V čom je problém filmu o slovenských pôrodniciach?

Medzi nami je prvý slovenský dokument, ktorý prenikol do multi­plexov so spoločensky dôležitou témou a nie je to pritom portrét politika, celebrity ani športovca.

Foto – Continental film

Otvorenie diskusie o pôrodníckom Mordore na Slovensku je už z princípu záslužná a chvályhodná vec. Dokumentu Medzi nami stačilo pár premietaní pred premiérou na začiatok emotívnej debaty o zdravotníctve, do ktorej sa zapojil aj bulvár.

Ostro na snímku Zuzany Límovej zareagovala bratislavská Univerzitná nemocnica, ktorá sa dokonca pokúsila zastaviť jej uvedenie v kinách. Takmer nasledoval vyhadzov lekára, ktorý fackoval hysterické rodičky a ďalšie otrasné zážitky žien zo štátnych pôrodníc na sociálnych sieťach.

Dodajme, že je to prvý slovenský dokument, ktorý okrem siete klubov prenikol do multiplexov so spoločensky dôležitou témou a nie je to pritom portrét bývalého politika (Mečiar), celebrity (Richard Müller), „svätca“ (Róbert Bezák) ani hokejistu (Pavol Demitra).

Škoda len, že nie je taký silný ako diskusie o ňom.

Ak voľačo spája debatu o pôrodniciach pod Tatrami so svetovou kampaňou proti sexuálnemu obťažovaniu, tak to bude zmätok, ktorý obe témy sprevádza.

V jednom vreci hovoríme o vtipoch, o sexuálnych návrhoch aj o najhoršom fyzickom násilí, a v prípade pôrodov o medicínskych, ale aj o tých jemnejších, skôr ľudských zlyhaniach. Časti rodičiek prekáža

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Filmové recenzie

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |