Denník N

Newsfilter: Odskočil si do Afriky, tak sa chvíľu cítili slobodní

Premiér sa vyhráža koncom vlády. Súkromné jasle nezatvoria. Aj čísla Focusu sú k opozícii prívetivé + všetko ostatné dôležité zo stredy.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Premiér použil vyhrážku, keď to na neho poslanci skúsili

Vládna koalícia prežíva malú krízu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou skončí ešte pred Vianocami. Ide v nej o málo peňazí, preto jej výsledkom nebude koniec koalície Smer-SNS-Most-Híd.

Haló, tu Abidjan. V utorok o piatej večer parlament neprijal vládny návrh na pokračovanie zmrazenia rastu platov poslancov a ministrov. Zo Smeru hlasovali za vládny návrh len 14 poslanci, z Mostu len štyria a zo SNS dokonca iba Andrej Danko.

Premiér sa o tom, že poslanci vládnej koalície sa na rozhodnutie vedenia vládnej koalície vykašľali, dozvedel v lietadle do afrického Abidjanu. Odtiaľ aj v skoré stredajšie poobede poslal poslancom vyhrážku, že ak to nedajú do konca roka do poriadku, padne vláda: „(..) pokiaľ by sa mala situácia vyhrotiť, tak som pripravený aj spojiť hlasovanie o dôvere vláde Slovenskej republiky s týmto zákonom.“

Poslanci Smeru dali okamžite najavo, že pochopili.

Nasledovali však dve tlačové konferencie, z ktorých je jasné, že predseda Smeru svoje silné stanovisko nemal dohodnuté s predsedami SNS a Most-Híd.

Hrnko si Fica užil. Danko na tlačovku SNS vôbec neprišiel, čím dal možnosť sa predviesť Antonovi Hrnkovi. Ten ukázal, že je v slovenskej politike dlhšie ako Robert Fico, nie je od neho závislý a môže si aj o ňom hovoriť, čo chce. „Nech sa niekto nehrá na sociálneho mecenáša, ktorý chodí robiť do fabriky na zmeny,“ odkázal predsedovi vlády.

Z Hrnkových ďalších výrokov by sa dalo vydedukovať, že on sa nedá dotlačiť k opätovnému hlasovaniu o zmrazení platov, ale napríklad už predseda parlamentného klubu SNS Tibor Bernaťák nevyzeral naladený až tak bojovne.

Predseda Mostu Béla Bugár potom do Afriky odkázal, že parlament nie je slúžka vlády, aby vzápätí pribrzdil a navrhol stretnutie všetkých (koaličných) strán v utorok. A vopred nič nevylúčil.

Nevyhnutný happyend. Keďže aj Fico chce zároveň „systémové riešenie“, nejaký rast platov poslancov napokon príde, ale dobiehanie zmrazených siedmich rokov bude trvať dlhšie, ako dúfala väčšina poslancov.

Predseda Smeru však tým zároveň bude za hrdinu, ktorý ochránil republiku pred skokovým rastom platov poslancov o tisíc eur.

V utorok večer vyzeral Fico ako chlapík, ktorého pešiaci dobehli a on sa s tým môže len zmieriť. Ale upokojil sa, spočítal karty a rozhodol sa partii okolo seba zrozumiteľne pripomenúť, že bez neho by tento celý koaličný žúr vôbec nebol.

Pár frajerov typu Hrnko sa síce bude tváriť, že im to nedochádza, ale – ako hovoria v Smere – napokon rozhodne zodpovednosť.

A čo by bolo správne riešenie? Múdre a zodpovedné by naopak bolo poslancom pridať tak, ako to prikazuje zákon a ukončiť tým vytváranie dojmu, že štátu nejako pomôže, ak poslancom a ministrom nepridá.

2. Pamätáte sa, prečo sa vlastne riešili súkromné jasle?

Napríklad aj veľká hádka o dvíhanie poslaneckých platov nám dáva zabudnúť, že slovenský parlament často schvaľuje aj rozumné a spoločnosti užitočné veci. Aktuálne to bola napríklad novela tzv. jasličkového zákona, čo síce znie nudne, ale nebyť jej, tisíce rodičov by mali od januára problém, čo s ich jedno- – dvojročnými deťmi.

Väčšina súkromných jaslí by totiž nemala vybavenú potrebnú licenciu a ak by ich deti zobrala, riskovala by solídne pokuty.

Koalícia, opozícia, ministerstvo práce a majiteľky súkromných jaslí spolu napísali novelu, ktorá termín vybavovania nových licencií posúva o pol roka, a hlavne pritom ruší najviac nezmyselné alebo nejasné požiadavky na ich získanie.

Regulujme, ale pokojne, bez paniky. Otázka, prečo muselo dôjsť až k stavu, že niektoré súkromné jasle radšej úplne prestali podnikať a ostatné sa vyhrážali koncom, tu však ostáva napriek aktuálnemu vydýchnutiu.

Keď pred dvoma rokmi prebehol médiami škandál s „malým Adamkom“, ktorého učiteľka v súkromných jasliach zrejme udrela a pohrýzla, volala verejnosť okamžite po regulácii. Na rozdiel od jaslí, ktoré ešte fungujú popri verejných materských školách, si v tom čase totiž mohol súkromné jasle naozaj otvoriť hocikto a štát prakticky nemal možnosť ho kontrolovať.

Ministerstvo práce verejnú výzvu vypočulo (správne) a rýchlo dalo dokopy zákon, ktorý však teraz muselo pod tlakom novelizovať. A pritom aj v tomto prípade stačilo, ak by úrady už na začiatku počúvali nielen svoju chuť niečo regulovať, ale aj ľudí, ktorí potom s tými zákonmi musia žiť alebo podľa nich podnikať.

3. Keby boli parlamentné voľby týždeň po župných…

Veľmi dobré čísla preferencií pre slovenskú opozíciu v prieskume agentúry AKO opečiatkoval v novembrovom meraní aj Focus.

Potvrdzuje sa tak, že:

  • Smer bude ešte dlho suverénne najsilnejšia strana, ale čoraz častejšie si bude pripisovať skôr straty ako zisky.
  • Most-Híd a SNS už za účasť v koalícii trpia, a ak nedostanú nápad, Bugár v budúcom parlamente nebude.
  • Opozícia rastie. Župné voľby pomohli najviac OĽaNO a KDH by sme už všetci mali definitívne brať vážne, ako keby bolo parlamentnou stranou (viac o dlhodobých trendoch v tomto texte)

Pre preventívne schladenie vášní: Focus a AKO sú v súčasnosti na Slovensku najlepšie agentúry pre prieskum preferencií politických strán. Obe však zberali novembrové dáta týždeň po župných voľbách, čiže v čase, keď boli opoziční politici v televíziách dookola v úlohe víťazov a napríklad predseda Smeru týždeň osamote analyzoval. Naďalej preto platí, že s prognózami typu, že toto je už zaručene posledná Ficova vláda, naďalej radšej opatrne.

Jednou vetou:

4. Nákup obrnených vozidiel nepôsobí transparentne, hovorí štátny tajomník Róbert Ondrejcsák, nominant Mosta-Hídu ako prvý funkcionár ministerstva obrany povedal, že obchod za 400 miliónov doteraz neprebiehal tak, ako by mal.

5. Poslanci schválili novinky v kategorizácii aj cenotvorbe liekov, minister zdravotníctva Tomáš Drucker si od novely zákona o úhradách liekov a zdravotníckych pomôcok sľubuje lepšiu dostupnosť liečby pre pacientov.

6. Heineken od januára zvýši na Slovensku cenu piva a cideru, tvrdí, že maximálne do 3,5 %, pol litra nápoja by tak podľa firmy malo zdražieť približne o dva až tri centy.

7. Bývalý košický viceprimátor Eugen Čuňo si po štvrtý raz vypočul odsudzujúci rozsudok, Špecializovaný trestný súd ho uznal za vinného z nepriamej korupcie, on aj spoluobžalovaní Ladislav Pirovits a Vitkor Kašper dostali peňažné tresty 2000 eur.

8. Pravidlá obchodovania s emisnými kvótami sa od januára menia, novinky prináša novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorú schválili poslanci.

9. Pokuty za neplatnú emisnú a technickú kontrolu sa zrejme znížia až v máji 2018, zmiernenie sankcií má zaviesť nový zákon o prevádzke vozidiel, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.

10. Liptáci a Oravci zablokovali cestu v Likavke, chceli tak upozorniť na neúnosný stav cestnej premávky nielen v Ružomberku, ale aj v Dolnom Kubíne a okolitých obciach.

Zaujímavé články:

Status dňa:

v parlamentnej debate o ukonceni zmrazovania platov politikov sa ukaze, ktori smeraci ziju realne z platu a ktori to maju len ako drobne na kavu:-)

Citát dňa:

„Vnímame rozmanitosť názorov ako krásu. Základný imperatív je, že sa musíme dohodnúť.“

Miroslav Číž, poslanec za Smer k zmrazovaniu platov

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Platy poslancov

Teraz najčítanejšie