Denník N

Drucker: Nemôžem všetkým lekárom prikázať, aby objednávali zadarmo

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v rozhovore hovorí, že prihlášku do Smeru nedostal. Nevie, aké dôsledky budú mať príplatky za nočnú prácu alebo 13. a 14. plat, o príplatkoch za nočnú prácu sa dozvedel z médií.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako budú vyzerať doplnkové ordinačné hodiny,
  • čo vie Drucker o tom, čo sa deje v Smere,
  • prečo nevie, aké dôsledky budú mať príplatky za nočnú prácu a 13. a 14. plat,
  • ako sa majú zmeniť podmienky na vyplatenie zisku zdravotných poisťovní,
  • prečo zrušenie odvodovej úľavy neprešlo pripomienkovaním,
  • koľko lekárov, nemocníc či lekární bude od januára pripojených do elektronického zdravotníctva.

Na zdravotnícky výbor v utorok ráno tesne pred začatím rokovania doniesli koaliční poslanci 50 strán pozmeňujúcich návrhov. Takto by sa mali schvaľovať zákony?

Pozmeňujúce návrhy sú úplne normálna a štandardná vec. A tvrdiť, že to bolo 50 strán, je tak populárne zavádzajúce. Zákon, na rozdiel od pozmeňujúceho návrhu, je písaný inak. V pozmeňujúcom návrhu každé jedno ustanovenie musí mať zdôvodnenie. V skutočnosti tých pozmeňujúcich návrhov až tak veľa nebolo a boli relatívne veľmi jednoduché. Priznávam, návrh poslancov k doplnkovým ordinačným hodinám bol širší.

Na poslednú chvíľu sa tam zjavilo napríklad zrušenie odvodovej úľavy pre najmenej zarábajúcich, čo bude mať na firmy dosah 100 miliónov eur ročne.

Áno, ale o tom otvorene hovorím od júna.

Prečo to potom neprešlo normálnym pripomienkovaním?

Lebo neboli jasné iné veci. Ja som zrušenie odvodovo-odpočítateľnej položky chcel už vyše roka. Peniaze za ňu pochádzajú zo zdravotného poistenia a v minulosti prišli zdravotné poisťovne o peniaze a neboli im nahradené. Odvodovo-odpočítateľná položka bol dobrý nástroj, jednorazové opatrenie, ktoré sa zaviedlo v roku 2014 a malo podporiť zamestnávanie. Vtedy sme mali 13,71-percentnú nezamestnanosť a treba povedať, že takmer 72 percent z odvodovo-odpočitateľnej položky je v prospech zamestnávateľov. Lenže tieto peniaze sme zobrali zdravotnému poisteniu, kde reálne chýbali. Áno, s cieľom zlepšenia zamestnanosti a následne príjmov za ekonomicky aktívnych ľudí. Napriek tomu, tie peniaze chýbali a chýbajú.

Táto debata mala prebehnúť medzi ministrom zdravotníctva a financií najneskôr v lete.

Aj prebehla. A viackrát. Od júna som sa s ním rozprával. Peter Kažimír to chápal, ale nebol tomu príliš naklonený, aby to nevytváralo zasa tlak na firmy. Bol naklonený zrušiť ju k 1. januáru 2019. Nakoniec sa však v koalícii dohodli, že za poistencov štátu sa bude platiť 3,71 percenta. Nie som alibista, ale nebol som ten, kto rozhodol o parametroch rozpočtu. Koaličným lídrom som preto povedal, že ak je nezamestnanosť 6,4 percenta, tak pominuli dôvody tohto jednorazového opatrenia. Dohodlo sa, že odvodovo-odpočítateľná položka pre firmy sa zruší pozmeňovacím návrhom. V roku 2018 to zasiahne zamestnávateľov iba čiastočne. Až 70 percent týchto peňazí sa zúčtuje v roku 2019, keď sa plánujú iné benefity pre podnikateľov, na úkor verejného zdravotného poistenia.

Tomáš Drucker (39)

Vyštudoval informatiku a automatizáciu v priemysle na STU a Právnickú fakultu Trnavskej univerzity. Je ministrom zdravotníctva, predtým bol riaditeľom Slovenskej pošty. Počas vlády Ivety Radičovej bol predsedom dozornej rady štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti. Radil tiež bratislavskému županovi a predsedovi SDKÚ Pavlovi Frešovi.

Chápete, že to irituje, keď po tom, čo vláda prijme rozpočet, príde také veľké opatrenie ako poslanecký návrh v druhom čítaní?

Chápem, že to irituje, a beriem celú túto kritiku na seba. Na druhú stranu, mám povinnosť zabezpečiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Po schválení rozpočtu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie