Denník N

Newsfilter: Odskočil si do Afriky, tak sa chvíľu cítili slobodní

Premiér sa vyhráža koncom vlády. Súkromné jasle nezatvoria. Aj čísla Focusu sú k opozícii prívetivé + všetko ostatné dôležité zo stredy.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Premiér použil vyhrážku, keď to na neho poslanci skúsili

Vládna koalícia prežíva malú krízu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou skončí ešte pred Vianocami. Ide v nej o málo peňazí, preto jej výsledkom nebude koniec koalície Smer-SNS-Most-Híd.

Haló, tu Abidjan. V utorok o piatej večer parlament neprijal vládny návrh na pokračovanie zmrazenia rastu platov poslancov a ministrov. Zo Smeru hlasovali za vládny návrh len 14 poslanci, z Mostu len štyria a zo SNS dokonca iba Andrej Danko.

Premiér sa o tom, že poslanci vládnej koalície sa na rozhodnutie vedenia vládnej koalície vykašľali, dozvedel v lietadle do afrického Abidjanu. Odtiaľ aj v skoré stredajšie poobede poslal poslancom vyhrážku, že ak to nedajú do konca roka do poriadku, padne vláda: „(..) pokiaľ by sa mala situácia vyhrotiť, tak som pripravený aj spojiť hlasovanie o dôvere vláde Slovenskej republiky s týmto zákonom.“

Poslanci Smeru dali okamžite najavo, že pochopili.

Nasledovali však dve tlačové konferencie, z ktorých je jasné, že predseda Smeru svoje silné stanovisko nemal dohodnuté s predsedami SNS a Most-Híd.

Hrnko si Fica užil. Danko na tlačovku SNS vôbec neprišiel, čím dal možnosť sa predviesť Antonovi Hrnkovi. Ten ukázal, že je v slovenskej politike dlhšie ako Robert Fico, nie je od neho závislý a môže si aj o ňom hovoriť, čo chce. „Nech sa niekto nehrá na sociálneho mecenáša, ktorý chodí robiť do fabriky na zmeny,“ odkázal predsedovi vlády.

Z Hrnkových ďalších výrokov by sa dalo vydedukovať, že on sa nedá dotlačiť k opätovnému hlasovaniu o zmrazení platov, ale napríklad už predseda parlamentného klubu SNS Tibor Bernaťák nevyzeral naladený až tak bojovne.

Predseda Mostu Béla Bugár potom do Afriky odkázal, že parlament nie je slúžka vlády, aby vzápätí pribrzdil a navrhol stretnutie všetkých (koaličných) strán v utorok. A vopred nič nevylúčil.

Nevyhnutný happyend. Keďže aj Fico chce zároveň „systémové riešenie“, nejaký rast platov poslancov napokon príde, ale dobiehanie zmrazených siedmich rokov bude trvať dlhšie, ako dúfala väčšina poslancov.

Predseda Smeru však tým zároveň bude za hrdinu, ktorý ochránil republiku pred skokovým rastom platov poslancov o tisíc eur.

V utorok večer vyzeral Fico ako chlapík, ktorého pešiaci dobehli a on sa s tým môže len zmieriť. Ale upokojil sa, spočítal karty a rozhodol sa partii okolo seba zrozumiteľne pripomenúť, že bez neho by tento celý koaličný žúr vôbec nebol.

Pár frajerov typu Hrnko sa síce bude tváriť, že im to nedochádza, ale –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Platy poslancov

Teraz najčítanejšie