Parisien pripomína, že vyšetrovanie v tomto prípade pokračuje, keďže na základe francúzskeho práva o tom rozhoduje prokurátor.

Prioulová vo videu tiež priznala, že jej nezáleží na peniazoch. Chce len, aby Lamjarred skončil vo väzení. „Počúvajte ma, nikdy neprijmem žiadne peniaze za to, aby som stiahla svoju žiadosť,“ uviedla. „Chcem, aby táto osoba skončila za mrežami za všetko, čo urobila mne aj ostatným dievčatám.“

Právnici speváka sa k videu odmietli vyjadriť. „Nezaujíma ma to. Nevidel som to a nemám to ani v úmysle,“ povedal pre Huffpost Maroc Lamjarredov právnik Éric Dupond-Moretti. Ďalší spevákov právnik obvinenia označil za alžírske sprisahanie.

Lamjarredovi medzitým vyšla ďalšia skladba, ktorú mala za týždeň na YouTube viac ako 16 miliónov pozretí.

Svet

Teraz najčítanejšie