Denník N

Fico má v Smere 26 neposlušných zvarkov

Poslanci Smeru pripravili vlastnému predsedovi malú africkú vzburu.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Premiér Robert Fico celú noc pracoval pri páse. On, ktorý je zvyknutý pracovať vlastnou hlavou, teraz robil aj rukami. Urobil by všetko, aby bolo jasné, že sa postará o ľudí tejto krajiny. Keď treba, zdvihne aj platy.

Všetko bolo dokonale vymyslené. Až tak, že Fico mohol odletieť do Afriky a po sociálnom zmieri chvíľku bojovať aj za svetový mier. A potom sa mu vzbúrili vlastní poslanci. Pre platy.

Z celej veľkej koalície za zmrazenie svojich platov hlasovalo iba 19 poslancov. Takú rebéliu ešte premiér nezažil. Strach pomyslieť, čo čaká tých 26 nepodarených zvarkov z klubu Smeru, ktorí uprednostnili svoje blaho pred sociálnou agendou vlastného predsedu.

Ten príbeh bude veľmi krátky a o vládu sa báť nemusíme. Premiér okamžite zareagoval a priamo z Pobrežia Slonoviny odkázal, že môže hlasovanie o platoch poslancov spojiť aj s hlasovaním o dôvere vláde. K tomu sľúbil nový zákon a predsa len nejaké zvyšovanie, aby sa upokojili aj tí najrevolučnejší. Je to však jednoduchá matematika: načo vám je zvýšený plat, ak si ho bude užívať niekto iný, lebo vy prídete o prácu?

Takže žiadna kríza a opäť môžeme pokojne spať. Premiér však iste nebude. Veľmi dobre chápe, že platy sú iba zápletka, i keď zjavne veľmi dôležitá. Naozajstný problém predstavuje africký puč, ktorý práve zažil.

Fico mal doteraz v strane totálny poriadok. Žiadne vzbury a navonok ani len diskusie. V Smere si vždy všetko povedali za zavretými dverami a potom už len dvíhali ruky.

Je veľmi pravdepodobné, že k vzbure teraz došlo naozaj čisto pre peniaze. Počúvate vlastného predsedu, ako celej krajine sľubuje, že sa dvihnú platy, lebo veď sa darí. A vy musíte poslušne hlasovať za zmrazovanie, ako keby jedine parlament ešte stále zostal v čase krízy.

No nebude to len tak. Facka v župných voľbách, mesiace trvajúci pokles preferencií Smeru v prieskumoch a k tomu podpredseda strany Marek Maďarič, ktorý otvorene hovorí, že Smer stráca dych. To je scéna, ktorá si priam pýta malú revolúciu. A to dokonca aj v poslušnom Smere, ktorý si doteraz mohol pokojne užívať, že má v parlamente armádu ľudí bez vlastného názoru a sebaúcty.

Fico si nateraz rýchlo urobil v strane aj v koalícii poriadok. Stále platí, že je šéf, ktorý dokáže udržať vo vláde aj takú chybu v programe, akou je Robert Kaliňák. Africká vzbura však ukázala, že viac a viac prichádza o silu.

Komentáre

Teraz najčítanejšie