Denník N

Sláva poslancom, ktorí sa nehanbia za svoje platy

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Poslanci koalície boli pár hodín slobodní a nehanbili sa za to.

Od januára mal poslancom slovenského parlamentu stúpnuť plat o približne tisíc eur. Predseda Smeru to svojím ultimátom nateraz zabrzdí, no poslanci si za svoje rozhodnutie nestopnúť rast svojich platov od mnohých ľudí vypočujú, že sú darmožráči, čo nemajú mieru.

To je čas, keď by im všetci ľudia vzývajúci miernosť a zdravý rozum mali prísť na pomoc a vysvetľovať, že poslanci neurobili nič zlé, len sa pokúsili zastaviť sedem rokov pretvárky diktovanej Smerom.

Poslancom mal skočiť plat skokovo, pretože im nerástol sedem rokov a za ten istý čas platy v celej krajine v priemere naozaj stúpli o viac ako štvrtinu. V roku 2010 bola priemerná mzda 768 eur, budúci rok možno prekročí hranicu tisíc eur. Pred posledným zvyšovaním mali poslanci mesačne dokopy okolo 3500 eur, po novom to bude okolo 4500. V oboch prípadoch to je teda približne plus 30 percent, nič nespravodlivé sa teda nedeje.

Je správne, že platy poslancov, ministrov, sudcov či prokurátorov sa podľa zákona odvíjajú od reálneho vývoja v krajine, počítajú sa teda ako násobok priemernej mzdy. Lebo je to automatický systém. Poslanci v ňom nikomu nepridávajú ani neuberajú. Ak sa všetkým okolo darí, dostanú viac aj ústavní činitelia – a presne o toľko percent viac, o koľko aj ostatní.

Toto pravidlo sa však v praxi prelomilo v roku 2008 a potom ho už žiadna koalícia nedokázala vrátiť kompletne späť.

Po obrovských deficitoch rozpočtu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie