Denník N

V čom je problém filmu o slovenských pôrodniciach?

Foto - Continental film
Foto – Continental film

Medzi nami je prvý slovenský dokument, ktorý prenikol do multi­plexov so spoločensky dôležitou témou a nie je to pritom portrét politika, celebrity ani športovca.

Otvorenie diskusie o pôrodníckom Mordore na Slovensku je už z princípu záslužná a chvályhodná vec. Dokumentu Medzi nami stačilo pár premietaní pred premiérou na začiatok emotívnej debaty o zdravotníctve, do ktorej sa zapojil aj bulvár.

Ostro na snímku Zuzany Límovej zareagovala bratislavská Univerzitná nemocnica, ktorá sa dokonca pokúsila zastaviť jej uvedenie v kinách. Takmer nasledoval vyhadzov lekára, ktorý fackoval hysterické rodičky a ďalšie otrasné zážitky žien zo štátnych pôrodníc na sociálnych sieťach.

Dodajme, že je to prvý slovenský dokument, ktorý okrem siete klubov prenikol do multiplexov so spoločensky dôležitou témou a nie je to pritom portrét bývalého politika (Mečiar), celebrity (Richard Müller), „svätca“ (Róbert Bezák) ani hokejistu (Pavol Demitra).

Škoda len, že nie je taký silný ako diskusie o ňom.

Ak voľačo spája debatu o pôrodniciach pod Tatrami so svetovou kampaňou proti sexuálnemu obťažovaniu, tak to bude zmätok, ktorý obe témy sprevádza.

V jednom vreci hovoríme o vtipoch, o sexuálnych návrhoch aj o najhoršom fyzickom násilí, a v prípade pôrodov o medicínskych, ale aj o tých jemnejších, skôr ľudských zlyhaniach. Časti rodičiek prekáža

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Filmové recenzie

Teraz najčítanejšie